Debian przechodzi na EGLIBC

Strona główna Aktualności

O autorze

W repozytorium Debiana umieszczono pakiet EGLIBC (Embedded GNU C Library), odmianę popularnej biblioteki języka C dostępnej w ramach projektu GNU.

Jest to pierwszy krok mający na celu odejście od wykorzystywanego od dawna GLIBCa. Choć EGLIBC jest przeznaczony dla urządzeń wbudowanych, jest źródłowo i binarnie zgodny z GLIBCem oraz ma szereg różnych zalet. Wspiera różne powłoki (GLIBC tylko basha), obsługuje budowanie z opcją -Os, posiada konfigurowalne komponenty oraz lepsze środowisko testowe dla zoptymalizowanych lub dwuarchitekturowych pakietów.

To jednak nie koniec powodów. Nie od dziś wiadomo, że z GLIBCem wiążą się też różne problemy, np. nierozwiązywanie błędów, które istnieją w gałęzi stabilnej. Problematyczna także jest współpraca i komunikacja między programistami, nieraz brakuje szacunku i uprzejmości. Przyczyną tej sytuacji jest m.in. Ulrich Drepper, opiekun biblioteki GLIBC. Jest to postać kontrowersyjna, wywołująca wiele kłótni pomiędzy deweloperami. Dlatego też postanowiono w Debianie zrezygnować z bibliotek, których rozwojem zarządza Drepper.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieDetroit: Become Human będzie najważniejszą premierą maja. Już graliśmy