Darmowe baza danych od Oracle

Strona główna Aktualności

O autorze

Przybywa alternatyw dla najpopularniejszej, darmowej bazy danych - MySQL. Oracle - największy na świecie producent baz danych, udostępnił przedpremierową wersję beta bezpłatnej bazy Oracle Database 10g Express Edition.

Oracle Database 10g Express Edition dedykowana jest głównie dla studentów, małych organizacji oraz programistów poszukujących rozwiązania bazodanowego, które można zintegrować z ich aplikacjami. Co ważne pracuje ona w oparciu o to samo jądro co drogi, biznesowy odpowiednik, jest jednak limitowana do systemów jednoprocesorowych, z 1GB pamięci RAM i 4GB objętości bazy. Wersję instalacyjną dla systemów Windows i Linux można pobrać ze stron producenta.

Decyzja Oracle jest zapewne odpowiedzią na podobny ruch ze strony Microsoftu, który już jakiś czas temu zapowiedział udostępnienie darmowego SQL Server 2005 Express Edition na podobieństwo darmowch odpowiedników narzędzi deweloperskich Visual Studio 2005. Będzie on znacznie ulepszony wobec udostępnionego dotychczas, darmowego silnika MSDE. Co ciekawe, ograniczenia darmowych edycji baz Microsoft i Oracle są identyczne. Wersja finalna SQL Server 2005 Express Edition została już udostępniona subsrybentom MSDN, zaś oficjalna premiera zapowiedziana jest na 7 listopada.

Zespół programistów tworzących MySQL nie zasypia jednak gruszek w popiele - kilka dni temu premierę miała długo oczekiwana, finalna 5. wersja MySQL. Sytuacja w obszarze darmowych, prostych baz danych staje się coraz bardziej korzystna dla twórców oprogramowania i administratorów.

© dobreprogramy
s