Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Gnome Tweak Tool - narzędzie do dostosowywania Gnome 3

6 kwietnia 2011 roku zostało wydane stabilne środowisko Gnome 3. Nowa wersja tego środowiska spotkała się z różnym przyjęciem. Jedni byli zachwyceni jego prostotą i nowym wyglądem, drudzy krytykowali za ograniczenia jakie ze sobą niesie w porównaniu z poprzednią wersją tego środowiska graficznego. Dlatego zostało stworzone proste narzędzie do konfiguracji - Gnome Tweak Tool.

Możliwości, które daje to narzędzie:

- instalacja i zmiana motywów Gnome Shell
- zmiana motywów ikon systemowych
- włączanie/wyłączanie ikon w menu i przy przyciskach
- zmiana zachowania systemu po zamknięciu pokrywy laptopa
- zmiana czcionek systemowych, a także ich hintingu i antyaliasingu
- włączanie/wyłączanie ikon oraz menu kontekstowego na pulpicie
- zmiana reakcji na kliknięcia na pasku tytułowym
- włączanie/wyłączanie pokazywania daty przy zegarze systemowym
- włączanie/wyłączanie przycisków minimalizacji i/lub maksymalizacji

Instalacja

Gnome Tweak Tool jest dostępne w oficjalnych repozytoriach Fedory. Stabilne 15 wydanie tej dystrybucji z domyślnym Gnome 3 ma się ukazać 24 maja. Ja korzystam z wersji beta.
Aby zainstalować Gnome Tweak Tool wchodzimy w: Podgląd -> Programy -> Dodanie/usuwanie oprogramowania. Kiedy otworzy nam się już okno menedżera pakietów wpisujemy w wyszukiwarkę "gnome-tweak-tool", zaznaczamy pakiet do instalacji i klikamy w "Zastosuj".
Po pomyślnej instalacji wchodzimy w Podgląd -> Programy -> Akcesoria -> Tweak Advanced Settings. Otworzy nam się okno programu:

File Manager

Możemy włączyć ikony pulpitu i menu kontekstowe przełączając "Have file manager handle the desktop", a także wyłączyć tapetę pulpitu poprzez zmianę "Draw Desktop Background".

Uaktywniony pulpit

Interface

Możemy włączyć ikony w menu i ikony przycisków. Możliwa jest też zmiana wyglądu okien (Gtk+ Theme) i zmiana motywu ikon systemowych.

Fonts

Przesuwając "Text scaling factor" zmieniamy skalowanie czcionek w całym systemie. Kolejno możemy zmienić czcionkę domyślną, czcionkę dokumentów, Monospace, czcionkę okna tytułowego, a także hinting i antyaliasing.

Shell

Od góry mamy: włączenie wyświetlania daty w zegarze systemowym, włączanie/wyłączanie przycisków minimalizacji i/lub maksymalizacji, zmianę motywu Gnome Shell, a także zmianę zachowania przy zamykaniu pokrywy laptopa przy korzystaniu z baterii lub przy zasilaniu sieciowym.
Uwaga! Aby zmiana motywu była możliwa należy zainstalować pakiet "gnome-shell-extensions-user-theme". Motywy Gnome Shell można znaleźć w sieci, np. na stronie gnome-look.org mamy dostępne 3 nowe motywy. Można też poszukać na deviantART. Jeżeli chcemy, aby motyw zainstalował nam się automatycznie musimy spakować go do ZIP. Potem wystarczy wskazać paczkę z motywem. Można też jednym kliknięciem przywrócić domyślny motyw.

Zmieniony motyw oraz dodane przyciski minimalizacji i maksymalizacji

Windows

Tutaj mamy zmianę reakcji przy klikaniu w pasek tytułowy. Kolejno: przy dwukrotnym kliknięciu lewym przyciskiem, przy kliknięciu środkowym przyciskiem i przy kliknięciu prawym przyciskiem.

Ważne!

Zmiana niektórych ustawień może być widoczna dopiero po ponownym zalogowaniu.
 

linux oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
~shevchenko1987   7 #1 12.05.2011 12:49

Dziwne, że to narzędzie nie jest dostępne od razu po instalacji...

  #2 12.05.2011 12:54

Deweloperzy GNOME 3 chwalą się jakiej to dokonali rewolucji wprowadzając Ustawienia Systemowe (które "nawiasemmówiąc" były i tak dostępne od zawsze) teraz okazuje się, że nie będą one w ogóle wykorzystywane bo już się robi nowy program, który przejmie część jego funkcji.

DannyPL   5 #3 12.05.2011 14:21

@GregKoval
Ten program nie zastępuje Ustawień Systemowych tylko daje nowe możliwości.

@~shevchenko1987
To już zależy od twórców danej dystrybucji.

  #4 12.05.2011 14:48

@DannyPL - Właśnie o to mi chodzi. Po co powołano do życia Ustawienia Systemowe skoro funkcje, które powinny się w nich znaleźć przekazywane są innemu programowi.

  #5 12.05.2011 17:35

Dla tych "niektórych ustawień" wystarczy restart samego shella - alt+f2, wpisujemy literkę r i wciskamy enter.

rashek7   7 #6 29.05.2011 11:03

Fajny tekst. Dzięki.
@shevchenko1987 Dziwne nie dziwne tak zdecydowali programiści, czy to dobrze czy źle można dyskutować.

Dobrze że jest taki program i może niedługo go bardziej rozbudują. Mógł by być po polsku ale to pewnie kwestia czasu.

  #7 05.06.2011 18:55

to dno nie działa, nie pojawiają się przyciski maksymalizacji i minimalizacji

  #8 14.08.2011 15:46

Niezle się trzeba nawku#$! żeby uzyskać to co w Gnome2 można było zrobic dwoma kliknięciami.

  #9 04.09.2011 04:02

sami hejterzy, zainstalowałem sobie fedore 16 tylko dla gnome 3. wg mnie jest w końcu tym czego mu gnome2 brakowało od zawsze.

porównując gnome 3 z gnome 2 to jest niebo a ziemia. wcale nie jest takie trudne gnome3.

porównując gnome3 a gnome2 z unity.. to chyba nakładka unity wygrywa nad gnome3. gdyby jeszcze dodali w gnome3 przyciski po lewej stronie i menu nautilusa w górnym pasku to byłoby ślicznie. przyciski po prawej górnej stronie okna są tak nie ergonomiczne. i tak myszka jest częsciej w lewej częsci okna niż w prawej. ludzie z apple to już dawno odkryli. a gnome i kde i cała reszta ściągała bezmyślnie. pomyślnie o ergonomi a nie o przyzwyczajeniach z głupiego microsoftu

  #10 22.02.2012 12:41

"gdyby jeszcze dodali w gnome3 przyciski" gdyby możnabyło wyklikać jak się chce - daleko temy do możliwości konfiguracyjnych (w łatwy sposób) do zestawu gnome2 + compiz + emerald
za to LXDE się na tyle rozwinęło że lxde+compiz+emerald nie ustępuje układowi z gnome2 a jest choć trochę lżejsze

w dodatku oprócz ograniczonej możliwości zmian zachowania wszystko jest zaprojektowane jakby pod ekrany dotykowe i to małe - jakby wyłącznie dla tabletów i smartfonów (przy czym na smartfonach moze się już nie sprawdzić)