Huawei okłamało użytkowników Huawei P9?!

Huawei jak każda inna firma popełnia czasami pomyłki, co jest rzeczą ludzką, ale mówienie o czymś nie sprawdzając wcześniej wymagań danego elementu, świadczy moim zdaniem o braku zainteresowania ludźmi jako użytkownikami, którzy na co dzień korzystają z ich urządzeń.

Zacznijmy od początku. Pod wpisem, w którym pisałem o tym, że były flagowiec Huawei P9 miał dostać Androida Oreo, było wiele komentarzy osób, które nie dowierzały w to, że ten smartfon dostanie Androida w wersji 8. Za każdym razem odpisywałem, iż informację o tym, że Huawei P9 ma dostać Androida Oreo, poinformował sam wiceprezes Huawei Bruce Lee, co zresztą zostało zamieszczone we wspomnianym wcześniej wpisie.

Dużo osób się ucieszyło, w tym i ja będąc posiadaczem Huawei P9. Zbiorczy temat wraz z odnośnikami do tematów o tym smartfonie można poczytać w temacie "Huawei P9 - znakomity fotograficzny dwulatek dzielnie walczy na rynku" do którego zapraszam.

Oczekiwanie na Android Oreo dla Huawei P9

Dni leciały, była cisza i oczekiwanie na publiczne wersje beta Androida 8 dla Huawei P9. Nagle pewnego dnia pojawia się informacja, iż niektóre osoby w Chinach dostały wersje beta do tego smartfona. Nie ukrywam, ucieszyłem się i była to bardzo miła niespodzianka, gdyż każdy chce czasem poczuć świeżość i dodatkowe opcje na swoim urządzeniu.

Nowe funkcje i świeżość w Android 8 Oreo

Świeżość i właśnie ciekawe dodatkowe opcje dostępne w Androidzie 8 można osiągnąć za pomocą instalacji oprogramowania dostępnego w sieci, które jest robione przez osoby, których programowanie i zabawa ROMami cieszy i sprawia im przyjemność... choć, czasami można poczytać, że te osoby czasami mają wszystkiego dosyć i najchętniej rzuciłyby zaczęty projekt w niepamięć, biorąc pod uwagę błędy, niedziałające podzespoły, konflikty sterowników lub nawet ich brak itp.

Wracając do wgrywania oprogramowania wykonane przez pasjonatów, wadą jest fakt, iż wymaga to odblokowania smartfona, co wiąże się z utratą gwarancja (teoretycznie...), zabawy w rootowanie i wgrywania innego recovery (miejsce, gdzie można odzyskiwać i wgrywać system itp.). Mało tego, taka zabawa niedoświadczonym użytkownikom zajmuje dużo więcej czasu, a nierzadko i zablokowaniem smartfona w taki sposób, że jest on niezdatny do użytku i jedynie serwis jest w stanie pomóc (nie zawsze). 

Ja jestem z tych osób, które lubią co chwila coś testować, sprawdzać i odkrywać nowości. Ciekawski jestem.

Huawei P9 - Huawei okłamał użytkowników ?


Telefon P9 nie spełnia wymagań Google dla systemu Android 8 OREO.

Osobiście jak to przeczytałem, to myślałem, że jest to jakiś żart, ktoś sobie żartuje z wiernych użytkowników Huawei, w szczególności z posiadaczy Huawei P9. 
Żart ? No bo jak inaczej wytłumaczyć, że Huawei wypuszcza betę, a kilkanaście dni później nagle okazuje się, że smartfon nie spełnia wymagań Androida 8 Oreo ?

Gdzie te bety ? W sieci pojedyncze strony piszą o mieszkańcach z Chin, które dostały ową wersję, nawet są jakieś materiały wideo w związku z tym związane, ale czy to nie "fake", tego nie wiem.

Wiceprezes Huawei powinien moim zdaniem przeprosić użytkowników za obietnice bez pokrycia, w końcu Huawei P9 jest nadal dobrze sprzedającym się smartfonem, zawdzięcza to stosunkowi jakości do ceny, nie mówiąc już o bardzo dobrej jakości wykonywanych zdjęciach, na którym zależy wielu osobom, kupując ten model smartfona firmy Huawei.

Faktem jest, że Huawei P9 w ostatnich miesiącach dostawał regularnie aktualizacje związane z bezpieczeństwem urządzenia, co jest na plus. Podejrzewam, że może to przyczynić się do wypuszczenia, chociażby EMUI 8 dla tego smartfonu... tak czy inaczej na Oreo nie ma szans. Mało tego, konkretne powody, dla których opisywany tutaj smartfon nie spełnia wymagań Google i systemu Android 8 nie są znane - mimo pytań wielu użytkowników, firma milczy, albo odpowiada w sposób zbliżony do "idź Pan marudzić gdzie indziej".

Szkoda, jakaś tania alternatywa dla Huawei P9 ?

Tak, Huawei P10, którego sam zakupiłem. Huawei P10 kupiłem używany na gwarancji ze sklepu zajmującym się sprzedażą i skupem telefonów.

Więcej na temat tego smartfona znajdzie się na moim blogu, wiec obserwuj, komentuj i bądź na bieżąco.

Na szybko jeszcze odpowiem na pytania, które mogą się pojawić w pierwszej kolejności:
- Huawei P10 zaktualizował się od razu do Oreo, chwilę później pojawiła się druga aktualizacja
- Przeniosłem się, aby mieć jeszcze lepszą jakość zdjęć. Czy tak jest, sprawdzę.
- Huawei P10 kupiłem za 850zł, sprzedając Huawei P9 za 700zł. Za taką cenę grzech nie kupić
- Nie liczę na aktualizację do Androida P (9?)
- Pierwszym problemem była fatalna jakość zdjęć po kupnie, jako że smartfon na gwarancji to od razu zaniosłem do serwisu Huawei w Katowicach. Dwa dni i telefon mam z nowym modułem aparatu.

Tak jak pisałem, o Huawei P10 pojawią się wpisy ;) Pozdrawiam.