Karta MicroSD podróbka czy oryginalna - sprawdzamy oryginalność kart MicroSD

We wcześniejszym wpisie "Najlepsza karta pamięci do smartfona — wybieramy MicroSD", znalazł się fragment zatytułowany "Ile pieniędzy wydać na kartę pamięci MicroSD ?". Pisałem w nim, że dużo tańsza karta to zazwyczaj podróbka i nie powinniśmy takich kart kupować.

A co jeśli sprzedawca ma kilkadziesiąt kart w bardzo niskich cenach i w aukcji opisuje, że karty na 100% są oryginalne, a sam sprawdzał ich oryginalność ? Czy powinniśmy wierzyć ? Przez internet uczciwości nie da się ocenić, ale możemy sprawdzić wzrokowo, jeśli wygląda sprzedawany przedmiot, kupić, a następnie przetestować i później ewentualnie odesłać z żądaniem zwrotu kosztów zarówno za zakup, jak i przesyłkę. 

UWAGA: Warto kupować w serwisach gdzie kupujący ma możliwość założenia ewentualnej skargi/sporu w razie problemów ze sprzedającym. Producent kart nie wymieni nam fałszywki na oryginał.

Jak sprawdzić kartę MicroSD ? Jakimi programami, czym się kierować, na co zwrócić uwagę ?

Oryginał czy podróbka - weryfikacja wzrokowa karty MicroSD

Już na samym początku mamy szansę sprawdzić, czy sprzedawana karta jest podróbką, czy oryginałem. Wystarczą nam oczy i trochę chęci.

Jeśli producent szanuje swój produkt i jest za niego pewny, to nanosi na nim swoje logo.
To jest pierwsza rzecz, jaką powinniśmy sprawdzić. Dlatego pierwszą czynnością to kontrola wzrokowa karty MicroSD ze zdjęciami tych kart najlepiej na stronie producenta.

No dobra, ale jak to sprawdzić ? Wchodzę w serwis aukcyjny, widzę tanią kartę kosztującą 15zł za 16GB Class 10, U1 (jak sprawdzać oznaczenia kart)... no super kupuję, ale chwila mieliśmy sprawdzić.

Karta wygląda tak jak na grafice niżej i jest to jedno zdjęcie tej karty na tej aukcji.

Czy czegoś tutaj nie brakuje ? Pamiętajmy, że zależy nam na karcie MicroSD, a nie przejściówce (ten większy plastyk). Chwila w Google wpisując nazwę karty i jej parametry.

Coś tu się nie zgadza, prawda ? Brak loga firmy to nie przypadek. Ale jest logo na przejściówce przecież, tyle że przejściówki są na tyle tanie, że akurat ona może być oryginalna.

Kolejna karta i szok, 23zł za 32GB Class 10, oryginalnie zapakowana. To musi być oryginał !

Fajnie, jest opakowanie, są raczej zdjęcia realne. Ale gdzie nazwa firmy ? Bo na pewno "Memory Card" to nie jest nazwa firmy. Takie aukcje także omijamy szerokim łukiem, gdyż brak producenta, w razie awarii karty nie mamy się gdzie zwrócić, a nadrukowany z adres "firmy" może być fałszywy.

Nie poddajemy się, idziemy szukać dalej taniej i szybkiej karty.

No fajnie, 22zł za 16GB to chyba nie jest źle ? Popatrzmy na zdjęcie, kupujemy przejściówkę firmy Kingston, kartę MicroSD GOODRAM czy jak ? Zapytałem sprzedającego i nie odpisał.
Oczywiście nie podejmujemy ryzyka i nie kupujemy na takiej aukcji, bo tak naprawdę nie wiemy, czego możemy się spodziewać przy kupnie. 

Wizualnie już chyba wiemy, na co zwrócić uwagę ? Wybierzmy więc kartę, która spełnia nasze oczekiwania. A po zakupie od razu przetestujmy.

Oryginał czy podróbka - weryfikacja programami karty MicroSD

Tutaj z pomocą przyjdą nam programy, dzięki którym sprawdzimy oryginalność karty i jej faktyczne osiągi. Nie będzie to jeden program, który głównie sprawdza serial czy inne dane, bo te wbrew pozorom łatwo można zmienić. Skupimy się na przetestowaniu kart dogłębnie.

Warto dodać, że kiepskiej jakości czytnik kart pamięci lub po prostu nieobsługujący np: UHS III znacznie zaniży nasz wynik. Dlatego warto się upewnić, czy nasz czytnik podoła karcie. Najlepiej aby port USB i sam czytnik posiadał minimum USB 3.0.

Realną pojemność karty pamięci można sprawdzić, mając nawet wolny czytnik kart. Do tego dobrej jakości czytnik kart nie jest potrzebny.

FakeFlashTest

Program ma już swoje lata, ale nadal spełnia swoje zadanie. Przynajmniej ja nie napotkałem się jeszcze z żadnym problemem w jego działaniu.

Program można pobrać ze strony dobreprogramy FakeFlaskTest.

Program nie wymaga instalowania. Wystarczy wypakować plik będący w archiwum i uruchomić go. Po jego uruchomieniu wkładamy kartę do czytnika kart pamięci, klikamy w "Refresh Drive List", po odświeżeniu się listy podłączonych kart wybieramy tę, którą chcemy przetestować. 

