DSM 5.2: kontenery Dockera i wersjonowanie plików zawitały na Synology

Strona główna Aktualności

O autorze

Użytkownicy dysków sieciowych Synology mogą już śmiało zaktualizować ich oprogramowanie systemowe Disk Station Manager do wersji 5.2. O ile poprzednia aktualizacja stawiała przede wszystkim na potrzeby zwykłych użytkowników, przynosząc m.in. samouczki, doradcę ds. ustawień bezpieczeństwa i ulepszenia w popularnych aplikacjach, to tym razem zmiany docenią użytkownicy bardziej zaawansowani.

Na pierwsze miejsce z tych nowości wersji 5.2 wysuwa się obsługa systemu konteneryzacji Docker, tak modnego ostatnio w świecie Linuksa. Dzięki niemu możemy pobrać prekonfigurowaną aplikację z repozytorium Docker Hub i po prostu ją uruchomić, w izolacji od innych aplikacji działających w systemie. Kontenery Dockera współdzielą jedynie jądro systemowe, dzięki czemu możemy eksperymentować z wieloma wersjami tego samego programu jednocześnie, znika nam też problem zależności od innego oprogramowania. Przez interfejs graficzny łatwo jest zarządzać uruchomionymi kontenerami, podejrzeć generowane przez nie obciążenie procesora i pamięci czy sprawdzić logi z ich działania. Niestety nie wszystkie modele dysków Synology obsługują Dockera – z listą obsługiwanych urządzeń można zapoznać się na stronie producenta.

Kolejną ważną zmianą dla profesjonalistów jest zwiększenie bezpieczeństwa: wprowadzenie ochrony AppArmor nie tylko dla aplikacji systemowych, ale i dla dodatkowych pakietów – można precyzyjnie kontrolować ich dostęp do zasobów systemowych. Wprowadzono też wsparcie dla szyfrowania w protokole SMB3, dzięki czemu możemy bezpiecznie przegrywać pliki w obrębie sieci lokalnej z udziałem klientów z Windows 8 i serwera Windows Server 2012 (lub nowszych) bez obawy o podsłuch.

Posiadacze modeli Synology z wieloma portami sieciowymi mogą teraz skroić ich zachowanie do swoich potrzeb, wybierając między większą wydajnością a większą niezawodnością. Nie potrzeba specjalnego switcha, by stosować takie tryby jak Active-standby, 802.3ad dynamic, Balanced XOR oraz Adaptive Load Balancing, z maksymalną przepustowością do 4 Gb/s. Jeśli już o wydajności mowa, to warto wspomnieć o znacznym zmniejszeniu wykorzystania pamięci operacyjnej przy stosowaniu bufora SSD, co pozwala stosować tę metodę także w urządzeniach z 512 MB RAM.

Nowa wersja DSM przynosi też ciekawe ulepszenia dla domowych użytkowników. Note Station pozwala bezpośrednio przechwycić w okienku przeglądarki dowolną stronę internetową, zaś Cloud Station zapewnia już wersjonowanie plików, ułatwia generowanie linków do ich współdzielenia oraz pozwala na pauzowanie i wznawianie synchronizacji.

Jeśli chodzi o multimedia, to w DS Audio i Audio Station ulepszono zarządzanie listami odtwarzania i wprowadzano możliwość automatycznego transkodowania nagrań w bezstratnych formatach (m.in. FLAC i Apple Lossless) ido bardziej oszczędnej formy. Z kolei przeglądarkowy odtwarzacz w Video Station doczekał się obsługi skrótów klawiaturowych do przewijania i kontroli głośności. DS Photo obsługuje zaś urządzenia obsługujące protokół DLNA, pozwalając na zdalne wyświetlanie zdjęć, np. na ekranie telewizora.

Z pełną listą zmian zapoznacie się na stronach Synology. Aktualizacja do wersji 5.2 z poziomu panelu sterowania przeszła bez jakichkolwiek problemów, ale oczywiście zachęcamy do zrobienia na wszelki wypadek kopii zapasowej.

© dobreprogramy
s