Darmowy notatnik w chmurze Microsoftu szybki jak superkomputer z 2003 roku

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Jedną z najciekawszych (a niezbyt dobrze znanych) usług działających na chmurze Microsoft Azure jest Azure Notebooks. Zapewnia ona proste, interaktywne środowisko programowania typu REPL – użytkownik wprowadza polecenia, których wynik jest od razu wypisywany na ekran. Firma z Redmond zdecydowała się wykorzystać w tym celu popularny opensource’owy notatnik Jupyter, z modułami obsługi języków Python, R oraz F#. Korzystanie z niego jest całkowicie darmowe (także do zastosowań komercyjnych), co czyni z Azure Notebooks świetne narzędzie nie tylko dla studentów. Ale co właściwie można dostać za darmo?

Świetnym darmowym systemem obliczeń typu REPL jest niewątpliwie Mathematica firmy Wolfram Research. Darmowym jednak tylko wtedy, gdy uruchomimy ją na słabiutkim komputerku Raspberry Pi. By odpalić Mathematikę na pececie o konkretnej mocy obliczeniowej, przyjdzie zapłacić niemałe pieniądze, szczególnie gdy chcemy wykorzystać to narzędzie zawodowo.

Microsoft zaoferował tymczasem w chmurze narzędzie, w którym jedynym deklarowanym ograniczeniem jest 4 GB pamięci dostępnej programowi uruchamianemu w ramach notatnika – jeśli je przekroczymy, otrzymamy komunikat o błędzie. Co jednak z mocą obliczeniową, jaką realnie taki notatnik w chmurze oferuje? Sprawdził to ostatnio Mike Croucher, informatyk z University of Sheffield, autor świetnego bloga dla wszystkich zainteresowanych matematyką i informatyką teoretyczną – walkingrandomly.com.

Przygotował prosty benchmark w Pythonie, przeprowadzający mnożenie dwóch losowych macierzy, jednej z najpopularniejszych operacji wykorzystywanych w wielu dziedzinach nauki. Po wgraniu go do Azure Notebooks, okazało się, że chmura Azure zapewnia procesowi obliczeniowemu szczytowo 263 GFLOPS!

To świetny wynik jak na darmową usługę – biorąc pod uwagę to, że jeden węzeł uniwersyteckiego superkomputera na bazie Xeona E5-2630 oferuje około 500 GFLOPS, a nowy laptop z procesorem i7-7700HQ wyciąga 153 GFLOPS. Jak szacuje Mike Croucher, superkomputer o takiej mocy obliczeniowej, jaką dysponuje darmowa instancja Jupytera w chmurze Azure, mógłby pozostać na liście Top500 najszybszych maszyn świata do czerwca 2003 roku.

Z Microsoft Azure Notebooks możecie skorzystać tutaj. Wystarczy mieć ważne konto Microsoftu.

© dobreprogramy