Deep Text, czyli Facebook rozumiejący wpisy. Celem jest skuteczniejsza reklama

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Do ochrony moderatorów przed demoralizującymi, szkodliwymi obrazami, Facebook wykorzystuje już swoją sztuczną inteligencję. Ale to nie koniec zastosowań AI w tym serwisie. Posłuży ona też do analizy wpisów i komentarzy ponad miliarda użytkowników, komunikujących się za jego pomocą.

Mechanizm Deep Text to owoc trzech lat pracy zespołu Facebooka, który zajmuje się technikami głębokiego uczenia sieci neuronowych. Służy on do analizowania treści wpisów i komentarzy internautów – i obejmie zarówno Facebooka, jak i jego komunikator Messenger. Celem tej analizy jest zrozumienie sensu i kontekstu ludzkiego języka, by lepiej spełniać potrzeb użytkowników, a także (i chyba to jest najważniejsze) podpowiadać określone produkty czy usługi.

Eksperci Facebooka podali przykład usług transportowych. Użytkownik w trakcie rozmowy na Messengerze wspomni, że musi gdzieś pojechać. Deep Text ma uchwycić kontekst tej wypowiedzi, a następnie zaproponować użytkownikowi skorzystanie z Ubera lub Lyfta.

Już teraz mechanizm głębokiego uczenia Facebooka przetwarza kilka tysięcy wpisów na sekundę (w języku angielskim) – w przyszłości będzie obsługiwał też inne wspierane przez serwis języki. Nie musicie przy tym się obawiać o swoją prywatność. Wasze wpisy nie będą analizowane w żadnym innym celu, niż właśnie zaoferowanie niezbędnych produktów i usług.

Jak widać zastosowań sztucznej inteligencji coraz więcej. To już nie tylko zabawki czy naukowe eksperymenty, ale projekty, za którymi stoją miliardowe inwestycje. Dokąd to nas zaprowadzi? Dwa dni temu Bill Gates, występując na Code Conference, stwierdził, że przez ostatnie pięć lat poczyniliśmy większy postęp w badaniach nad AI, niż w ciągu całej minionej historii. Dziś ten sen o sztucznej inteligencji jest coraz bliższy spełnienia, a to pozwoli na tworzenie maszyn sprawniejszych umysłowo niż ludzie. Nam pozostanie jedynie rozwiązać problem masowego bezrobocia i zapewnić, że ludzie wciąż pozostaną u sterów tego wszystkiego. Powodzenia, panie Gates, może warto byłoby wcześniej przeczytać Golema XIV Stanisława Lema?

© dobreprogramy