Początkujący przedsiębiorca – zmiany w 2014r.

Nieco ponad miesiąc temu przywitaliśmy rok 2014. Chyba każdy z nas poczynił sobie postanowienia, które chciałby zrealizować w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Zapewne większość z nich odeszła w zapomnienie wraz z upływem alkoholu we krwi po nocy sylwestrowej tak niestety rządzący w naszym kraju zaplanowali zmiany, które dotyczyć będą większości małych przedsiębiorstw w Polsce i które nieubłaganie weszły w życie z dniem 1. stycznia 2014. Co się zmieniło, na co powinien przygotować się przysłowiowy Jan Kowalski prowadząc/zakładając własną działalność gospodarczą? Czy wspomniane zmiany pozytywnie odbiją się na osobach utrzymujących się z własnego biznesu? Na wstępie zaznaczam, że na co dzień nie zajmuję się księgowością, a wpis bazuje na tym co wyszukałem w Internecie przygotowując się do zmian w 2014 roku i na informacjach, które mnie (osobie prowadzącej jednoosobową DG) okazały się przydatne.

1. Terminy rozliczania faktur VAT

Pierwsza ze zmian, które chciałbym przedstawić dotyczy płatników VAT i terminu rozliczania wystawionych przez nich faktur. Dotychczas (tj. w roku 2013) terminem powstania obowiązku podatkowego była data wystawienia faktury. Aktualnie za termin ten uważa się datę dostawy towaru bądź wykonania usługi. Zmiana dotyczy również czasu, w jakim możemy wystawić dokument sprzedażowy. Fakturę, za dostawę towaru bądź wykonanie usługi wystawić możemy maksymalnie do 15. dnia kolejnego miesiąca. Mimo wszystko pamiętać należy, że pomimo, iż fakturę wystawimy w następnym miesiącu to podlega ona rozliczeniu w miesiącu, w którym faktycznie dokonaliśmy sprzedaży. Podsumowując, w 2014 roku, należy podatek zapłacimy wcześniej niż było to możliwe w ubiegłym roku.

2. Zmiana wysokości składek ZUS

Kolejna, niezbyt miła wiadomość dla przedsiębiorców to wzrost minimalnej płacy brutto. Oznacza to nic innego, jak fakt, iż w 2014 roku zapłacimy większe składki za ubezpieczenie społeczne. Aktualnie minimalna płaca w naszym kraju wynosi 1680 zł. brutto (w 2013 roku było to 1600 zł.) i po odpowiedniej kalkulacji otrzymujemy, że za składkę społeczną zapłacimy 160,78 zł. (preferencyjna stawka dla nowych firm), czyli o niespełna 8 zł. więcej niż w roku ubiegłym. Z kolei standardowa składka społeczna dla przedsiębiorców (prowadzących działalność dłużej niż 2 lata) wynosi 716,99 zł. W obu przypadkach składka obejmuje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
To jednak nie koniec podwyżek składek ZUS. Podobnie jak składka za ubezpieczenie społeczne w 2014 roku zapłacimy więcej również za ubezpieczenie zdrowotne. Aktualnie podstawą do obliczenia wysokości składki za ubezpieczenie zdrowotne jest kwota 3004,48 zł. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wspomniana składka stanowi 9% podstawy, czyli 270,40 zł i dotyczy wszystkich przedsiębiorców.

3. Faktury elektroniczne

Od początku 2014 obowiązuje definicja faktury elektronicznej, zgodnie z którą taki dokument rozumieć należy jako „fakturę w formie elektronicznej, wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym”. Oznacza to, że fakturę możemy wystawić klientowi np. w formacie PDF, wysłać pocztą elektroniczną lub udostępnić do pobrania na naszym serwerze, a ten ją pobierze, wydrukuje i będzie ona równoznaczna ze standardowym dokumentem tego typu. Ponadto ustawodawca określił kryteria poprawności faktury elektronicznej. Są nimi m.in. autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność faktury.

4. Uzasadnienie faktur korygujących

W myśl rozporządzeń, które weszły w życie wraz z początkiem br. wymaga się od przedsiębiorcy podania przyczyny korekty. Może nią być np. zwrot towaru, udzielenie rabatu już po sprzedaży czy też najnormalniejszy w świecie błąd kwot na fakturze. Do końca roku 2013 faktury korygujące musiały zawierać informacje o przyczynie ich wystawienia jedynie w przypadku zmniejszenia podatku (tzw. „in minus”). Aktualnie musimy uzasadniać wystawienie każdej faktury korygującej – „in plus”, „in minus” oraz modyfikacji danych formalnych.

5. Samochody „z kratką”

Tym razem miła wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców, którzy planują w najbliższym czasie inwestycję w postaci zakupu nowego samochodu z tzw. „kratką”. Do końca marca br. możliwe odliczenie pełnej wartości VAT za zakupiony samochód ciężarowy – w rzeczywistości jako taki taktowany jest samochód osobowy z zamontowaną kratką lub VAN. Takie rozwiązanie pozwala firmom zaoszczędzić na zakupie samochodu nawet kilkadziesiąt tys. złotych, a nie maksymalnie 60% kwoty VAT na fakturze za samochód (nie więcej niż 6 tys. zł.) jak miało to miejsce jeszcze nieco ponad miesiąc temu. Co istotne, przedsiębiorca posiada także możliwość odliczania pełnego VATu za paliwo oraz inne wydatki eksploatacyjne. Mowa oczywiście o samochodach wykorzystywanych jedynie w celach firmowych.

Źródła:

Na zakończenie chciałbym jeszcze poruszyć zagadnienie oprogramowania do fakturowania. Na rynku dostępnych jest masa różnego rodzaju aplikacji do dokumentowania sprzedaży. Zawsze skorzystać można także z tradycyjnych blankiecików i ręcznie wypisywać faktury. Pytanie tylko czy warto? Odpowiednie programy komputerowe czy też rozwiązania online działające w chmurze dysponują funkcjonalnością, która ułatwia i usprawnia wystawianie faktur, a ich producenci dbają o to by były one zgodne z obowiązującymi przepisami. Osobiście korzystam i polecam każdemu aplikację Faktura Small Business stworzoną przez firmę Mega-Tech, płatną, ale za to często aktualizowaną, bardzo prostą w obsłudze i konfiguracji, zarówno podczas pracy jedno-, jak również wielostanowiskowej (dostępna jest także edycja Handel dodatkowo wyposażona w obsługę magazynu). Dla miłośników rozwiązań darmowych polecić mogę natomiast program ELISOFT Faktury, który od niedawna posiada niestety ograniczenie, umożliwiające wystawianie maksymalnie 15 faktur miesięcznie. Wśród rozwiązań webowych uwagę zwrócić warto na m.in. IFIRMA, iFaktury24, inFakt czy też wFirma. Niektóre z nich powiązane są z usługą obsługi (prowadzenia księgowości) naszej działalności gospodarczej.