reklama

Dart — konkurent JavaScript od Google — w końcu względnie stabilny

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Stworzony przez Google i promowany jako alternatywa dla JavaScript język programowania Dart doczekał się w końcu względnie stabilnego wydania, określanego jako M1. Jak możemy przeczytać na oficjalnej liście mailingowej, w Dart nie będą już wprowadzane żadne fundamentalne zmiany. Zespół pracujący nad językiem skupi się teraz na poprawkach wydajności.

By ułatwić deweloperom życie, Google stworzył także szereg narzędzi ułatwiających testowanie i przyszłe wdrażanie Dart. Pierwszym z nich jest Dartium — specjalna wersja przeglądarki internetowej Chromium, wyposażona w maszynę wirtualną Dart. Deweloperzy mogą korzystać także z kompilatora Dart2JS, dzięki któremu komponenty napisane w Dart mogą zostać przeniesione do JavaScript i tym samym uruchomione we wszystkich współczesnych przeglądarkach. Oficjalny serwis Dart Land oferuje twórcom również specjalny edytor i narzędzie do debugowania. Wydane właśnie Dart SDK zawiera także szybszą maszynę wirtualną, której wydajność już teraz miejscami przewyższa stworzony przez Google silnik Java Script V8.

Przeznaczony dla przeglądarek internetowych język programowania Dart wywodzi się Smalltalka, znanego ze swojego obiektowego charakteru. O Dart po raz pierwszy usłyszeliśmy rok temu i obecnie projekt jest na o wiele wyższym etapie rozwoju — głównie dzięki zaangażowaniu społeczności, która wspierała zespół inżynierów odpowiedzialnych za rozwój Dart własnymi propozycjami i tysiącami raportów o dostrzeżonych błędach. Warto przypomnieć, że nie jest to jedyna inicjatywa zmierzająca do przejęcia schedy po JavaScript. O miano następcy JS walczy także stworzony przez Microsoft TypeScript.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama