reklama

DSM 6.0 już wydany. Dla domowego użytkownika – praca grupowa, cyberschowki i wideo

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Użytkownicy dysków sieciowych Synology już mogą zaktualizować ich oprogramowanie Disk Station do najnowszej wersji 6.0. W praktyce dla większości osób korzystających z urządzeń przeznaczonych do zastosowań domowych będzie to raczej wersja „5.3”, gdyż to co najciekawsze, jest tym razem dostępne tylko na sprzęcie klasy biznesowej. Zainstalować ją jednak warto, nawet na najsłabszych NAS-ach, gdyż jest lżejsza, bardziej modularna i oferuje kilka nowych ciekawych możliwości.

DSM 6.0 przynosi wygodny, rozbudowany mechanizm indeksowania plików, pozwalający poprzez FileStation przeszukiwać po słowach kluczowych, lokalizacji, typie, metadanych i uprawnieniach dostępu. Dodano funkcję łatwego udostępniania plików, tak w Internecie jak i sieci lokalnej – generowane są linki i kody QR, które możemy przesłać nawet osobom nie mającym konta w systemie. Działa to też w drugą stronę, możemy od innych zamówić plik, który zostanie przesłany poprzez webowy formularz dostępny pod jednorazowym linkiem. Sprawniej w DSM 6.0 działa tworzenie kopii zapasowych i replikacja, uporządkowano kwestię zarządzania tymi usługami w interfejsie użytkownika, dodano też możliwość uruchamiania własnych skryptów w reakcji na zdarzenia systemowe.

Tyle system. Aplikacje DSM to przede wszystkim pomoc w pracy grupowej. Program do notatek Note Station doczekał się aplikacji działającej offline w Google Chrome, same zaś notatki mogą być rozbudowane o wykresy, tabelki, obrazki, zaawansowane formatowanie. Na ich podstawie można też szybko wygenerować całkiem ładne prezentacje. Użytkownicy Apple Watchy zsynchronizują zaś notatki ze swoimi zegarkami, wykorzystując interfejs głosowy.

Pojawił się też nowy arkusz kalkulacyjny, podobny dość do arkusza Google, oferujący niezłą kompatybilność z formatami Microsoft Office i LibreOffice, jak też oczekiwany najpopularniejszych funkcji i filtrów, wykorzystywanych w arkuszach. Oczywiście możliwa jest tu praca wielu zalogowanych użytkowników nad jednym arkuszem jednocześnie.

Całkowicie przeprojektowano aplikację VideoStation, która staje się całkiem niezłym narzędziem do oglądania filmów, klientowi pobierania Download Station dodano obsługę testów CAPTCHA z wielu cyberschowków, zaś aplikacja do zdjęć przynosi mechanizm rozpoznawania twarzy i szybki mechanizm generowania własnych fotoblogów.

Tyle atrakcji dla użytkowników domowych. Dla tych, co korzystają z mocniejszych modeli DiskStation (nie mówiąc już o serwerowych RackStation) najważniejsze jest pojawienie się obsługi nowego, bardzo nowoczesnego systemu plików Btrfs, który przynosi natywną obsługę migawek, subwolumenów, dynamicznej kompresji i deduplikacji, aktywna defragmentacja, optymalizację wydajności zgodnie z typem nośnika i przyrostowe kopie bezpieczeństwa systemu plików. Z Btrfsa korzysta autorski menedżer kontenerów Dockera firmy Synology, pozwalając na Synology łatwo uruchamiać tysiące różnych serwerowych aplikacji, bez konieczności ich instalowania i konfigurowania.

Druga ważna nowość DSM 6.0 dla użytkowników biznesowych to serwer poczty MailPlus, bezpieczniejszy, odporniejszy na spam, bardziej skalowalny i z atrakcyjnym interfejsem webowym. Licencjonowanie dopasowano do potrzeb małych firm – do pięciu kont za darmo, za kolejne zapłacimy w miarę potrzeb.

Na koniec wspomnijmy o nowym module, Virtual DSM Manager, pozwalającym na jednym DiskStation/RackStation uruchomić wiele instancji systemu DSM, przeznaczonych do innych zadań (np. eksperymentów deweloperskich) czy dla innych użytkowników. Niestety działa to tylko z najmocniejszymi urządzeniami, wyposażonymi w przynajmniej 4 GB RAM.

Zainteresowanych naszymi doświadczeniami z DSM 6.0 w warunkach domowych zapraszamy do zapoznania się z poświęconym tej kwestii artykułem. Powstał on na podstawie pracy z wersjami beta i później release candidate, wersja finalna niczego jednak nowego względem ostatniej wersji RC nie wprowadziła.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama