reklama

Darmowe oprogramowanie w rosyjskich szkołach

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedawna afera

spowodowana skazaniem rosyjskiego nauczyciela na karę więzenia w obozie na Syberii za używanie nielegalnych kopii Windows zaowocowała migracją na system GNU/Linux i darmowe aplikacje.

Przejście na niekomercyjne oprogramowanie zapowiedział Nikołaj Karpuszin, minister edukacji okręgu permskiego. Jednak jego zarządzenie okazało się zbędne, gdyż strach przed karą pozbawienia wolności pracowników szkół wymusił taką decyzję także w innych szkołach w regionie. Warto tu zauważyć, że władze nie zdecydowały się ścigać piratów, którzy nielegalne oprogramowanie dostarczyli do szkoły. Ponadto sprawa została wykorzystana politycznie aby pokazać zachłanność amerykańskich koncernów.

Zgodnie z decyzją Karpuszina szkoły zrezygnują nie tylko z zakupu Windows ale także i innych komercyjnych programów. Jeszcze nie wiadomo jaki zostanie wybrany darmowy pakiet biurowy, prawdopodobnie będzie to Russky Office lub OpenOffice. Nie wiadomo też, która dystrybucja Linuksa zostanie wybrana, na pewno będzie to jedna z posiadających rosyjską lokalizację.

Migracja będzie dla szkół trudnym procesem ze względu na brak odpowiednio przeszkolonych osób a także funduszy na podniesienie kwalifikacji obecnych nauczycieli informatyki. Na pewno nie pomoże też atmosfera strachu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić