Definitywny koniec ery VHS – Funai kończy z produkcją magnetowidów

Definitywny koniec ery VHS – Funai kończy z produkcją magnetowidów

Definitywny koniec ery VHS – Funai kończy z produkcją magnetowidów
21.07.2016 15:19

Nasi najmłodsi Czytelnicy tego pewnie już nie pamiętają –był taki czas, gdy filmów nie przechowywało się na twardychdyskach, lecz trzymało na specjalnych kasetach ze szpulkami, naktóre nawinięta była taśma magnetyczna. Kasety te umieszczałosię się w urządzeniach zwanych magnetowidami, a potem pozostawałonacisnąć „play” i mieć nadzieję, że magnetowid taśmy niewciągnie. Zwało się to VHS i cieszyło widzów w latachosiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych, a nawet jeszcze napoczątku zerowych. Nasi starsi Czytelnicy, którzy pewnie saminiejeden film na VHS obejrzeli, ze smutkiem teraz pewnie siędowiedzą, że era VHS dobiegła końca.

Ostatnią firmą, która wciąż produkowała magnetowidy, byłojapońskie Funai Electric. Produkowało je dla chińskiego oddziałuSanyo, w zaskakująco dużej liczbie: w 2015 roku na rynki całegoświata trafiło 750 tys. tych reliktów analogowej techniki wideo.To oczywiście nic w porównaniu do najlepszych dni VHS, kiedy toFunai sprzedawało 15 mln magnetowidów rocznie, ale sam fakt, żeurządzenia te wciąż znajdowały nabywców w erze Netfliksa ikodeka HEVC, świadczy o tym, jak ważny był to wynalazek.

Obraz

Decyzja o zaprzestaniu sprzedaży to wynik rosnących trudności zzapewnieniem dostaw kluczowych komponentów, jak informuje japońskidziennik Nikkei. Warto jednak pamiętać, że to nie jest pierwszyraz, gdy ogłoszono koniec VHS – miały one definitywnie umrzećjuż w 2008 roku, całkowicie zastąpione przez optyczne nośnikiDVD, a później Blu-ray. Tak się jednak nie stało, co więcej,choć mało kto o tym pamiętał, VHS jeszcze do marca tego roku narynku miał swojego głównego konkurenta, stworzony przez Sonyformat Betamax.

Zapewne znaczącym powodem długowieczności VHS były tewszystkie rodzinne nagrania, zapisywane na ręcznych kamkorderachVHS, i przechowywane później przez dziesięciolecia z sentymentu.To jednak nie wszystko, do dziś jacyś maniacy retro kupują filmyna kasetach wideo. Niemiecki Amazon ma w swoich zasobach 175tysięcy tytułów w tym formacie. Długo też jeszcze VHS będziesłużył artystom multimedialnym i muzykom industrialnym, którzycenią sobie „brudność” i chropowatość analogowo zapisywanegosygnału wizyjnego.

Tak więc – farewell VHS, you will be missed. Wszystkichzaś, a szczególnie najmłodszych, zapraszamy do MuzeumZagrożonych Dźwięków, by mogli sobie przypomnieć, jakbrzmiał dźwięk przewijania kasety wideo w magnetowidzie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)