Android Pie (9.0) na Xiaomi Redmi Note 4

Jak dobrze wiadomo, niektórzy producenci w sposób dosyć olewający podchodzą do aktualizacji systemu na nowszy. Wiąże się to z nakładem pracy, a może i zatrudnieniem większej ilości ludzi, dlatego czasami na aktualizacje czekamy bardzo długo.

Oczywiście jest ogromny haczyk w tym, że jak już producent wyda najnowszą wersję systemu na swojego smartfona, to mając urządzenie brandowane (z aplikacjami, tapetami itp. jakiejś sieci) dodatkowo musimy czekać, aż operator komórkowy doda swoje pierdoły i udostępni aktualizację.

Dlatego warto kupować smartfony niebrandowane z supermaketów, salonów komórkowych po uprzednim upewnienie się, że smartfon nie ma nic związanego z jakimkolwiek operatorem sieci komórkowej. 

Android 9.0 Pie na smartfony

Najnowszy system od Google zwany Androidem Pie (9.0) jest na bardzo małej ilości urządzeń, a producenci nie kwapią się zbytnio do aktualizacji swoich uradzeń.

Listę smartfonów, które mają dostać Androida P, możecie zobaczyć między innymi na Aktualizacja do Android P — lista smartfonów z aktualizacją do An... 

Jeśli mamy odwagę i w nosie gwarancję (choć z tym jest różnie, jeśli chodzi o producentów), to możemy wgrać sami inne oprogramowanie niż te, które oficjalnie daje producent. Najbardziej znanym forum, gdzie dostępne jest wiele wersji oprogramowań/softu na różne smartfony to forum xda-developers, na tym forum jest użytkownik o nicku abnishek987, któremu można zawdzięczać...

Android Pie (9.0) na Xiaomi Redmi Note 4

Pasja doprowadziła do tego, że abnishek987 opublikował działający bezbłędnie (według autora i niektórych testujących) port Androida 9.0 Pie. Niestety nie obyło się bez pojedynczych głosów niezadowolenia z trzymania baterii, ale to na każdym smartfonie tak jest, że większość się cieszy, a parę osób ma problem.

Xiaomi Redmi Note 4 dostał aktualizację tylko do wersji Andorida 7.0 Nougat. Sam Xiaomi Redmi Note 4 jest dosyć tani, a charakteryzuje się naprawdę dobrymi podzespołami.

Nie przedłużając dalej, aby zaktualizować smartfona do najnowszej wersji systemu, musimy liczyć się z niepowodzeniami... choć te, występują niezwykle rzadko.

Aby zainstalować Androida 9.0 Pie na Xiaomi Redmi Note 4 trzeba:

  • mieć odblokowany bootlader
  • pobrać specjalne TWRP
  • pobrać GAPPS dla Androida 9.0 Pie
  • pobrać oprogramowanie AOSP 9
  • wejść do Recovery
  • zainstalować wcześniej pobrane TWRP
  • wykonać Wipe Date/Factory Reset
  • zainstalować wcześniej pobrane AOSP 9.0
  • zainstalować wcześniej pobrane GAPPS
  • uruchomić ponownie smartfon

Jeśli wszystko brzmi dla Ciebie jak czarna magia, to musisz się podszkolić i poczytać parę wątków na forum xda-developers.

Wątek, w którym autor poinformował o Android Pie na Xiaomi Redmi Note 4, znajduje się TUTAJ.