Bezpowrotne kasowanie zawartości nośników danych (karty pamięci, pendrive itp.)

Wiele osób sprzedając lub po prostu oddając swoje nośniki danych, z których wcześniej korzystali, nie zdaje sobie sprawy, ile danych można odzyskać, jeśli nie wykasujemy odpowiednio ich zawartości.

Osobiście zrobiłem test – Odzyskiwanie zdjęć z kart pamięci - test programów do odzyskiwani...

"Zwykłe" kasowanie danych na nośniku

Większość osób pewnie nie zdaje sobie sprawy, że normalne skasowanie danych (poprzez usunięcie plików) czy nawet systemowy format nie pozwala na kompletne wyczyszczenie zawartości nośnika. Warto wtedy użyć programów, które nadpisują dane, co pozwala pozbyć się plików… oczywiście po nadpisaniu danych i tak niektóre firmy swoimi specjalistycznymi metodami są w stanie coś odzyskać, ale możemy (w warunkach domowych) to bardzo utrudnić lub całkowicie uniemożliwić.

W tym wpisie pokaże dwa programy, z których korzystam do zamazywania danych na kartach pamięci i pendrive.

CCleaner - zamazywanie danych na nośniku danych

Znany i ceniony przez wielu, program do czyszczenia dysku twardego ze śmieci, czyszczenia rejestru itp. Posiada w sobie także opcje wymazywania dysku.

Pobrać można z CCleaner-dobreprogramy.pl.

Opcja „Wymazywanie dysku” ma ustawienia bezpieczeństwa Twoich danych („siła wymazywania”), możliwość wymazania tylko pustej przestrzeni bez naruszania obecnych plików oraz wybór nośnika do wyczyszczenia.

Jeśli chodzi o „Bezpieczeństwo” to do wyboru mamy:

  • Proste nadpisanie (1 przebieg)
  • DOD 5220.22-M (3 przebiegi)
  • NSA (7 przebiegów)
  • Gutmann (35 przebiegów)

Im więcej przebiegów, tym mniejsze prawdopodobieństwo odzyskania danych. Już przy 1 przebiegu (Proste nadpisanie) powodowało brak możliwości odzyskania plików graficznych przez kilka programów opisanych we wcześniejszym teście.

Ja przed wysyłką używanych kart pamięci, zawsze robię 3 przebiegi. Nie jest to ani za mało, ani za dużo moim zdaniem. Chyba, żadna firma nie odkupi mojego nośnika danych, aby odzyskać zdjęcia rodzinnych ;)

Ile trwa nadpisywanie ? To wszystko zależne jest od wielkości nośnika, jego szybkości oraz szybkości samego złącza, do którego podpinamy dany nośnik zdjęć. Przy MicroSD 16GB class10 nadpisanie 7 przebiegów trwało prawie 9 godzin na Lenovo Ideapad 320-15 i5-8250U/8GB/256/DVD-RW.

SD Card Formatter - specjalny program do zamazywania danych na nośnikach

Mimo iż nazwa wskazuje na karty, program potrafi wymazywać każdy inny nośnik podłączony pod USB czy do wejścia na karty SD, Micro SD itp.

Program ten ma zastosowanie głównie do kasowania/nadpisywania danych, nie ma innych opcji jak w przypadku CCleaner.

Posiada jedynie opcje takie jak „Quick format” i „Overwrite format”.

  • Quick format – opcja szybkiego czyszczenia, działa tak jak format w systemie Windows.
  • Overwrite format – nadpisanie całej przestrzeni nośnika danych, sądząc po czasie, jest to jedno nadpisanie.

Zaletą programu jest odpowiednie ustawienie systemu plików oraz rozmiar jednostki alokacji.

I taki gratis pokazujący ile danych dało się odzyskać jakim programem (darmowym) po opcji "Quick format" (120 plików jpg, 120 bmp, 120 png i 30 dng).

Po opcji "Overwrite format" nie pozwolił żadnemu testowanemu programowi odzyskać jakikolwiek plik.

Skuteczność programów do nadpisywania/kasowania danych na nośnikach

Po mojej próbie odzyskania danych nie dało się odzyskać plików graficznych już po pierwszym użyciu z 1 przebiegiem powyższych programów. Więc nadpisywanie robi swoją robotę, ale...

... pisałem do 13 firm specjalizujących się w odzyskiwanie danych. Cztery z nich uznały, że są w stanie odzyskać średnio 20% z nadpisanych pendrive czy kart MicroSD/SD itp.