reklama

"DRM" na usługach pirata

Strona główna Aktualności

O autorze

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Łodzi po współpracy z organizacjami FOTA i ZAIKS zatrzymali 48-letniego mieszkańca Pabianic, który ściągał z internetu filmy i oferował je do sprzedaży.

Pirat od dwóch lat zajmował się tym procederem, założył profesjonalna stronę internetową, gdzie zamieścił bogatą listę produktów oraz kontakt do siebie. Osoby zainteresowane otrzymywały film pocztą ale mogły obejrzeć go jedynie w krótkim fragmencie, reszta bowiem zabezpieczona była specjalnymi kodami. Sprzedawca przesyłał kody dopiero wtedy, gdy otrzymał przekaz pieniężny na konto bankowe. Pirat więc z powodzeniem zaprzągł do swych celów technologię DRM. Jest to swego rodzaju paradoks, że technologie, które z założenia służyć mają ochronie praw do utworów posłużyły do ich łamania.

Mężczyzna sprzedawał setki płyt miesięcznie i stworzył sobie z tej działalności stałe źródło dochodu. Policjanci zabezpieczyli 5 komputerów oraz 1500 płyt. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również samochód osobowych należący 48-latka. Mężczyzna odpowie za naruszenie ustawy o prawach autorskich za co grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić