DeviceAtlas: na świecie króluje iPhone i układy Qualcomma. A w Polsce?

DeviceAtlas: na świecie króluje iPhone i układy Qualcomma. A w Polsce?

DeviceAtlas: na świecie króluje iPhone i układy Qualcomma. A w Polsce?
Mariusz Błoński
20.09.2017 15:37

Android jest bardziej popularny niż iOS w 60 z 72 analizowanych krajów, najpopularniejszym modelem iPhone'a jest iPhone 6, a w używanych smartfonach z Androidem królują chipsety Qualcomma – wynika z sierpniowego raportu „The mobile web intelligence report" firmy DeviceAtlas.

W raporcie znajdziemy sporo informacji dotyczących smartfonów, a najbardziej interesująco wypada porównanie Polski z innymi krajami. Na smartfonach z Androidem niepodzielnie rządzą chipsety Qualcommu i widać to zarówno w Polsce (nieco ponad 40-procentowy udział tych chipsetów w rynku smartfonów), jak i innych krajach. Największą popularność telefony z takimi chipsetami zdobyły w Argentynie (ok. 45%), Brazylii i Polsce. W naszym kraju najpopularniejszym chipsetem jest Snapdragon 410, niezwykle popularny też w krajach Ameryki Południowej i Indiach.

Obraz

Na kolejnych miejscach uplasowały się nad Wisłą Exynos 7 Octa, Snapdragon 400, A9 i Kirin620. Wystarczy spojrzeć na samo zestawienie chipsetów, by zauważyć wyraźny podział na bogatsze i biedniejsze kraje. W Australii, Kanadzie, Francji, Włoszech, Japonii, RPA, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA na pierwszych, a często i na kolejnych, miejscach znajdziemy chipsety Apple'a. Wyjątkiem są tutaj Niemcy, gdzie popularność zdobyły smartfony z chipsetem Exynos 7 Octa, jednak dwie kolejne pozycje należą już do układów Apple'a.

Qualcomm Adreno jest najpopularniejszym rdzeniem graficznym, chociaż tutaj jego przewaga nie jest tak wyraźna, jak w przypadku CPU. Adreno zasila ponad 40% smartfonów w Polsce, niemal tyle samo w Hiszpanii, Brazylii i Indiach, ale w bogatszych krajach, w tym i w Niemczech, najpopularniejsze są układy PowerVR Apple'a. W Polsce przegrywają one z GPU Mali, a procesor ten cieszy się największą popularnością w Rosji, Nigerii, Kolumbii czy Egipcie i Indiach.

Smartfony dla wielu osób spełniają tę samą rolę co wcześniej komputery, zatem ich użytkownicy chcą wielozadaniowości, gier i treści multimedialnych. To zaś wiąże się z większym zapotrzebowaniem na pamięć operacyjną. Najpopularniejsze są obecnie urządzenia z 1-2 gigabajtami RAM, chociaż te z 0,5 GB trzymają się mocno. Telefony z 3-gigabajtowym RAM są popularne w Kanadzie, Egipcie i Malezji, a 4 gigabajty i więcej najczęściej mają użytkownicy w Australii, USA i Szwecji. Widoczna jest wyraźna dominacja telefonów z 2 GB RAM, a wynika ona z faktu, że w tyle właśnie pamięci wyposażone są popularne produkty Apple'a i Samsunga. Dlatego też Polska nie odbiega tutaj od USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Kanady. Wyraźną różnice pomiędzy biednymi a bogatymi widać za to w przypadku telefonów wyposażonych w 0,5 GB RAM. W Kolumbii tego typu smartfony stanowią niemal 15% wszystkich urządzeń, w Nigerii jest to około 11%, w Polsce odsetek ten spada już do 4%, w Kanadzie zbliża się do 1%, a w Japonii i USA tego typu telefonów jest mniej niż 1%.

Obraz

Telefony z dwoma miejscami na kartę SIM (Dual SIM), są popularne w tych częściach świata, gdzie rozsądnym jest używanie dwóch kart, na przykład tam, gdzie jedna karta służy do transmisji danych, a druga do prowadzenia rozmów telefonicznych. W wielu krajach Azji smartfony Dual SIM stały się de facto standardem. W tym przypadku znaczenie ma też dostępność modeli. Na przykład Apple nie produkuje iPhone'ów z dwoma slotami na karty SIM, z kolei bardzo popularny Samsung Galaxy S ma wersję Dual SIM, jednak jest to trudno dostępny model i trzeba za niego więcej zapłacić. Z drugiej jednak strony zdarzają się smartfony – jak OnePlus 3, Huawei P8 Lite, Xiaomi Mi 5, Oppo F3 czy Samsung Galaxy J5 Prime, które są produkowane wyłącznie w wersji Dual SIM.

