Debian Linux będzie podstawowym systemem operacyjnym na komputerach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Strona główna Aktualności

O autorze

Może nie jest to migracja na taką skalę, jak ostatnio w hiszpańskim regionie Estremadura, ale ze względu na jej lokalizację, jest na pewno znacznie bardziej spektakularna. Zleceniodawcą jest amerykańska agencja kosmiczna NASA, wykonawcą firma Space Operations Computing, a miejsce wdrożenia znajduje się ponad 400 km nad poziomem morza – to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Trudno jest zorganizować pomoc techniczną na orbicie. To jest główny powód, dla którego kosmonauci i astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Windows już nie dostaną – wszystkie znajdujące się tam laptopy będą działały teraz pod kontrolą Linuksa. Keith Chuvala, szef zespołu Laptops and Network Integration Teams, zajmujący się m.in. nadzorem nad tworzeniem oprogramowania wykorzystywanego na Stacji, stwierdził, że zdecydowano się przenieść kluczowe funkcje stacji z Windows na Linuksa, ponieważ NASA potrzebny był stabilny i niezawodny system operacyjny, taki, nad którym agencja miałaby pełną kontrolę i który można by było dostosowywać do własnych potrzeb.

Wsparcie w migracji zapewniła Fundacja Linuksa, która przygotowała dwa kursy specjalnie skrojone pod kątem potrzeb NASA – Introduction to Linux for Developers oraz Developing Applications for Linux. Co prawda dla programistów NASA Linux nie był kompletną enigmą, ale jak twierdzi Dominic Duval z Fundacji Linuksa, szkolenia pozwoliły powiększyć ich wiedzę o konkretne zagadnienia niezbędne do pisania oprogramowania dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Chuvala tłumaczy, że choć z Linuksa na ISS korzystano od samego wyniesienia stacji na orbitę, to dopiero teraz wszystko odpowiednio zaskoczyło, po tym jak zespoły NASA zrozumiały linuksową perspektywę na świat, kwestię współzależności pomiędzy elementami systemu. Obecnie infrastruktura IT na Stacji wygląda dość ciekawie: niewielkie grono użytkowników (obecnie maksymalnie sześć osób) korzysta z kilkudziesięciu laptopów, wykorzystywanych do różnych celów, od kontrolowania stanów zaopatrzenia po sterowanie zewnętrznymi kamerami stacji. Część z tych urządzeń działała pod Windows, część pod RHEL-em/CentOS-em, część pod Debianem. Teraz domyślnym systemem operacyjnym będzie Debian 6.

Co ciekawe, zastosowania „pingwina” na pokładzie ISS nie ograniczają się tylko do laptopów. Pod kontrolą Linuksa działa też pokładowy robot – Robonauta 2, mogący korzystać z przystosowanych dla ludzi narzędzi i dzięki temu zastępujący członków załogi stacji kosmicznej w niebezpiecznych czy monotonnych czynnościach.

© dobreprogramy

Komentarze