Dell nie lęka się nowego MacBooka Air, 13-calowy XPS ma być konstrukcyjnie lepszy

Strona główna Aktualności

O autorze

Tegoroczny MacBook Air może budzić niepokój wśród konkurentów Apple – z wyjawionych do tej pory informacji wynika, że odnowiony pod względem wzornictwa ultraprzenośny sprzęt z Cupertino będzie niezwykle cienki, lekki i wydajny. Na pewno nie pocieszą ich doniesienia z Tajwanu, gdzie dostawcy podzespołów mówią, że kolejny rok znów będzie należał do Apple, ani wieści z Redmond, gdzie Microsoft zapowiedział darmowe aktualizacje do Windows 10 dla posiadaczy licencji na starsze wersje „okienek”. Na tym trudnym rynku Dell nie zamierza poddać się bez walki.

Donnie Oliphant, dyrektor marketingu Della udzielił wywiadu magazynowi Forbes, w którym odniósł się do obecnej sytuacji na rynku laptopów. Przyznał w nim, że po nowym MacBooku Air spodziewa się radykalnych zmian. Wykorzystująca procesory Intel Broadwell maszyna ma ważyć zaledwie kilogram, jeśli nie mniej, a do tego maksymalnie 12 mm grubości. Czy jednak taka konstrukcja jest optymalna z perspektywy użytkowników?

Zdaniem Oliphanta Apple przesadziło z odchudzaniem swojego laptopa. Nie odniósł się on co prawda do sugerowanego przez branżowe media zastąpienia wszystkich złączy w nowym Airze pojedynczym gniazdkiem USB 3.1 Type-C, ale zauważył, że 12 milimetrów grubości oznacza konstrukcyjne kompromisy. Flagowy ultraprzenośny laptop Della, XPS 13, ma grubość 15 mm – i to ma być idealnym dziś rozmiarem. Cieńszy sprzęt oznacza mniejszą wydajność i krótszy czas pracy na bateriach.

Dlatego Dell nie przejmuje się tym, że Apple jest w stanie stworzyć urządzenie o mniejszych wymiarach. W rękawie ma atut, który trudno będzie przebić firmie z Cupertino – partnerstwo z Sharpem, dzięki któremu do końca roku ma wyłączność na panele następnej generacji IGZO, zapewniajace maksymalną rozdzielczość 3200×1800 pikseli na 13-calowym wyświetlaczu, przy zużyciu energii o nawet 80% niższym od porównywalnego rozmiarami panelu LCD.

Pierwsze niezależne recenzje są dla XPS 13 bardzo pozytywne – serwis MobileTechReview uznał np. że nie znajdziemy nigdzie drugiego tak małego, stylowego i lekkiego trzynastocalowca, przynoszącego pełną moc procesorów Intel Core U. Laptop został uznany za lepszy wybór niż Surface Pro 3 Microsoftu czy Lenovo Yoga 3 Pro. Czy jednak faktycznie będzie w stanie rywalizować z nowym MacBookiem Air pod względem wydajności i czasu pracy na baterii? W tej kwestii niestety nie wszystko zależy od firmy z Teksasu. O ile Apple może pokusić się o daleko idące optymalizacje dla swojego systemu operacyjnego, Dell skazany jest na to, co dostanie od Microsoftu.

Z testów wynika bowiem, że pracując pod kontrolą Windows 8.1, wyposażony w akumulator o pojemności 52 Wh XPS 13 osiąga czas pracy bez zasilania sieciowego na poziomie 10-12 godzin, czyli mniej, niż ostatni model MacBook Aira ze starszym o generację procesorem Intela, który w niektórych testach zdołał osiągnąć wynik nawet 16 godzin pracy. Biorąc pod uwagę energooszczędność czipów Broadwell Core M (nawet w porównaniu do Haswelli), można się spodziewać, że Apple zechce celować w czas pracy na bateriach na poziomie 20 i więcej godzin. Cała nadzieja więc w Windows 10 – ale do tej pory nie wiemy, jak te nowe rozwiązania software'owe, mające na celu zmniejszenie zużycia energii, będą działały w praktyce.

© dobreprogramy
s