W Indiach telefony Dual SIM stanowią niemal 70% wszystkich używanych smartfonów. Mniej popularne są w Brazylii, gdzie co drugi posiadacz smartfonu ma możliwość korzystania z dwóch kart SIM. W Polsce Dual SIM znajdziemy w co trzecim smartfonie. W Niemczech i Francji urządzenia tego typu mają około 17% rynku, a w USA, Kanadzie i Australii ich udział spada do poniżej 5%.

Na najnowsze modele smartfonów mogą pozwolić sobie najbogatsi. Nic dziwnego. Nie każdego stać na to, by co rok wydawać 500-800 dolarów na smartfona. Najwięcej modeli, które zadebiutowały w ubiegłym roku znajdziemy w Stanach Zjednoczonych, gdzie stanowią ok. 37% rynku. Na tego typu ekstrawagancje pozwalają sobie też Szwedzi i Japończycy (po ok. 34%) oraz Australijczycy (ok. 32%). Jednak nowym gadżetem lubią też pochwalić się mieszkańcy mniej bogatych krajów. Polacy, Rosjanie, Malezyjczycy nie ustępują pola Francuzom, Kanadyjczykom czy Niemcom i równie często jak oni są posiadaczami najnowszych modeli. Rzut oka na statystyki dotyczące nieco starszych smartfonów przekonuje, że Polacy wyjątkowo umiłowali smartfony. W naszym kraju aż 37% smartfonów stanowią modele z roku 2015. Pod tym względem mogą się z nami równać, chociaż wypadają nieco gorzej, mieszkańcy Argentyny, Indii, Nigerii i Hiszpanii. Jeśli byśmy rozpisali konkurs na posiadaczy najnowszej floty smartfonów, to Polska konkurowałaby jak równy z równym ze Szwecją, Wielką Brytanią czy Japonią.

Obraz

Na świecie zdecydowanie królują smartfony z wyświetlaczem o przekątnej 4,7 oraz 5 cali. Te pierwsze są najbardziej popularne w Australii (33% rynku), Kanadzie (28%), Francji (25%), Niemczech (20%), Japonii (41%), Szwecji (31%), Wielkiej Brytanii (30%) i USA (31%). Pięciocalowe wyświetlacze zdobyły rynek w Polsce (29%), Rosji (17%), Brazylii (27%) czy Kolumbii (30%). Po obu stronach skali uplasowały się 5,5-calowe wyświetlacze popularne szczególnie w Egipcie (24%) i Malezji (29%) oraz modele 4-calowe, z których lubią korzystać mieszkańcy RPA (21%).Jak już wspomniano na wstępie, Android zdominował 60 z 72 badanych krajów. Konkuruje on z iOS-em i wyraźnie widać tutaj podział na biednych i bogatych. W ubogiej Tanzanii system Google'a ma 95% udziałów w rynku, a w bogatej Japonii 70% rynku należy do iOS-a. W Polsce Android obecny jest na około 80% smarfonów, w Rosji znajdziemy go na mniej niż 60% takich urządzeń, a w Szwecji, Kanadzie, Szwajcarii, USA, Danii i Australii system Google'a ustępuje popularnością systemowi Apple'a.

Najpopularniejszym modelem iPhone'a jest iPhone 6, który zdominował rynki 13 z 20 analizowanych krajów. Najnowsze edycje smartfonu Apple'a jeszcze się nie rozpowszechniły. iPhone 7 największą popularnością cieszył się w Japonii, USA, Australii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, ale z innych statystyk wynika, że to właśnie w tych krajach telefony Apple'a są najbardziej popularne, nic więc dziwnego, że ich mieszkańcy chętnie kupują nowe modele.

Z kolei najpopularniejszym smartfonem z Androidem na pokładzie jest Samsung Galaxy S7. Telefon ten zdominował androidowy rynek w najbogatszych krajach. Jest on najpopularniejszym androidowym smartfonem we Francji, Kanadzie, Australii, USA, Japonii, Niemczech, Włoszech, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Starszy Galaxy S6 to ulubiony smartfon Austriaków oraz Irlandczyków. W Polsce najpopularniejszy jest Samsung Galaxy J5, następnie Huawei P8 Lite oraz Samsung Galaxy A5.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)