Demonstracja: Bądź na bieżąco! - Czytniki RSS

Strona główna Aktualności

O autorze

Każdy z nas czyta codziennie aktualności w przynajmniej jednym serwisie internetowym - wiele osób zaczyna dzień od przejrzenia kilkunastu takich portali informacyjnych. Czynność ta pochłania zatem coraz więcej czasu. Z pomocą w takich sytuacjach przychodziły kiedyś newlettery, czyli wysyłane raz na jakiś czas listy e-mail z nagłówkami interesujących nas wiadomości. Dzisiaj jednak w obliczu narastającego spamu taka forma otrzymywania informacji zdecydowanie traci popularność. Poza tym korzyści z przeczytania materiału nawet z tygodniowym opóźnieniem są stosunkowo niewielkie.

Alternatywnym rozwiązaniem obecnym w Internecie już stosunkowo dawno, choć wciąż mało popularnym, szczególnie w Polsce, jest RSS. Technologia Really Simple Syndication pozwala na gromadzenie informacji z danego serwisu internetowego w jednym kanale RSS, do którego użytkownik może podpiąć swój program-czytnik, czyli odbiornik transmitowanych w ten sposób informacji. W efekcie gdy tylko wiadomość zostanie opublikowana w monitorowanym portalu, znajdzie się ona automatycznie w kanale RSS, a co za tym idzie - u użytkownika, który ten kanał subskrybuje. Podłączając kilka, a nawet kilkanaście kanałów RSS do jednego czytnika, który jest programem prostym i bezpłatnym, możemy stworzyć własne, w pełni spersonalizowane centrum informacyjne. Dzięki niemu przejrzymy wiadomości z wielu stron, zarówno polskich i zagranicznych, bez otwierania przeglądarki i zdecydowanie szybciej, niż tradycyjnymi metodami.

Standard RSS jest obecnie zdecydowanie najlepszym tego typu rozwiązaniem i wróży się mu świetlaną przyszłość. Wciąż pozostaje jednak nieodkryty przez wielu użytkowników. Właśnie dlatego w kolejnej demonstracji na łamach naszego vortalu prezentujemy temat czytników RSS - wyjątkowo niewielkich, prostych i - co najważniejsze - darmowych programów do odbierania informacji z serwisów internetowych. Mamy nadzieję, że zachęci to naszych czytelników do wykorzystania potencjału tej technologii, tym bardziej, że sami udostępniamy w naszym vortalu dwa kanały - kanał z najnowszymi programami i kanał z aktualnościami.

W demonstracji prezentujemy dwa czytniki RSS: niezależny program RSS Reader i wtyczkę do Microsoft Outlook - intraVnews. Można je pobrać z naszego vortalu w dziale PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Czytniki RSS. Serdecznie zapraszamy i jak zwykle czekamy na wszelkie opinie oraz sugestie!

© dobreprogramy
s