Aparat monochromatyczny — dlaczego tak mało smartfonów go ma ?

Niedawno pisałem na temat Huawei P9 gdzie opisywałem, a właściwie to zrobiłem test jego dwóch aparatów. Test miał wykazać, czy faktycznie dodatkowy aparat monochromatyczny nadaje większej głębi, ostrości, wyrazistości i jasności zdjęcia.

Ciekawy jak wyszły testy ? Zobacz "Dwa aparaty w Huawei P9 — lepsza jakość zdjęć"

Teraz czas na test samego aparatu monochromatycznego, który jest wbudowany jako drugi dodatkowy w modelu P9 firmy Huawei. Jak wyjdzie ? Sprawdźmy to i oceńmy sami.

Aparat monochromatyczny w smartfonie - jest sens ?

Odpowiedzią na to pytanie niechaj będą zdjęcia, które zaraz zamieszczę niżej. Zanim je wstawię napisze tylko, że jest dużo aplikacji do zmiany zdjęcia kolorowego na czarno-białe (B&W) czy odcienie szarości, ale czy dadzą one także tak dobry efekt i nie będzie to dla nas tak szybkie ?
Oczywiście można zdjęcia zrzucić na komputer, importować do np: Lightrooma, obrobić jedno i nałożyć dane filtry na całą resztę zdjęć z nadzieją, że wszystkie wyjdą ładne. Nie mówiąc już o obrabianiu każdego z osobna, czasami czas nas goni, czyż nie ?.

A gdyby tak smartfon za nas wykonywał tego typu zdjęcia, przez co nie musielibyśmy tracić czasu na ich konwertowanie, edycję itp ?
Gdyby tak jednym przyciskiem mieć od razu ładne zdjęcie monochromatyczne z prawdziwego zdarzenia, bez sztucznych efektów i nakładek graficznych ?

A teraz zobaczcie obiecane wyżej fotografie monochromatyczne, prosto z aparatu monochromatycznego zamieszczonego w Huawei P9

Pełna jakość zdjęć do pobrania: TUTAJ (Prywatny Dysk Google, paczka z większą ilością zdjęć)

Super zdjęcia monochromatyczne !

Jeśli Tobie także te zdjęcia się podobają to zadajmy sobie pytania "Dlaczego inni producenci tego nie wprowadzają ?".
To pytanie z tych na które można pogdybać i teorii może być dużo. Jedni wolą dać obiektywy w takiej konfiguracji, by wydobyć pierwszy plan a całą resztę ładnie rozmyć osiągając przy tym ładny bokeh, drudzy natomiast chcą dać użytkownikowi dwa aparaty o innej ogniskowej co pozwoli na wykonywanie normalnych (powiedzmy "wąskich") i szerokokątnych zdjęć, trzeci mają jeszcze inne podejście do tematu, wiec trudno jednoznacznie sobie odpowiedzieć.
Tak czy inaczej podwójne aparaty dają większe możliwość, mi akurat odpowiada połączenie zwykłego z monochromatycznym.

Rzadko chcę/potrzebuję fotografie szerokokątne (jak już to używam prostego programu do łączenia dwóch i więcej zdjęć), a do wyciągania pierwszego planu z tła robiąc przy tym ładny bokeh, nadaje się smartfon o którym tu mowa, mianowicie Huawei P9.