Darmowy RawTherapee 5.6 już jest – szybszy i wygodniejszy niż wcześniej

Strona główna Aktualności
RawTherapee 5.6 wydany
RawTherapee 5.6 wydany

O autorze

RawTherapee to potężny program do wywoływania cyfrowych zdjęć, rozwijany na zasadach open source. Wydana właśnie wersja 5.6 wprowadza przede wszystkim poprawki wydajności i ulepszenia interfejsu.

RawTherapee jest w stanie przetworzyć większość używanych obecnie formatów RAW-ów, łącznie z PixelShift zapisanymi przez aparaty Pentaxa i Sony, Dual-Pixel Canona i z sensorów Foven X-Trans. By sprawdzić, czy dany aparat jest obsługiwany, najlepiej ściągnąć program i spróbować otworzyć RAW-y. Jeśli się nie uda, można powiadomić autorów programu o brakującym elemencie. Podobnie jak inne otwarte programy dla fotografów, RawTherapee korzysta z bazy RPU.

Nowości w RawTherapee 5.6

Interfejs programu w wersji 5.6 zyskał nowe możliwości układania narzędzi. Przyciski i panele już teraz są ułożone bardzo intuicyjnie, ale zestaw najczęściej używanych można zebrać w panelu z ulubionymi. Autorzy RawTherapee oznaczyli go gwiazdką.

W ustawieniach wyglądu programu można włączyć tryb Pseudo-HiDPI. Pozwala on przeskalować interfejs tak, by nie rozmywał się i był wyraźny na supergęstych ekranach. Skalowanie zależy od DPI monitora, jego ustawień i rozmiaru tekstu interfejsu. Skalowanie działa dobrze na Windowsie i Linuxie, bywają z nim problemy na Macach.

W ustawieniach wydajności można dobrać liczbę fragmentów zdjęć, przetwarzanych w jednym wątku. Zwykle sprawdza się przetwarzanie dwóch, ale w razie wątpliwości można sprawdzić inne wartości. Nawet bez tego RawTherapee 5.6 jest szybszy niż 5.5 dzięki setkom drobnych poprawek i optymalizacji.

RawTherapee 5.6 wprowadził także ciekawy profil przetwarzania zdjęć – Unclipped. Pozwala on zachować dane w całym zakresie tonalnym, co może się przydać, jeśli zdjęcie będzie poddawane dalszej obróbce.

RawTherapee 5.6 znajdziecie w naszej bazie programów dla Windowsa i macOS-a. Wersję dla Linuxa znajdziecie w repozytorium swojej dystrybucji. Kod źródłowy został opublikowany na stronie programu.

Przygodę z RawTherapee warto zacząć od RawPedii, gdzie znajduje się przystępne wprowadzenie do programu.

© dobreprogramy
s