reklama

Darmowa wersja Aviry teraz z ochroną w chmurze i rozszerzeniami przeglądarek

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Avira Free Antivirus jest jednym z najpopularniejszych darmowych narzędzi, chroniących użytkowników Windows PC przed złośliwym oprogramowaniem. Co najważniejsze, pod względem skuteczności ochrony zapewnianej przez jej rdzenne moduły nie ustępuje on płatnemu pakietowi Avira Antivirus Suite, ocenionemu w testach Anti-Virus Comparative jako jedno z najskuteczniejszych narzędzi, jakimi możemy zabezpieczyć komputer. Dla wszystkich, którzy zdecydowali się na darmową Avirę, mamy miłą wiadomość – producent zdecydował się jeszcze bardziej rozszerzyć jej możliwości.

Kilka miesięcy temu Avira zapowiedziała przyszłość bez pasków narzędziowych – dostępne (dla wersji rozwojowej programu) rozszerzenie Avira Browser Safety, które w przeciwieństwie do analogicznych rozszerzeń tego typu innych producentów, nie wprowadza do przeglądarki żadnych odpychających pasków narzędziowych pod pretekstem ochrony internauty.

Teraz Avira Browser Safety stało się domyślną częścią darmowego antywirusa. Po aktywacji rozszerzenia (dostępnego w wersjach dla Firefoksa i Chrome) blokuje ono złośliwe witryny, identyfikuje i blokuje skrypty śledzące użytkownika, pozwala też na bezpieczne wyszukiwanie w Google z zachowaniem prywatności. Wykryte skrypty śledzące można blokować dla danej witryny, według konkretnego typu (np. sieci reklamowe, sieci społecznościowe).

Drugą istotną nowością, która niebawem zadebiutuje w darmowej Avirze, jest moduł Cloud Protection, znany już dobrze użytkownikom płatnej wersji antywirusa. Tworzy on cyfrowe odciski plików na dysku użytkownika, a następnie przekazuje je na serwery Aviry, gdzie porównywane są ze zgromadzonymi odciskami szkodliwego oprogramowania. Jeśli odciski zostaną dopasowane, powiadomienie o tym zostaje przekazane do antywirusa. Jeśli plików uznanych za szkodliwe nie ma jeszcze w bazie, Avira wyśle ich odciski na serwer, zabezpieczając w ten sposób całą społeczność użytkowników. W ten sposób możliwe jest znacznie szybsze wykrywanie złośliwego oprogramowania, na samym początku masowych infekcji.

Warto wspomnieć, że darmowa Avira w ostatnim czasie zyskała także na usability. Jej producent usunął z programu wyskakujące reklamy, zrezygnował też z praktyki instalowania pasków narzędziowych. W połączeniu z bardzo dobrymi wynikami w zakresie ochrony przed malware, czyni to ją jednym z najlepszych dostępnych programów tej klasy w tej kategorii cenowej.

Zarówno aktualną jak i rozwojową wersję Avira Free Antivirus możecie pobrać z naszego repozytorium, z działu Bezpieczeństwo > Programy antywirusowe.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić