DSM 5.1 to lepsza ochrona sprzętu Synology, synchronizacja z chmurą i napisy w filmach

Strona główna Aktualności

O autorze

Synology, znany i lubiany producent dysków NAS, poinformował o wydaniu wersji 5.1 swojego systemu DiskStation Manager. Nowa wersja to odpowiedź na liczne uwagi użytkowników, nie do końca zadowolonych z tego, co przyniosła przełomowa wersja DSM 5.0. Firma zadbała także o zwiększenie bezpieczeństwa, po nauczce z robakiem SynoLocker, który szyfrował dane użytkowników NAS-ów tej firmy i uwalniał je dopiero po opłaceniu okupu w bitcoinach.

DSM 5.1 wprowadza więc kompleksowy mechanizm bezpieczeństwa o nazwie Security Advisor (w polskiej wersji Doradca ds. zabezpieczeń). To połączenie skanera antywirusowego z systemem analizy haseł i ustawień usług sieciowych. Potrafi on wykryć słabe hasła czy nieoptymalne ustawienia, doradzając jak zwiększyć poziom ochrony naszego urządzenia. Dostajemy też obsługę dwustopniowej weryfikacji dla każdego użytkownika.

Początkujący będą zadowoleni z przywrócenia samouczków, pozwalających zapoznać się z interfejsem użytkownika. Dostaliśmy też wreszcie możliwość zmniejszenia rozmiarów głównego menu i system powiadomień w przeglądarce, aktywny nawet wówczas, gdy interfejs webowy DSM nie jest aktywny.

Warta uwagi jest też możliwość uporządkowania swoich dokumentów, przechowywanych na różnych wirtualnych dyskach w chmurach. DSM pozwala teraz na zsynchronizowanie ich z zasobami przechowywanymi na dysku sieciowym. Usługa CloudStation wspiera przy tym uprawnienia Windows ACL, chroniąc przed wyciekiem chronionych danych. Do tego dochodzi możliwość tworzenia notatek i dokumentów narzędziami NoteStation i DS note, a także synchronizować je z kontem w usłudze Evernote.

Ulepszono aplikację Video, oprócz poprawek wizualnych dodając m.in. inteligentne filtrowanie oraz wyszukiwarkę napisów. Audio potrafi teraz grupować głośniki Bluetooth/AirPlay, daje możliwość selektywnego kontrolowania ich głośności.

Bardziej zaawansowani użytkownicy docenią Proxy Server, pozwalający na przyspieszenie pobierania stron WWW i wygodną kontrolę dostępu do Sieci, możliwość budowania własnych tablic trasowania, separację sieci i kontrolę ich przepustowości, oraz rozbudowanego klienta FTP/SFTP/WebDAV w File Station. Posiadacze dysków półprzewodnikowych docenią jeszcze większy wzrost wydajności dzięki ulepszonemu buforowaniu na SSD i wsparcie dla wysokiej dostępności.

Nowe DSM 5.1 można pobrać ze strony producenta. Dostępne jest też demo systemu DiskStation Manager, w którym możecie zapoznać się z wprowadzonymi zmianami przed instalacją nowej wersji. Aktualizacja z DSM 5.0 do 5.1 przebiegła u nas bezproblemowo – w Sieci też nie słychać o jakichś problemach z tym związanych, więc możemy polecić nową wersję wszystkim posiadaczom wspieranych urządzeń Synology.

© dobreprogramy
s