Aplikacja TpMiFi oraz TPlinkmifi.net — konfiguracja przenośnego hotspotu Wi-Fi M7650

Jak to przystało na urządzenie, ma ono możliwość kilku/kilkunastu ustawień (opcje w M7650). Niektóre z nich nie są dostępne z poziomu samego urządzenia, lecz dopiero po pobraniu odpowiedniej aplikacji lub poprzez stronę.

Dzisiaj przyjrzymy się jakie opcje daje nam aplikacja oraz specjalna strona do obsługi i konfiguracji przenośnego hotspotu TP-Linka. 

Aplikacja tpMiFi

Ponieważ jestem posiadaczem smartfona Huawei P20 i posiada on system Android więc pobrałem aplikację do obsługi LTE-Advanced M7650 z Google Play

Aplikacja TpMiFi - pokaż kotku, co masz w środku

Pobieram z Google Play aplikację tpMiFi, która oceniana przez społeczność jest różnie. Sam sprawdzę i ocenię.

Instaluję, uruchamiam i wita mnie przyjemny wygląd. Aby aplikacja wyświetliła podstawowe informacje z urządzenia potrzeba się z nim połączyć, robimy to nie inaczej, jak łącząc się z urządzeniem poprzez udostępniane przez niego Wi-Fi.

Widzę podstawowe parametry jak zasięg sieci, rodzaj sieci, stan naładowania baterii w urządzeniu, ilość połączonych urządzeń pod M7650, sms, szybkość wysyłania i pobierania oraz ogół pobranych danych MB/GB.

To tylko informacje, które widzimy także na wyświetlaczu w samym LTE-Advanced Mobile Wi-Fi M7650. Aplikacja pozwala na więcej, ale dopeiro po zalogowaniu się podając hasło.

Hasło można zmienić w każdej chwili, ale od początku... nie czytałem instrukcji, wpisuję hasło do aplikacji takie jak do połączenia z siecią Wi-Fi, którą udostępnia urządzenie i niestety błędne. Hmmm... admin, administrator, adminek, DewX... admin - prawidłowe.

Po lewej stronie wysuwa się menu aplikacji.

My Wi-Fi

Tutaj mam możliwość zmiany SSID (czyli wyświetlanej nazwy sieci Wi-Fi na urządzeniach) co jest bardzo przydatne, gdy w otoczeniu jest ich kilkanaście. Można także ukryć SSID (Hide SSID).

Kolejną rzeczą, jaką mogę zrobić to zmienić hasło.Przydatne aby ustawić łatwiejsze do zapamiętania. Wyświetlanie hasła na ekranie ? Jest taka opcja (Display password on screen)

Następnie mam możliwość wyboru, za pomocą jakiego pasma (2.4GHz czy 5GHz) będzie udostępniany internet z urządzenia. Fajnie, że ta opcja się tutaj znalazła.

Network

Włączenie lub wyłączenie transferu danych może być przydatne, jeśli chcemy pobierać lub udostępniać pliki będące na karcie MicroSD i mieć pewność, że przy okazji nic nie będzie korzystało z transmisji danych.

Włączenie i wyłączenie roamingu danych w sposób prosty, banalny. Przyda się.

Tryb sieci i tutaj do wyboru to, co w urządzeniu, czyli preferowanie 4G, tylko 4G lub tylko 3G.

Ustawienia APN, dla tych co lubią grzebać.

Ustawienie PINu, dla mnie zbędne.

Włączenie nośnika (czyli wyświetlanie karty MicroSD) automatyczne albo manualne.

Używanie kodów USSD w celu np.: wykupienia dodatkowego pakietu danych, sprawdzenia ile zostało itp. bez przekładania karty. Pomysłowa opcja !

MiFi info

Podstawowe informacje o urządzeniu takie jak model, IMEI, adres MAC, wersja oprogramowania i firmware, karta MicroSD i numer karty SIM.

System Tools

W tej sekcji mamy możliwość uruchomienia ponownie przenośnego hotspotu Wi-Fi, wyłączenia go oraz zresetowania do ustawień domyślnych. 

TPlinkmifi.net

Drugi sposób konfiguracji przenośnego hotspotu Wi-Fi firmy TP-Link jest specjalnie przygotowana do tego celu strona. Sprawdzimy, jakie są tam dostępne opcje względem tych w urządzeniu i aplikacji.

TPlinkmifi.net - możesz jeszcze więcej (dla zaawansowanych)

Po zalogowaniu się do sieci Wi-Fi jaką udostępnia M7650 i wejściu na adres tplinkmifi.net widzę mniej opcji niż w aplikacji tpMiFi i wyświetlaczu urządzenia.

Wizard - konfiguracja podstawowa

 Po zalogowaniu, na starcie pojawia się podstawowa konfiguracja.

Pierwszy krok to podanie lokalizacji, wybrałem Warszawę. Drugim krokiem były ustawienia sieci.

Kolejny krok daje nam możliwość zmiany SSID (nazwy sieci) oraz hasła i pasma.

Ostatni krok to podsumowanie naszych ustawień.

Status

Tutaj nie widzimy dużo więcej niż po wejściu na stronę przed logowaniem... 

... a u góry na szczęście pokazany stan baterii, obecność karty MicroSD, ilość połączonych urządzeń i działanie sieci Wi-Fi, sms, typ sieci i zasięg.

Sms

Bardzo fajna opcja. Możliwość wysyłania i odczytywania sms bezpośrednio na stronie. Mega przydatne, gdy przychodzi nagle jakiś kod do autoryzacji czy coś ;)

Advanced - głównie dla zaawansowanych

Tutaj mamy masę opcji. Wstawię screeny, aby nie opisywać każdej z nich... dla szarego człowieka, jakim jestem ja - połowa opcji jest zbędna, a druga część to czarna magia.

Jednakże wielki ukłon dla TP-Linka za taki ogrom możliwości !

Advanced - zakładka Dial-up

Advanced - zakładka Wireless

Advanced - zakładka NAT Forwarding

Advanced - zakładka DHCP Server

Advanced - zakładka Data Usage Settings

Advanced - zakładka Storage Sharing

Advanced - zakładka Power Saving

Tutaj zaciekawiła mnie opcja zasięgu Wi-Fi. Do wyboru zasięg krótki, średni i długi - sprawdzę !

Advanced - zakładka Device

 
Jak widzicie informacji i ustawień cała masa. Wstawiłem wszystko, bo niektórzy lubią poprzeglądać bardzo dokładnie dostępne opcje zanim kupią urządzenie.