Dziewięć obiektywów w smartfonie? Szalony pomysł firmy Light

W świecie smartfonów wszystkiego mamy coraz więcej co niekoniecznie przekłada się na pozytywne wyniki w testach wydajnościowych czy jakościowych, jeśli chodzi chociażby o jakość zdjęć. Nie wspominając o bateriach, których pojemność niestety nie rośnie, a szkoda.

Ludzie atakowani są w reklamach przez szybkie procesory, piękny wygląd smartfona, super funkcje i jeszcze lepsze możliwości fotograficzne.
Smartfony z jednym aparatem z tyłu i jednym z przodu powoli stają się zabytkami, obecnie trwa wyścig, kto upcha więcej obiektywów i za pomocą skomplikowanych algorytmów osiągnie lepszą jakość zdjęć.

Producenci chyba zapomnieli, że nie liczy się ilość, ale jakość. Nie ma się co dziwić, dziennie słyszymy milion razy, że X smartfon ma najlepsza jakość zdjęć, więc z braku innych słów i argumentów co do aparatu... postanawiają atakować nas ilością obiektywów, co ma zasugerować jeszcze lepszymi możliwościami fotograficznymi.

Aparat z 16 obiektywami ?

Firma Light jakiś czas temu zaprezentowała aparat z 16 obiektywami.
CO ?
W sumie to nawet można powiedzieć, że Light L16 Camera posiadała 16 aparatów w jednym urządzeniu - każdy moduł miał własny obiektyw i matrycę. Oprogramowanie dbało o to, aby połączyć wszystkie zdjęcia w jedno - dało to zdjęcie o wielkości 52MPx.

Strona firmy Light z aparatem L16.

Smartfon z dziewięcioma obiektywami

Teraz firma Light pracuje nad smartfonem z dziewięcioma (9) obiektywami !

Tak, dobrze czytasz. Smartfon, nie aparat z 9 obiektywami. 

Skąd ten szalony pomysł ? A no dlatego, że mało kto fotografuje już cyfrówką. Smartfony mają już na tyle duże matryce i dobrą jakość, że wkrótce cyfrówki przestaną być brane w ogóle pod uwagę przy wyborze urządzenia do fotografowania.

Wygląd i opis smartfona z dziewięcioma obiektywami

 Ciekawe, czy ten smartfon będzie szybko strzelał zdjęcia. 

Prototyp smartfona jest wyposażony w pięć obiektywów o standardowym dla smartfonów kącie widzenia (ekwiwalent 28mm) z jasnością f/2.0, pozostałe cztery są teleobiektywami (ekwiwalent 56mm) z jasnością f/2.6. 

Jasność obiektywów jest powiedziałbym średnia, szkoda, że nie posiadają odpowiednio f/1.7 dla szerokich obiektywów i f/2.0 dla węższych (czyt. teleobiektywów). Dobrze, że za marzenia nie karzą.

Wszystkie obiektywy razem mają dać zdjęcie o rozdzielczości aż 64MPx - ciekawe jak z jakością. Mamy przekonać się jeszcze w tym roku. 

Dużo więcej na temat smartfona się nie dowiemy, ale można spodziewać się:
- Androida Oreo (lub nawet 8.1)
- szybkiego procesora, który udźwignie taką ilość danych
- 4GB lub więcej RAM
- sporo GB pamięci wewnętrznej (nie mniej niż 32GB)
- wejścia na kartę MicroSD z obsługą minimum 256GB
- wyświetlacz minimum FullHD o przekątnej nie mniej niż 5.4" 

Pamiętajmy jednak, że urządzenie tylko wykonuje zdjęcia na "ślepo", a my mamy mu w tym pomóc stosując się do podstawowych rzeczy przy fotografowaniu