Darmowa aktualizacja Windowsa 10 dla niepełnosprawnych tylko do 31 grudnia

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Oficjalny program aktualizacji Windowsa 7 i 8.1, za sprawą którego można było uzyskać za darmo licencję na Windowsa 10, zakończył się 29 lipca 2016 roku – od tej pory każdy, kto chce mieć „dziesiątkę”, powinien kupić licencję. Jednak przed oficjalnym zakończeniem tego okresu, Microsoft pozostawił furtkę, w założeniu przeznaczoną dla niepełnosprawnych. Obiecano, że użytkownicy „technologii pomocniczych” będą mogli po oficjalnym terminie zakończenia akcji darmowej aktualizacji dalej z niej korzystać. Teraz i z tym koniec.

Na łamach bloga Microsoft Accesibility ponad rok temu przeczytać można było: (…) darmowa oferta aktualizacji do Windowsa 10 dla klientów pracujących w Windowsie 7 lub Windowsie 8.1 dobiega końca 29 lipca, jednak chcemy wyjaśnić, że ten termin nie dotyczy klientów, którzy używają technologii pomocniczych. Będziemy nadal realizować naszą wcześniej przedstawioną wizję dostępności Windowsa 10 i jesteśmy zobowiązani zapewnić użytkowników technologii pomocniczych, że mają szansę zaktualizować system do Windowsa 10 za darmo.

Przeznaczona dla niepełnosprawnych furtka szybko zaczęła być jednak wykorzystywana przez ludzi, który z ułatwień dostępu w rodzaju Narratora, Lupy czy Dużego kontrastu nigdy nie korzystali. Zachęcani byli zresztą też do tego przez popularne serwisy IT, rozpisujące się o „triku” za pomocą którego można wciąż przeprowadzić darmową aktualizację, odwiedzając stronę microsoft.com/pl-pl/accessibility/windows10upgrade.

Deklaracji Microsoftu, zgodnie z którymi pozostawionej dla niepełnosprawnych furtki nie powinno się w ten sposób wykorzystywać, nikt chyba nie brał na poważnie – nie towarzyszyło im przecież żadne techniczne rozwiązanie, sprawdzające, czy użytkownik faktycznie korzysta z „technologii pomocniczych”. Niektórzy usprawiedliwiali zresztą swoje działania w bardzo absurdalny sposób, np. twierdząc, że w zakres technologii pomocniczych wchodzą skróty klawiszowe, takie jak ctrl+c. W końcu więc firma z Remond, widząc jak mało honoru w użytkownikach, zaczęła sugerować, że usunie stronę internetową do aktualizacji, pozostawiając jedynie tę możliwość aktualizacji w rękach pomocy technicznej dla niepełnosprawnych (Disability Answer Desk).

W końcu decyzję podjęto – na amerykańskiej stronie programu Windows Accesibility pojawiła się informacja, że oferta darmowej aktualizacji dla użytkowników technologii pomocniczych wygaśnie 31 grudnia 2017 roku. Na innych stronach (np. polskiej czy niemieckiej) komunikat brzmi: nie ogłosiliśmy daty zakończenia oferty uaktualnienia dla klientów korzystających z technologii pomocniczych. Podamy do wiadomości publicznej odpowiednią informację przed zakończeniem oferty.

Jest to jednak zapewne tylko niedopatrzenie – brytyjska strona, oferująca anglojęzyczną przecież wersję aktualizacji, sama uaktualniona jeszcze nie została.

© dobreprogramy