Montowanie obrazów ISO bez dodatkowych programów w Windows 8 i prezent od DelphiX' a :)

Posiadasz obraz płyty w formie pliku ISO i chcesz go otworzyć. Niestety nie posiadasz w domu żadnych pustych płyt. Można sobie poradzić dodatkowym programem np Deamon Tools bądź wypakować przy pomocy WinRar' a, ale warto zobaczyć jak działa ciekawe narzędzie wbudowane w system Windows 8.

Montowanie obrazu ISO krok po kroku

Usuwanie obrazu

Czego zabrakło i Prezent od DelphiX' a

Niestety Microsoft zapomniał o bardzo ważnej rzeczy a mianowicie o obliczaniu sumy MD5.
Porównując sumę udostępnioną przez wydawcę i wygenerowaną na naszym PC jesteśmy w stanie sprawdzić czy pobrany obraz jest poprawny, bowiem może zostać on zamontowany mimo uszkodzenia któregoś z plików który ma nawet kilka kB.

Możesz również sprawdzić czy pobrany program to faktycznie pobrany program, a nie program z wirusami czy niechcianymi reklamami.

Drogi czytelniku blogów dp otrzymujesz ode mnie na święta mały prezent - jest to maleńka przenośna aplikacja dzięki której wygenerujesz sumę MD5 każdego pliku.

Jej obsługa jest banalnie prosta - wystarczy przeciągnąć na program wybrany plik i w zależności od mocy obliczeniowej i szybkości dysku poczekać na wyniki jej pracy. Aby program nie utrudniał życia innym programom, wątek roboczy programu został obniżony o jeden poziom) . Algorytm który generuje sumę MD5 jest na poziomie i wygenerowanie sumy dla ciała pliku który ma około 700 MB zajęło mu 20 sekund na Athlonie 64 3000+ taktowanym 2.00 GHz i pamięci cache 512 kB na poziomie L2.

Uważaj na programy tego typu, które oszukują użytkowników i generują sumę MD5 z nazwy pliku !

Program jest darmowy (freeware) oraz w 100% czysty. Powstał w darmowym środowisku Delphi 2005 Personal na czystym systemie Windows 8 :)

Pobierz programik ...

Sumy MD5 bardzo szeroko wykorzystuje w swoim programie do sprawdzania wielu rzeczy. Mam też pomysł, aby w ten sposób zabezpieczać swoje oprogramowanie. Będzie to wyglądać mniej więcej tak, że program sam będzie sprawdzał składniki swoim sum po uruchomieniu z sumami zaszytymi w programie lub dostępnymi na serwerze domowym. Jeśli wystąpi konflikt program popełni samobójstwo i ostrzeże użytkownika o wykryciu ingerencji osób trzecich.

Program ten to prezent ode mnie - mam nadzieję, że będzie Ci dobrze służył :)
Ikonkę programu zaprojektowała Sylwia Rusinek

DelphiX