r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Debian 4.0 r4 wydany, Lenny 5.0 już niebawem

Strona główna Aktualności

Ukazała się kolejna aktualizacja stabilnej gałęzi Debiana 4.0, znanego pod nazwą kodową Etch.

Wnosi ona głównie poprawki bezpieczeństwa, drobnych jak i poważniejszych błędów. Pojawiła się też nowa wersja instalatora, w której wyeliminowano usterki związane z instalacją systemu poprzez sieć, w już istniejącej macierzy RAID oraz pod architekturą PowerPC64. Dodano sterowniki dla kart graficznych GeForce z serii 8, intel 965GM, 965GME, G33, Q35 i Q33 w serwerze X Window System (X.Org), a także, ze względu na bezpieczeństwo i sposób licencjonowania, usunięto pakiety glimpse, dcc oraz maxdb-7.5.00 natomiast aboot i sysvinit zyskały wsparcie dla jąder powyżej 2.6.23. Ponadto, pomimo obecności kernela w wersji 2.6.24, nadal domyślną pozostała seria 2.6.18. Szczegółowa lista zmian jest dostępna w oficjalnym ogłoszeniu.

Równocześnie trwają prace nad wersję 5.0 Debiana Lenny, pochodzącego z testowej gałęzi dystrybucji. Parę dni temu Luk Claes, opiekun projektu, ogłosił zamrożenie, w przeciągu najbliższych dni, drzewa Lenny. Oznacza to, że deweloperzy mają już zaledwie parę dni na przesłanie swoich pakietów twórcom, jeżeli chcą, aby zostały one uwzględnione w następnej wersji Debiana, gdyż dalszej kolejności autorzy skupią się jedynie na załataniu około 360 błędów. Wśród pozostałych do wykonania zadań, znajdziemy natomiast między innymi usprawnienie, aby zarówno skrypty pre, jak i post instalacyjne, pracowały w konfiguracji, w której /bin/sh odnosi się do tzw. dasha, a także aktualizacje informacji na temat aktualnego stanu wszystkich 12 architektur oraz optymalizacji skryptów startowych init.d.

W chwili pisania materiału, nie zostały udostępnione płyty instalacyjne z wersją r4 systemu. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzednich aktualizacji, osoby pragnące uaktualnić system nie będą musiały na nowo instalować systemu, lecz będą mogły to uczynić korzystając z APTa bądź innego systemu zarządzania pakietami. Premiera wersji 5.0 Lennego planowana jest we wrześniu. Należy jednak pamiętać, że okres ten może się przedłużyć, biorąc pod uwagę czas przygotowywania poprzednich wersji z gałęzi stabilnej systemu.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.