DSM 6.0 już gotowy do wydania: Synology stawia na własną pocztę i pracę grupową

Strona główna Aktualności

O autorze

Oprogramowanie DSM do dysków sieciowych Synology już niebawem pojawi się w wersji 6.0. Po miesiącach beta-testów, producent udostępnił wydanie Release Candidate systemu, zapowiadanego jako rewolucja na rynku NAS-ów, choć przez wielu użytkowników bety ocenianego jako co najwyżej „wydanie 5.3”. Co faktycznie istotnego nowy system Synology przyniesie dla naszych Disk Stations?

Z perspektywy końcowego użytkownika widać postawienie na pracę grupową i usługi komunikacyjne. Po premierze DSM 6.0 na naszym NAS-ie będziemy mogli uruchomić własny system poczty elektronicznej MailPlus, niezależny od usług zewnętrznych i wyposażony w całkiem wygodnego webmaila. Warunki licencjonowania są skrojone na potrzeby osób prywatnych i małych firm – do pięciu kont za darmo, za kolejne zapłacimy w miarę potrzeb.

Poczta Synology zapewniać ma ochronę przed malware, dużą odporność na spam za sprawą mechanizmów maszynowego uczenia się, i możliwość zwiększenia niezawodności poprzez rozłożenie obciążeń na dwa urządzenia Disk Station połączone w klaster. Dostępne są też klienckie aplikacje mobilne MailPlus. Wszystko bardzo przypomina Gmaila… tylko że na własnym sprzęcie.

Wraz z 6.0 zadebiutują też na DSM narzędzia do pracy grupowej – Spreadsheet, czyli przeglądarkowy arkusz kalkulacyjny do pracy grupowej oraz Note Station, narzędzie do notatek, wykresów i prezentacji. Współpracuje ono z przeglądarkową aplikacją offline dla Google Chrome, a stworzone notatki pozwala też przeglądać na smartfonach z Androidem i iOS-em oraz smartzegarkach Apple'a.

Nowa wersja systemu przynosi też istotne zmiany pod maską, na czele z obsługą zaawansowanego linuksowego systemu plików Btrfs. Pozwala on na tworzenie migawek folderów współdzielonych, ustawianie kwot i stosowanie kompresji plików, wersjonowania a także automatycznej defragmentacji. By skorzystać z Btrfs będziemy musieli jednak założyć nowe wolumeny, nie ma możliwości przekonwertowania standardowych wolumenów ext4 do nowego formatu.

Użytkowników najmocniejszych wersji Synology (z przynajmniej 4 GB RAM) zainteresuje nowy moduł – Virtual DSM Manager, dzięki któremu możemy na jednej maszynie uruchomić wiele instancji systemu DSM, przeznaczone do innych zadań czy do innych użytkowników. Takie maszyny wirtualne są w pełni autonomiczne, więc możemy śmiało z nimi eksperymentować, bez obaw, że sobie popsujemy NAS-a.

Rozwija się też wsparcie dla mechanizmów konteneryzacji na Dockerze. Dostęp do repozytorium Docker Hub pozwala na wolumenach Btrfs uruchamiać tysiące różnych linuksowych aplikacji dostępnych w tych pakietach. Firma wspomina też o mechanizmie load balancera dla środowisk firmowych z kilkoma urządzeniami NAS oraz uruchomienia bramki uwierzytelniającej z monitorowaniem pakietów w ruchu sieciowym.

Już niebawem przedstawimy Wam dokładną recenzję możliwości i wydajności tego ciekawego systemu dla poważnych NAS-ów, a nie jakiegoś Raspberry Pi.

© dobreprogramy