Dell stawia na Rezence: w przyszłości wyrzucimy zasilacze nie tylko telefonów, ale i laptopów

Strona główna Aktualności

O autorze

Na drodze do zwycięstwa mobilnej rewolucji stoi od dawna jedna przeszkoda – zasilanie. Te wszystkie przenośne urządzenia elektroniczne, choć są szczytowymi osiągnięciami ludzkiej techniki, w tej kwestii niczym się nie różnią od swoich poprzedników z ubiegłego stulecia. Wybierając się w drogę, wciąż zabieramy ze sobą mrowie zasilaczy, inny do laptopa, inny do telefonu, inny do tabletu, inny do kamery... I choć pomysłów jak to zmienić, odciąć urządzenia mobilne od kabli zasilających było wiele, to z perspektywy zwykłego użytkownika niewiele były one warte: wzajemnie niekompatybilne implementacje, działające jedynie z garstką wybranych urządzeń. Rok 2014 przynosi pierwszą liczącą się w tej kwestii zmianę – rozwiązanie o nazwie Rezence.

W 2012 roku doszło do powołania grupy branżowej o nazwie Alliance for Wireless Power (A4WP), w skład której weszło z czasem ponad 70 firm, zarówno tacy potentaci rynku mobilnego jak Samsung, Qualcomm, LG, HTC i Broadcom, jak i przedstawiciele branży motoryzacyjnej, a nawet meblarskiej. Połączył ich wspólny cele zunifikowania technicznych standardów dla bezprzewodowego zasilania i ładowania akumulatorów.

Rezence (zbitka słów „resonance” i „essence”) to wypracowany przez A4WP standard rozwiązań technicznych, które pozwolić mają na przekształcenie niemal każdej powierzchni w bezprzewodowy system zasilania dla każdego zgodnego z nim urządzenia. Wykorzystuje on zjawisko rezonansu magnetycznego, najprawdopodobniej wykorzystując układy magnetycznie sparowanych cewek elektrycznych. Piszemy najprawdopodobniej, gdyż szczegóły techniczne konstrukcji Rezence dostępne są tylko dla członków A4WP. Jeśli jednak zainteresowani jesteście fizycznymi podstawami działania takiego systemu, to warto zapoznać się z artykułem pt. Loosely Coupled Wireless Power Transfer: Physics, Circuits, Standards autorstwa badaczy z Qualcomma.

Grupa branżowa utrzymuje, że Rezence pozwoli na pełną swobodę ruchów – ładowane urządzenie wystarczy położyć na powierzchni ładującej, nawet jeśli będzie zasłonięta, przez takie przedmioty jak książki czy ubrania. Jednocześnie możliwe ma być ładowanie wielu urządzeń, bez obawy, że przeszkodzą temu metalowe obiekty w rodzaju kluczy czy monet (jak to było w wypadku wcześniejszych systemów ładowania bezprzewodowego). Szybkość ładowania ma spełniać oczekiwania użytkowników urządzeń mobilnych, cokolwiek by to zdanie miało znaczyć. Komunikacja urządzeń mobilnych i systemów ładowania odbywać się ma przez Bluetootha.

Urządzenia mobilne to jedno, ale zasilanie komputerów osobistych to sprawa znacznie trudniejsza. W grudniu zeszłego roku A4WP poinformowało, że przystąpieniem do grupy zainteresowany jest ważny producent PC. Dzisiaj poznaliśmy nazwę tego producenta. Jest to Dell, który chce, by Rezence umożliwiło ładowanie jego ultrabooków, laptopów i innych urządzeń PC.

Do tej pory rozwiązanie A4WP pozwalało jednak na bezprzewodowe ładowanie urządzeń o mocy do 20 W, podczas gdy przeciętny laptop wymaga znacznie więcej. Przystąpieniu Della do grupy towarzyszy jednak deklaracja rozpoczęcia prac nad inicjatywą, która zapewnić ma bezprzewodowe ładowanie urządzeń elektronicznych o mocy 20-50 W. Wiceprezes i dyrektor techniczny Della Glen Robson stwierdził, że rozwój technik rezonansu magnetycznego ulepszy korzystanie ze sprzętu pod kątem bezprzewodowego ładowania, wprowadzając taką możliwość w najbliższych latach do domów i firm.

Jak już dzisiaj działa Rezence, możecie zobaczyć na poniższym filmie. Szerokie wsparcie, jakim standard ten się cieszy, oraz wygoda użytkowania, jaką daje on użytkownikom, pozwala sądzić, że konkurencyjne rozwiązania, takie jak Qi (wspierane przez Wireless Power Consortium) i Power 2.0 (Power Matters Alliance) niebawem znikną z rynku, a logo Rezence będzie w przyszłości występowało na praktycznie wszystkich urządzeniach przenośnych.

© dobreprogramy
s