Demonstracja: Środowisko WinPE 2.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Kolejna demonstracja na łamach naszego vortalu - tym razem propozycja dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, do czego oprócz instalacji można wykorzystać płytę instalacyjną z systemem Windows Vista.

Każdego użytkownika (nie tylko Windows Vista) może spotkać sytuacja, w której jego system po prostu odmówi współpracy i nie uruchomi się. Zwykle dzieje się to w najmniej oczekiwanym momencie - gdy na dysku systemowym, chociażby na pulpicie, mamy zgromadzone ważne dane. Abstrahując od rozwiązania problemu - przywracanie systemu, format dysku, reinstalacja - dobrze byłoby móc te dane jakoś skopiować. Nie każdy jednak ma pod ręka nośnik z linuksową dystrybucją LiveCD, nie każdy też dobrze czuje się w obcym dla niego środowisku Linuksa, wreszcie nie każdy ma możliwość przepięcia dysku do innego komputera. Tu właśnie z pomocą przychodzi WinPE.

WinPE 2.0 to zminimalizowane środowisko Windows Vista uruchamiane bezpośrednio z płyty instalacyjnej lub nawet, po odpowiednim przygotowaniu, z pendrive'a. Do pracy nie wymaga żadnej trwałej instalacji. Można w nim dowolnie przeglądać katalogi, kopiować pliki pomiędzy dyskami, a także na nośniki wymienne lub inne komputery w sieci. Choć WinPE to pozornie tylko wiersz polecenia, w demonstracji pokazujemy, jak za pomocą kilku sztuczek dostać się do interfejsu graficznego, a nawet uruchomić bardziej zaawansowane programy dyskowe - łącznie z dostępem do Internetu.

Zapraszamy do obejrzenia demonstracji Środowisko WinPE 2.0.

© dobreprogramy