Android zazdrości Apple nowego formatu zdjęć? Wsparcie kontenera HEIF w Android P

Android mało kiedy "kopiuje" coś od swoich kolegów, mam tu na myśli inne firmy produkujące swoje autorskie systemy.

Zacznijmy od tego, iż Google pracuje nad nowym systemem Android P, będzie to następca Androida Oreo, który ma bardzo słaby udział na rynku w obecnej chwili.
W nowym systemie Google próbuje wdrożyć możliwie najwięcej nowości i kolejnego powiewu świeżości.
Jedną z nowości w Androidzie jest obsługa zdjęć HEIF (rozszerzenie pliku to .heic), którą wprowadził jako ustawienie domyślne Apple w swoim iOS 11.

Android P z obsługą HEIF

Ostatni czasy głośno na temat nowego standardu wprowadzanego na urządzenia Apple. Mowa tutaj o kontenerze HEIF, pliki kończące się rozszerzeniem .heic

JPEG jest bardzo starym formatem pliku, który został wprowadzony przez wszystkie systemy, a data jego powstania to lata 80 ubiegłego wieku.
Oczywiście od tego czasu powstało kilka innych formatów zdjęć, które nie miały szansy przebicia się przez grubą ścianę jaką stworzył JPEG. Całkiem możliwe, że tą ścianę, przebija właśnie HEIF wprowadzony przez Apple.

Co to jest kontener HEIF ?

High Efficiency Image File Format to format plików graficznych, który to pozwala:
- na zapis zdjęć bez wyraźnej straty jakości, mowa tutaj o zaoszczędzeniu nawet do 50% miejsca. Co powiesz, aby Twoja karta pamięci mogła pomieścić 3tys zdjęć zamiast 1,5tys ? Spora oszczędność.
- gify i wieloklatkowe zdjęcia, chodzi tutaj o to, że jeden plik może pomieścić kilkanaście klatek, które połączone ze sobą stworzą plik animację. Dzięki temu nie musimy posiadać kilkunastu plików graficznych, gdzie zmienia się jeden szczegół.
- obracaj i kadruj zdjęcie bez utraty jakości. HEIF ma to do siebie, że każdy obrót czy kadrowanie to nie jest edycja w plik, każda taka "zmiana" zapisywana jest jako instrukcja, która odczytywana jest przy odtwarzaniu zdjęcia.
- zapis różnych informacji np: głębia zdjęcia wykonanego smartfonem z podwójnym aparatem.

HEIF ma spory potencjał, czy zostanie wykorzystany, czy na pewno jest tak kolorowo jak to jest opisywane w sieci ? 
Według wstępnych testów na które trafiłem w sieci nie ma mowy o zaoszczędzeniu 50% miejsca rpzy zdjęciach, ale maksymalnie o 40% .W dodatku testy te są wykonywane jak gdyby na szybko, sądząc po małej ilości zdjęć i braku większych testów na barwach i kształtach.

Google idzie powoli do przodu z HEIF

Nie ma co tutaj się na razie jakoś ogromnie cieszyć, chodź samo wprowadzenie tego formatu w nowym Androidzie, jest pozytywną rzeczą, gdyż użytkownik będzie mógł zdecydować między JPEG a HEIF... a może jeszcze PNG (chciałbym...).

Niestety Android P stąpający krokami Apple w kwestii tytułowej trafi do garstki urządzeń. Więc powoli... bardzo powoli.

Kończąc ten krótki wpis, życzę Wam i sobie, aby Google wprowadziło obsługę tego pliku także w update dla Androida 8 czy nawet 7. W końcu nie chcemy być z tyłu i większość chciałaby przetestować ten format namacalnie.