reklama

Darmowy RadarSTOP pomoże ustrzec się drogowych zagrożeń, czerpiąc informacje od użytkowników MapyMap

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Imagis, producent oprogramowania nawigacyjnego MapaMap rozszerzył swoją ofertę o aplikację bardzo na czasie. W sklepach z aplikacjami dla najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych, Androida i iOS-a, znaleźć można od wczoraj narzędzie RadarSTOP, które chronić ma kierowców przez zagrożeniami czyhającymi na nich na drogach.

Zbliża się majówka, a to dla wielu oznacza wyjazdy poza miasto. Doświadczeni kierowcy wiedzą jednak, że wyjazdy w tym czasie nie należą do najłatwiejszych. Liczba zagrożeń czyhających na drogach na nieostrożnych zmotoryzowanych ulega zwielokrotnieniu, przy drogach zasadzają się dodatkowe patrole policji czy straży miejskiej, a trasy wydawałoby się najszybsze, okazują się najbardziej zakorkowanymi.

RadarSTOP na pewno nie jest jedyną tego typu aplikacją na urządzenia mobilne, należy do tej samej kategorii co dobrze u nas znany Yanosik. Wygląda jednak na tyle ciekawie, że warto go, choćby dla spokoju sumienia, zainstalować na swoim telefonie – a nuż otrzymane od społeczności użytkowników nawigacji MapaMap zgłoszenie uchroni nas przed drogowym zagrożeniem. Aplikacja w pełni bowiem współpracuje z systemem alarmowania o wydarzeniach drogowych utworzonym przez Imagis na potrzeby bardzo popularnej w naszym kraju MapyMap (z której korzysta regularnie przynajmniej kilkaset tysięcy kierowców, a liczba sprzedanych na program licencji osiągnęła ok. 2 mln).

Podobnie jak w Yanosiku, i tu możemy dodawać wystąpienie zdarzenia drogowego – napotkania stacjonarnego fotoradaru, kontroli policji, mobilnych fotoradarów, aut Inspekcji Transportu Drogowego, a także wypadków i korków. Dodanie zdarzenia powoduje rozesłanie wiadomości o nim do innych użytkowników MapyMap i RadarSTOP-u, którzy mogą następnie zdarzenie takie potwierdzić lub odwołać. Zdarzenia drogowe wyświetlane są na mapie, dla której dane kartograficzne mogą być pobrane fragmentami, w zależności od lokalizacji kierowcy, jak i w całości, do zainstalowania na stałe w telefonie. Mapę można w pewnym stopniu dopasować do swoich oczekiwań, np. ustawić jej kolorystykę.

Oprócz tej podstawowej informacyjnej funkcji RadarSTOP oferuje mechanizm ostrzegający przed przekraczaniem dozwolonej prędkości, zbliżaniem się od odcinków, na których prowadzone są roboty drogowe oraz do przejazdów kolejowych. W preferencjach można ustawić, w jakiej odległości od zdarzenia aplikacja ma o niej poinformować. Dodatkowo jadąc w terenie zabudowanym możemy zobaczyć nazwę ulicy, po której się poruszamy, a w trasie, na którym kilometrze drogi się znajdujemy.

Jak widać główną siłą RadarSTOP-u w porównaniu do konkurencyjnych aplikacji jest zintegrowanie z systemem powiadomień MapyMap, chętnie stosowanym także przez zawodowych kierowców. Dla producenta udostępnienie darmowej aplikacji na Androida i iOS-a jest zaś przede wszystkim sposobem na zwiększenie liczby „czujek”, poruszających się po drogach i raportujących o zagrożeniach z korzyścią dla wszystkich użytkowników systemu.

RadarSTOP pobrać możecie z Google Play oraz AppStore. Program jako taki nie sprawia kłopotów ani na Androidzie (zakładając, że nasz telefon nie należy do najstarszych), ani na iOS-ie (gdzie wymaga co najmniej iPhone'a 4).

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama