reklama

Debian GNU/Hurd 2013: po 23 latach spełnia się wizja Wolnego Systemu bez Linuksa w środku

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Richard Stallman może świętować – spełnia się sen o naprawdę wolnym systemie operacyjnym, który jest w pełni GNU, a nie jakimś GNU/Linuksem, i który nadaje się do użytku. Po 23 latach prac, działające jądro GNU Hurd trafiło do niemal-stabilnej (choć nieoficjalnej) wersji Debiana, a całość można zainstalować na dowolnej maszynie z procesorem x86 (dostępna jest tylko wersja 32-bitowa).

Zamierzenia projektu GNU Hurd były tak śmiałe jak jego nazwa, będąca parą wzajemnie rekursywnych akronimów (Hurd: Hird of Unix-Replacing Daemons, Hird: Hurd of Interfaces Representing Depth, GNU Hurd – herd of gnus). Zamiast standardowego monolitycznego jądra, znanego z Uniksów czy Windows NT, powstawał na bazie mikrojądra Mach zestaw protokołów i demonów, który miał być od uniksowych jąder bardziej stabilny, bezpieczny i niezawodny, zachowując przy tym niemal całkowitą kompatybilność.

Przez te wszystkie lata ludzie pracujący nad GNU Hurd (garstka deweloperów skupionych wokół Stallmana i obiecujących sobie, że Linux jest tylko przejściowym etapem na drodze do Wolnego Systemu Operacyjnego) obiecywali fanom, że nadające się do użytku wydanie pojawi się tuż tuż – ostatnim pewnym terminem miał być rok 2003. Potem jednak obietnic było coraz mniej, aż w końcu w 2010 roku Stallman przyznał, że ukończenie projektu wciąż wymaga rozwiązania wielu niskopoziomowych problemów, a poza tym i tak nie rozwiąże to podstawowej bolączki Wolnego Systemu – wsparcia ze strony producentów sprzętu.

Mimo tego stanu rzeczy, deweloperzy Debiana co jakiś czas wydawali odmianę swojej dystrybucji, która zamiast Linuksa, wykorzystywała jako jądro właśnie GNU/Hurd (m.in. ze względu na pragnienie zachowania technicznej neutralności systemu względem jądra, które zaowocowało też wydaniem odmiany Debiana z jądrem BSD). Efekty nie były jednak oszałamiające – przykładowo na ostatniej wypróbowanej przez autora wersji (L1) z 2009 roku, jedyną przeglądarką, jaką udało się uruchomić, był konsolowy lynx.

Doszło jednak do przełomu: opublikowano właśnie kolejne wydanie, które pozwolić ma na wykorzystanie tego systemu w realnej pracy. Zbudowany na bazie kodu Debiana Sid z maja tego roku (a więc mniej więcej odpowiadającego Debianowi 7 Wheezy), Debian GNU/Hurd 2013 dostępny jest na trzech nośnikach instalacyjnych (sieciowym, CD i DVD) i zawiera w swoich repozytoriach ponad 10 tys. pakietów – 75% całego archiwum oprogramowania Debiana. Pobrać je możecie z FTP projektu.

Na takim systemie możliwe ma być uruchomienie serwera okienek X i pisanych dla niego aplikacji, jak również zaawansowanego oprogramowania serwerowego. Według dokumentacji, wspierane są już liczne urządzenia sieciowe i dyski SATA, wciąż jednak brakuje wsparcia dla większości kart dźwiękowych, wielordzeniowej architektury czy podsystemu USB. Najlepiej uruchomić system ten w wirtualizacji QEMU (w VirtualBoksie nie udało się przygotować maszyny z Debianem GNU/Hurd).

Oczywiście pomimo tej całej włożonej w GNU/Hurd pracy, wciąż projekt pozostaje zabawką, którą realnie wykorzystywać będą jedynie najbardziej zagorzali fani. Zabawką na pewno ciekawą, gdyż niewiele mamy na świecie skutecznie zrealizowanych koncepcji mikrojądra: w zasadzie do tej grupy zaliczyć można tylko Symbiana i QNX-a (z czego ten ostatni jest systemem zamkniętym), ale nie będącą żadną poważną alternatywą dla Linuksa. Monolityczne jądra nie są już bowiem tym, czym były w latach 90, zarówno Linux jak i jądro NT są dziś niewiarygodnie stabilne – więc poza egzotyczną architekturą, interesującą głównie dla teoretyków systemów operacyjnych, mikrojądra niewiele przynoszą.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić