Demonoid znów działa: ten torrentowy serwis jest nie do ubicia

Strona główna Aktualności

O autorze

Demonoid, jeden z najstarszych półprywatnych katalogów i trackerów BitTorrenta, wrócił po niemal dwumiesięcznej nieobecności. Nie sprawdziły się pogłoski, że tym razem już na dobre organy ścigania rozprawiły się z legendarnym serwisem, który już wielokrotnie znikał, by później jak gdyby nigdy nic powrócić – nawet na przekór stosunkom międzynarodowym.

W 2012 roku odwiedziny ukraińskiej milicji w firmie hostingowej ColoCall doprowadziły do nadłuższego zniknięcia Demonoida. Wtedy operację tę uznano za prezent dla Stanów Zjednoczonych, nalot przeprowadzono tuż przed odwiedzinami ówczesnego wicepremiera Ukrainy Walerija Choroszkowskiego w USA. Demonoid wrócił wtedy dopiero po dwóch latach.

Teraz nieobecność była znacznie krótsza, a samo zniknięcie bardziej tajemnicze – nikt nic nie wiedział, organy ścigania niczym się nie chwaliły. Na Twitterze jedynie można było przeczytać o pracach przy serwerach. Mijały tygodnie, w międzyczasie w Sieci pojawił się fałszywy demonoid z końcówką .tv – żniwiarka kont, która oferowała też malware, na Twitterze pojawiały się komunikaty, że prawdziwy demonoid niebawem wraca… a potem, że nie ma pieniędzy na powrót.

W ten weekend Demonoid pojawił się jednak na serwerach firmy hostingowej Voxility, która oferuje swoim klientom bezpieczny hosting m.in. w Rumunii. Jednocześnie Deimos, założyciel Demonoida, wyjawił, że tym razem poszło o sprawy osobiste. Spór z administratorami, którym ostatecznie musiał odebrać dostęp do serwisu, a do tego doszła choroba kogoś w jego rodzinie, choroba która pochłonęła czas i pieniądze przeznaczone na migrację.

Jakby nie było – serwis działa pod domenami demonoid.pw i dnoid.me, choć po przeniesieniu wciąż wiele funkcji działać nie chce. Usterki mają być usuwane na bieżąco.

© dobreprogramy