r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Dart — konkurent JavaScript od Google — w końcu względnie stabilny

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Stworzony przez Google i promowany jako alternatywa dla JavaScript język programowania Dart doczekał się w końcu względnie stabilnego wydania, określanego jako M1. Jak możemy przeczytać na oficjalnej liście mailingowej, w Dart nie będą już wprowadzane żadne fundamentalne zmiany. Zespół pracujący nad językiem skupi się teraz na poprawkach wydajności.

By ułatwić deweloperom życie, Google stworzył także szereg narzędzi ułatwiających testowanie i przyszłe wdrażanie Dart. Pierwszym z nich jest Dartium — specjalna wersja przeglądarki internetowej Chromium, wyposażona w maszynę wirtualną Dart. Deweloperzy mogą korzystać także z kompilatora Dart2JS, dzięki któremu komponenty napisane w Dart mogą zostać przeniesione do JavaScript i tym samym uruchomione we wszystkich współczesnych przeglądarkach. Oficjalny serwis Dart Land oferuje twórcom również specjalny edytor i narzędzie do debugowania. Wydane właśnie Dart SDK zawiera także szybszą maszynę wirtualną, której wydajność już teraz miejscami przewyższa stworzony przez Google silnik Java Script V8.

r   e   k   l   a   m   a

Przeznaczony dla przeglądarek internetowych język programowania Dart wywodzi się Smalltalka, znanego ze swojego obiektowego charakteru. O Dart po raz pierwszy usłyszeliśmy rok temu i obecnie projekt jest na o wiele wyższym etapie rozwoju — głównie dzięki zaangażowaniu społeczności, która wspierała zespół inżynierów odpowiedzialnych za rozwój Dart własnymi propozycjami i tysiącami raportów o dostrzeżonych błędach. Warto przypomnieć, że nie jest to jedyna inicjatywa zmierzająca do przejęcia schedy po JavaScript. O miano następcy JS walczy także stworzony przez Microsoft TypeScript.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.