Kopiowanie i klonowanie aplikacji na Androidzie oraz dostosowanie aplikacji do własnych potrzeb

Czasami przychodzi potrzeba wykorzystania drugiej aplikacji, ale drugiej takiej samej przecież nie da się zainstalować. Android od pewnego czasu pozwala na tzw. aplikacje bliźniacze, jednakże ich ilość jest strasznie mała.

Co zrobić, aby obejść to ograniczenie ? Wystarczy skopiować/sklonować aplikację i zainstalować jako drugą, nie ma z tym żadnych problemów z programami, które opiszę poniżej.

App Cloner - kopiowanie aplikacji z kilkoma opcjami

Aplikacja App Cloner pozwala nam na skopiowanie/sklonowanie niemalże każdej aplikacji na systemie Android.

Aplikacja działa od Androida w wersji 4.0.3, czyli dla szerokiego grona smatfonów z tym systemem. Do tego szybkie poprawianie problemów i dbanie o jakość aplikacji dało jej ocenę na poziomie 4.1 (na 5) - na dzień 3 maja 2018r. 

Po uruchomieniu aplikacji, widzimy aplikacje zainstalowane na naszym urządzeniu z systemem Android. 

Po wybraniu interesującej nas aplikacji do skopiowania klikamy na nią. Ja wybrałem Allegro, wygląda to tak.

Opcji mamy kilkanaście, niestety wersja darmowa jest nieco ograniczona. 

 Przydatną opcją na początku będą opcje w kategorii "Ikona", w której znajdziemy "Zmień kolor ikony", "Odwróć ikonę", "Dodaj znaczek" i "Zamień ikonę" (w wersji płatnej aktywna opcja). Dlaczego ikonka jest tak ważna ? Warto zrobić coś z ikonką, co pozwoli Ci odróżnić zainstalowaną kopię.

Kolejne opcje to już kwestia tego, co kto potrzebuje. W wersji premium przydatna dla mnie opcja znajduje się w kategorii 'Modyfikacje", następnie "Opcje programistyczne" i tutaj mam możliwość wybrania "Wsparcie dużego stosu" (dla aplikacji wymagających większej pamięci RAM). Testowałem na paru losowych wymagających aplikacjach. Faktycznie opcja spełniała swoje zadanie.

W wersji darmowych mimo ograniczeń mamy kilka opcji.

Dalej... kopiowanie aplikacji.

Po zmianie opcji, które uznaliśmy za słuszne i potrzebne klikamy w ikonkę kółeczka z "ptaszkiem". Czekamy chwilę.

Po zakończeniu kopiowania/klonowania aplikacji zobaczymy komunikat, który pozwala nam na jej zainstalowanie. Wystarczy wybrać opcję "Zainstaluj Aplikację", a następnie potwierdzamy "Instaluj". 

Po instalacji wybieramy, czy chcemy odtworzyć zainstalowana aplikację, czy odłożyć na później, wybierając "Gotowe".

Lucky Patcher - dostosowanie aplikacji pod siebie

Aplikacja Lucky Patcher dostępna jest na stronie jej twórcy LuckyPatchers.com

Nie dostaniemy tej aplikacji w sklepie Google, ponieważ ma wiele elementów, na które Google źle patrzy i aplikacja nie przeszłaby nawet procesu sprawdzania na obecność "szkodliwych elementów". Sam uważam, że aplikacja nie robi nam nic złego, autor nie ukrył w niej nic negatywnego dla użytkownika, a jej możliwości są bardzo duże !

Po pobraniu pliku trzeba przejść w folder pobranych (Download) i otworzyć archiwum ZIP, aby z niego zainstalować aplikację Lucky Patcher. Otwarcie najczęściej następuje bez potrzeby korzystania z zewnętrznych aplikacji, poprzez kliknięcie archiwum, wybraniu opcji "Otwórz". Po otworzeniu archiwum klikamy na plik tam znajdujący się, aby rozpocząć instalację.

Instalujemy tradycyjnie. Czyli wybieramy opcję "Instaluj", czekamy chwilę, a następnie "Otwórz".

Po otworzeniu aplikacji musi się ona wczytać, po czym może pokazać się komunikat, że Play Protect może wykryć tę aplikacje jako szkodliwą. Moim zdaniem śmiałoz można w ogóle Play Protect wyłączyć.

Po wczytaniu się aplikacji, po zmianie odpowiedniej opcji bezpieczeństwa, ukazuje nam się lista aplikacji. Wystarczy przytrzymać na jednej wybranej aplikacji palec, aby uzyskać opcje jej kopiowania.

W zależności od tego, co wybierzemy mamy różne opcje. Jeśli wybierzmy "Kopia" to zobaczymy możliwość stworzenia kopii pliku apk (czyli plik instalacyjny aplikacji na Androida) bez żadnych modyfikacji i udziwnień.

Natomiast wybranie "Utwórz zmodyfikowany plik apk" ukazuje nam wiele ciekawych możliwości.

Tutaj mamy styl dowolny, wybieramy co potrzebujemy i tworzymy kopię aplikacji dostosowaną do własnych potrzeb. 

Po wybraniu danej opcji i stworzeniu pliku apk zostaje wyświetlony nam komunikat, na którym widnieje miejsce zapisu pliku.

Wchodzimy tam za pomocą menadżera plików, który jest dostępny w Androidzie i klikając w nazwę pliku, instalujemy go w sposób tradycyjny tak, jak zostało to napisane wyżej przy opisywaniu App Cloner. 

Koniec jednego, początek drugiego

To tyle, dwie aplikacje ułatwiające życie z Androidem i poprawiające jego niedoskonałości i braki.