Darmowe projektowanie

Strona główna Aktualności

O autorze

Jest kilka rodzajów oprogramowania wśród których istnieje bardzo niewiele darmowych alternatyw dla produktów komercyjnych. Jednym z nich jest oprogramowanie do komputerowego wspomagania projektowania CAD. Z bazy programów w vortalu już od jakiegoś czasu można pobrać bezpłatne programy A9CAD, freeCAD i T-FLEX Parametric CAD Student Release (ten ostatni bezpłatny wyłącznie do zastosowań edukacyjnych). Dzisiaj zamieściliśmy kolejne programy tego typu.

ProgeCAD LT 2006 to bezpłatny (niestety tylko do użytku niekomercyjnego) program do projektowania CAD. Został on stworzony na bazie IntelliCAD 6. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ produkty bazujące na IntelliCAD są powszechnie uznawane za najlepsze alternatywy dla programu AutoCAD i świetnie wspierają format DWG (o tym skąd się to wzięło pisaliśmy szerzej przy okazji opisywania programu BricsCad V5). IntelliCAD jest obecnie rozwijany przez konsorcjum ITC (IntelliCAD Technology Consortium), a firmy w nim zreszone tworzą własne wersje aplikacji - ProgeCAD LT 2006 jest właśnie jedną z takich wersji, stworzoną przez firmę ProgeSoft.

Sam program pozwala na tworzenie nawet dość skomplikowanych projektów oddając naturalnie do dyspozycji wiele przydatnych narzędzi znanych z innych odmian IntelliCAD. ProgeCAD LT umożliwia też wybór interfejsu wzorowanego na AutoCAD, co ułatwi pracę z programem użytkownikom, którzy "przesiadają" się z produktów Autodesku. Jak już zasygnalizowaliśmy, ProgeCAD LT zapewnia bardzo dobrą kompatybilność dzięki pełnej obsłudze wykorzystywanych przez AutoCAD plików w formacie DWG (w wersjach 2.5 - 2005), DXF i DWF. Możliwy jest także odczyt plików zawierających obrazy rastrowe oraz konwersja projektów do plików PDF, dzięki instalowanej automatycznie wraz z programem "wirtualnej drukarce".

Drugim zamieszczonym dziś programem jest CadStd (CAD Standard) Lite - ograniczona funkcjonalnie ale całkowicie bezpłatna wersja (również do użytku komercyjnego) programu do projektowania CadStd Pro. Program w stosunku do ProgeCAD LT posiada bardzo ograniczoną funkcjonalność ale sprawdzi się jako narzędzie do tworzenia prostych projektów architektonicznych, mechanicznych, schematów itp. Do dyspozycji użytkownika są wszystkie podstawowe narzędzia do tworzenia figur geometrycznych, linii i krzywych itd. Poszczególne obiekty mogą być obracane, lustrzanie odbijane, przycinane, upraszczane i skalowane. CadStd umożliwia eksport do formatów HPGL/1 (Hewlett Packard Graphic Language) i DXF (wykorzystywanego przez AutoCAD). Posiada też własny format plików.

Oba programy można pobrać w dziale PROGRAMY -> Grafika -> Programy do projektowania

© dobreprogramy
s