Następnie wybieramy opcje "Quick Size Test (Destructive)", w ukazanym komunikacie, który informuje nas o wykasowaniu wszystkich danych będących na niej, klikamy OK (dwukrotnie).

W ciągu paru sekund dostajemy komunikat, który informuje nas o tym, czy karta ma tyle ile zadeklarowana wartość GB.

Pojawianie się napisów "Error at Block...." informuje nas, że coś nie tak z możliwością zapisu danych na karcie, więc albo jest uszkodzona, albo jej pojemność, jest mniejsza niż ta, którą powinna mieć.
"Passed" oznacza pozytywny wynik. Więc jest ok, jednakże warto przetestować kartę dokładniej.

H2testw

Kolejny program, którym się posłużymy przy wykrywaniu fałszywej karty to H2testw, który możecie pobrać z dobreprogramy H2testw. Tutaj także mimo wieku programu ciągle działa on dobrze.

Pobrany plik to archiwum, z którego wypakowujemy zawartość i odpalamy program. Ten także nie wymaga instalacji, co jest na duży plus.

Po uruchomieniu programu możemy zmienić język na Angielski, a następnie wybieramy "Select Target", gdzie wykazujemy nasz nośnik danych (kartę pamięci) i potwierdzamy wybór, wybierając OK.

 
Następnie w oknie programu wybieramy testowanie całej przestrzeni i klikamy "Write + Verify"

W przypadku pokazania się jakiegoś komunikatu zatwierdzamy go, klikając OK. 

Testowanie karty tym programem trwa dosyć długo, dlatego zrób sobie herbatę i daj odpoczynek oczom. 

Zerkając na program w przypadku zobaczenia, na wartość "Data lost", która zaczyna rosnąć, to karta jest albo uszkodzona, albo jej pojemność jest mniejsza. Możemy kartę wyjąć i odesłać sprzedawcy lub poczekać i zobaczyć o ile zostaliśmy oszukani.

Wynik "test finished without errors" informuje nas, iż karta ma taką pojemność jaką mieć powinna. 

CrystalDiskMark

Z kolei ta aplikacja pozwoli na odczyt szybkości naszej karty i tutaj już potrzebny będzie dobry czytnik kart, aby wyniki były realne.

Program można pobrać z dobreprogramy CrystalDiskMark. Można pobrać wersję portable, która nie będzie wymagała od nas instalowania programu w systemie. 

Po wypakowaniu archiwum uruchamiamy program, po czym wybieramy zamiast 1GiB, dajmy np.: 50MiB, a z listy obok wybieramy naszą kartę pamięci i zaczynamy test, klikając "All".

Wyniki ukazują nam szybkość naszej karty pamięci. Nie powinny być one mniejsze od tych zadeklarowanych przez producenta. Przypominam, iż oznaczenia karty (prędkość odczytu/zapisu itp) można sprawdzić we wcześniejszym wpisie "Najlepsza karta pamięci do smartfona — wybieramy MicroSD". 

HD Tune

Drugi program, który pozwoli nam zweryfikować szybkość karty (zakładając, że nasz czytnik kart jest wystarczająco szybki) to HD Tune.

Program można pobrać z dobreprogramy HD Tune. Tutaj program musimy zainstalować. 

Po jego uruchomieniu wybieramy z listy naszą kartę pamieć i klikamy w "Start"

Czekamy na zakończenie testu, w którym widzimy prędkość minimalną, maksymalną i średnią. Reszta nas mało interesuje. 

Jeśli wyniki są zgodne z zadeklarowanymi przez producenta to dobrze, jeśli wyniki są dużo mniejsze, sprawdź kartę na innym czytniku.

Oryginał czy podróbka - podsumowanie

Mając przetestowaną kartę pamięci MicroSD, wiemy, czy zakupiliśmy kartę o pojemności i szybkości, jaką zadeklarował sprzedawca i producent, czy zostaliśmy w jakiś sposób oszukani.

Tutaj dodam tylko, że pojemność kart zawsze jest inna niż ta, która jest napisana na opakowaniu. Powodem takiego stanu rzeczy nie jest oszustwo (chodź, niektórzy tak uważają), ale "głupi" przelicznik... tak, firmy liczą to inaczej niż my. Właściwie to chodzi o to, że ludzie liczą w systemie dziesiętnym (podstawowa liczba to 10), a komputer w systemie binarnym, czyli dwójkowy (podstawowa liczba to 2), pozwólcie, że nie będę się w to zagłębiał... dla chętnych Google

Po każdorazowym teście warto sformatować kartę pamięci do podstawowych ustawień, aby uniknąć błędów pomiarowych. Aby sformatować kartę, wchodzimy w "Mój komputer", klikamy prawym przyciskiem myszy na kartę pamięci, wybieramy "Formatuj". Następnie rozwijamy listę systemu plików i rozmiar jednostki alokacji i wybieramy opcję domyślne, zaznaczamy jeszcze "Szybkie formatowanie" i zatwierdzamy wszystko klikając "Rozpocznij". Potrwa to kilka sekund, a całe dane zostaną wykasowane.

Pochwalcie się w komentarzach jaką szybką i tanią kartę oryginalną udało Wam się zdobyć. 

Może zrobię ranking używanych kart przez czytelników ? Ale to musicie postarać się w komentarzach, aby miało to jakiś sens ;)