Czym złącze Lightning jest lepsze od USB-C?

Tyle razy była rozmowa dużych firm o tym, aby przejść na jedno złącze we wszystkich smartfonach. Niestety niektórzy nadal trzymają się starego microUSB, a jest i firma Apple, która wypina się tyłkiem na wszystkich, stosując nadal złącze lightning w swoich urzadzeniach.

Dlaczego Apple tak broni lightning i nie chce przejść na USB-C ? Czy tutaj chodzi tylko o pieniądze, gdyż użytkownicy są zmuszeni kupować specjalne kable czy o coś innego ? 

Lightning czy USB-C ?

Ligtning - posiada jedynie Apple i to ta firma jest właścicielem tego złącza. Wszystkie firmy chcące produkować akcesoria do iPhone i iPhad muszą wykupić licencję, jeśli tego nie zrobią, urządzenia mogą źle działać, a ewentualna awaria i próba naprawy urządzenia na gwarancji może skończyć się odmową.

USB-C, stosowanie tego złącza nie wymaga żadnych licencji, więc i produkty są dużo tańsze. Producenci smartfonów, jak i akcesoriów z chęcią stosują to rozwiązanie. 

Lightning będzie do momentu wycofania kabli

Pierwszym argumentem Apple jest fakt, że nie opłaca dostosowywać im się oprogramowania i zmieniać pewnych rzeczy w swoich przyszłych smartfonach.

Firma Apple liczy na to, że prędzej czy później mało kto będzie pamiętał o kablu, a wszystko będzie wykonywane bezprzewodowo. W końcu już teraz pliki przesyłamy w większości bezprzewodowo, ładujemy indukcyjnie, a niektóre smartfony (w tym oczywiście Apple) tracą wejście minijack i słuchanie odbywa się za pomocą bluetooth (przy słuchawkach zakładanych na głowę ma to sens, ale te wkładane do uszów lubią się gubić).

Więc Apple czek i ani myśli o prowadzeniu USB-C... ale to nie jedyny ich argument. 

Zmiana lightning na USB-C dodatkowe koszta dla użytkowników

Kolejnym argumentem, aby Apple zostało przy złączu lightning jest fakt, że właściciele urządzeń Apple są przyzwyczajeni do złącza lightning i jego zmiana na USB-C mogłaby zdenerwować użytkowników i tłumaczyć, że muszą oni zakupić znów nowe kable itp.

Były rozmowy o tym na wielu forach i większość nawet nie chciała słyszeć o przejściu na USB-C, tłumacząc się, że wiele ich urządzeń ma już złącze od Apple i nie chcą dokupywać przejściówek czy nowych urządzeń.

Apple pełna kontrola nad złączem lightning

Jeśli chodzi o kontrolę nad złączem, to Apple ma wyłączność związku z lightning i nie musi czekać i liczyć na to, że inni producenci się zgodzą i zaakceptują zmiany oraz wprowadzą wspólny standard.

Jeśli Apple znajdą usprawnienie to je wprowadzą bez przeszkód, w końcu nic i nikt im nie stoi na przeszkodzie. Ten argument przemawia za złączem lightning, dzięki temu może szybciej się rozwijać.

Wielkość złącza - które mniejsze i czy to ma znaczenie ?

Im bardziej cienkie wejście na wtyczkę tym możliwości zrobienia ultra-cienkiego smartfona zwiększają się, dlatego powoli wycofywane są wejścia minijack (na słuchawki). 

Gołym okiem widać, ze złącze lightning jest cieńsze niż USB-C oraz węższe co przekłada się na zagospodarowanie wolnej przestrzeni na płycie głównej smarfona. Taaak, taka z pozoru mała przestrzeń może zawierać wiele dodatkowy elementów. 

Złącze lightning bezpieczniejsze dla urządzeń 

O ile USB-C każdy może zrobić i tak naprawdę rozbieżność jakościowa jest ogromna, o tyle ze względu na licencje, jaką trzeba wykupić, aby produkować urządzenia i akcesoria ze złączem lightning powoduje to, że zdecydowana większość produktów jest lepszej jakości, a co za tym idzie bezpieczniejsza dla urządzeń. Mało tego, w każdej chwili Apple może wprowadzić coś, co uniemożliwi działanie kabla czy innego akcesoria wątpliwej jakości i dystrybucji.

Lepsza jakość muzyki ze złącza lightning

Jak to lepsza jakość muzyki ? USB-C posiada w swojej specyfikacji wytyczne, odnośnie tego, jak ma wyglądać audio w USB-C, niestety producenci akcesoriów nic sobie z tego nie robią, oszczędzając przy tym pieniądze... druga sprawa, słuchawek czy głośników na USB-C jest strasznie mało.

Złącze Apple tego problemu nie ma, ponieważ obsługuje ono protokół audio pozbawiony latencji (opóźnienie między tym, co jest odtwarzane, a co słyszymy). 

Wpis wzorowany na: wikipedia, spidersweb, makoweabc