Bezstratna jakość zdjęć w smartfonie — czy to w ogóle możliwe ?

Bezstratna jakość zdjęć to nie jest jak wielu myśli JPEG ustawione na 100% jakości, aby mieć bezstratną jakość obrazu potrzeba zapisać zdjęcie w PNG.
Tutaj nasuwa się pytanie, jak zapisywać zdjęcia w PNG ? Jest wiele aplikacji, które wykonują zdjęcia. Jednym wychodzi to lepiej, a innym gorzej, wszystko zależy od algorytmu, który odpowiada za wynikowe zdjęcie z danych, które wpadają na matrycę aparatu.

Zapisywanie zdjęć z smartfona w PNG

Posłużymy się do tego aplikacją Camera FV-5, która jest rozwijana na bieżąco (ostatni update z 10 listopada 2017 na dzień 14 marca 2018r), ale niestety jest płatna. Zawsze możemy zakupić aplikację, a jeśli nie przypadnie nam do gustu lub będą problemy z jej funkcjonowaniem żądać zwrotu kosztów

Oczywiście żadna aplikacja nie zrobi cudownego zdjęcia, jeśli sam aparat w smartfonie będzie kiepskiej jakości, a jego użytkownik mało ogarnięty (że tak to nazwę). Często można wyciągnąć więcej z aparatu smartfona, niż pozwala na to standardowa aplikacja aparatu. Często nie znaczy zawsze, niektórzy producenci smartfonów porządnie biorą się za jedną z głównych cech przy wyborze smartfona, jaką jest sama aparat oraz aplikacja do jego obsługi.

Jak wiadomo grafika w PNG, daje lepszą jakość w stosunku do JPG, kosztem nie rzadko większego rozmiaru pliku wyjściowego. Na smartfonach wadą jest także wolniejszy zapis zdjęć do PNG niż JPG.
U mnie w Huawei P9, o którym pisałem już nie raz, JPG ze standardowej aplikacji waży 3-6MB, wówczas gdy PNG z Camera FV-5 ma już 11-23MB.
A więc czy warto robić zdjęcia do formatu PNG, czy różnica będzie na tyle mała, że nie będzie miało to znaczenia ? Przekonaj się w dalszej części wpisu.

Standardowa aplikacja aparatu

Standardową aplikację aparatu ustawiłem na największą rozdzielczość zdjęć, brak tutaj opcji ustawienia jakości (zdjęcia JPG na stałe mają ustawiona jakość na 100%)

Aplikacja Camera FV-5

Natomiast druga aplikacja to wspomniana wcześniej Camera FV-5 pozwoliła na wybranie jakości oraz formatu zdjęcia. Dla JPEG ustawiłem 100% jakości i maksymalną rozdzielczość, a dla PNG maksymalną rozdzielczość (jakość bezstratna).

Ułatwiłem sobie sprawę i sklonowałem tą aplikację, w jednej ustawiłem JPEG, a w drugiej PNG, dzięki czemu nie musiałem co chwila przełączać ustawień. Zrobiłem to za pomocą App Cloner.

Wyniki testu zapisu zdjęć do PNG

W paczce, jaką Wam niżej udostępniam, zamieściłem zdjęcia ze standardowej aplikacji aparatu, JPG z Camera FV-5 oraz PNG z Camera FV-5.
Po co JPG z Camera FV-5 skoro ten format daje standardowa aplikacja ? Prawie każda aplikacja do zdjęć ma swój algorytm i zdjęcia inaczej wyglądają, dlatego, aby test był rzetelny, wykonałem zdjęcia JPG zarówno aplikacją standardową, jak i Camera FV-5.
Niżej wycinki zdjęć, niestety kompresja... polecam pobrać paczkę do porównania.

Do pobrana pełna jakość - TUTAJ (Prywatny Dysk Google).

Moje odczucia co do bezstratnej jakości zdjęć - po teście

Jak dla mnie PNG robi dobrą robotę, nie na wszystkich zdjęciach jest bardzo widoczna różnica, a małe szumy łatwo można usunąć za pomocą innej aplikacji czy programu. Powodem szumów jest prawie brak ingerencji aplikacji w wygląd zdjęcia. Standardowa aplikacja aparatu wymazuje szumy i rob ito w bardzo dobry sposób, a same zdjęcia są bardzo dobre - Huawei z Leica wykonał kawał dobrej roboty. 

Niestety, wadą formatu zdjęć PNG jest spory rozmiar, wolniejszy zapis zdjęć (więcej danych) i wolniejsze wczytywanie zdjęcia przy podglądzie w galerii. Niektórym PNG zapisuje się kilka sekund, u mnie są to zaledwie 2 sekundy, natomiast wczytywanie zdjęcia w bezstratnej jakości formatu PNG to już trochę trwa. Możliwe, że za ten stan rzeczy odpowiada wolna karta pamięci lub sam smartfon, który do mega szybkich nie należy.
Ja osobiście zapisuję zdjęcia w PNG tylko gdy światła jest wystarczająco dużo, a fotografowana scena bardzo mi się podoba. Większa ilość światła zdecydowanie poprawia jakość zdjęcia, a szumy znikają.
Dla zwykłych zdjęć zostaje mi standardowa aplikacja. 

Czy polecę ? Jak sami widzicie, (po pobraniu paczki testowej) nie ma ogromnej jakości na korzyść Camera FV-5, a niektóre zdjęcia są nawet i gorsze. Wszystko zależy od smartfona i aparatu w nim zastosowanego oraz otoczenia, barw i światła.
Pamiętam, że na Samsung Galaxy S Advance i LG K10 fotografie wychodziły znacznie lepsze w PNG niż JPG, więc na 100% także i Wy możecie zauważyć znaczną poprawę.

Postaram się wykonać część drugą testu tej aplikacji w słoneczniejsze dni i na innych smartfonach. Niestety obecnie nie mam takiej możliwości.