reklama

Debian 4.0 r4 wydany, Lenny 5.0 już niebawem

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się kolejna aktualizacja stabilnej gałęzi Debiana 4.0, znanego pod nazwą kodową Etch.

Wnosi ona głównie poprawki bezpieczeństwa, drobnych jak i poważniejszych błędów. Pojawiła się też nowa wersja instalatora, w której wyeliminowano usterki związane z instalacją systemu poprzez sieć, w już istniejącej macierzy RAID oraz pod architekturą PowerPC64. Dodano sterowniki dla kart graficznych GeForce z serii 8, intel 965GM, 965GME, G33, Q35 i Q33 w serwerze X Window System (X.Org), a także, ze względu na bezpieczeństwo i sposób licencjonowania, usunięto pakiety glimpse, dcc oraz maxdb-7.5.00 natomiast aboot i sysvinit zyskały wsparcie dla jąder powyżej 2.6.23. Ponadto, pomimo obecności kernela w wersji 2.6.24, nadal domyślną pozostała seria 2.6.18. Szczegółowa lista zmian jest dostępna w oficjalnym ogłoszeniu.

Równocześnie trwają prace nad wersję 5.0 Debiana Lenny, pochodzącego z testowej gałęzi dystrybucji. Parę dni temu Luk Claes, opiekun projektu, ogłosił zamrożenie, w przeciągu najbliższych dni, drzewa Lenny. Oznacza to, że deweloperzy mają już zaledwie parę dni na przesłanie swoich pakietów twórcom, jeżeli chcą, aby zostały one uwzględnione w następnej wersji Debiana, gdyż dalszej kolejności autorzy skupią się jedynie na załataniu około 360 błędów. Wśród pozostałych do wykonania zadań, znajdziemy natomiast między innymi usprawnienie, aby zarówno skrypty pre, jak i post instalacyjne, pracowały w konfiguracji, w której /bin/sh odnosi się do tzw. dasha, a także aktualizacje informacji na temat aktualnego stanu wszystkich 12 architektur oraz optymalizacji skryptów startowych init.d.

W chwili pisania materiału, nie zostały udostępnione płyty instalacyjne z wersją r4 systemu. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzednich aktualizacji, osoby pragnące uaktualnić system nie będą musiały na nowo instalować systemu, lecz będą mogły to uczynić korzystając z APTa bądź innego systemu zarządzania pakietami. Premiera wersji 5.0 Lennego planowana jest we wrześniu. Należy jednak pamiętać, że okres ten może się przedłużyć, biorąc pod uwagę czas przygotowywania poprzednich wersji z gałęzi stabilnej systemu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama