Najszybsza przeglądarka na Windowsa — wielki test 18 przeglądarek na system Windows

Wcześniejsze testy przeglądarek, jakie przeprowadzałem były na system Android. Obiecałem, że wykonam test przeglądarek na Windowsa, ale nie tylko tych najbardziej znanych, ale także tych, o których nawet ja nie słyszałem. 

W teście sprawdzimy, która przeglądarka wypada najlepiej w kontekście szybkości. Nie będę tutaj oceniał dostępnych opcji, udogodnień czy jakości blokowania reklam itp. Skupię się tylko na kwestii szybkości i poprawnego wykorzystania JavScript, CCS3 i HTML5.

Link do wspomnianych testów przeglądarek na system Android:
Najszybsza przeglądarka na Androida - część 1
Najszybsza przeglądarka na Androida - część 2
Najszybsza przeglądarka na Androida - wielkie podsumowanie

Najszybsza przeglądarka na Windowsa - lista obecności

Wybierając przeglądarki do testu, posłużyłem się wyszukiwarką Google, dzięki niej wybrałem te, które udało się znaleźć bez problemów. Nie szukałem i nie chciałem przeszukiwać całego internetu, a pewnie jest jakaś godna uwagi mało znana przeglądarka... więc napisz w komentarzu, uzupełnię wpis o brakujące, jeśli uznam, że warto.

Dodam tylko, że wszystkie przeglądarki są w wersjach stabilnych, a poniższa kolejność przeglądarek biorących udział w teście jest losowa.

Basilisk 2018.04.27
BriskBard 1.6.4
Chromium 68.0.3426.0
Comodo IceDragon 58.0.1
CyberFox 52.7.2
Dooble 2.1.9.2
Firefox 60.0
Slimjet 18.0.5.0
Google Chrome 66.0.3359.170
Microsoft Edge 42.17134.1.0
Maxthon 5.2.2.1000
Pale Moon 27.9.1
Opera 53.0.2907.37
Superbird 67.0.3368.0
UCBrowser 7.0.185.1002
Vivaldi 1.15.1147.36
Waterfox 56.1.0
Yandex.Browser 18.4.0.2080

Sprzęt i system użyty do testu na najszybszą przeglądarkę

Test był wykonywany na laptopie Lenovo Ideapad 320 (cena: x-kom lub ceneo) posiadający w sobie:
- procesor i5-8250U
- pamięć RAM Samsung DDR4-2400 2x4GB
- karta graficzna Intel UHD Graphics 620
- pamięć SSD INTEL SC2KW256G8L 256GB

Na laptopa nie mogę narzekać. Jeden z tańszych w swojej klasie, za ~2500zł warto moim zdaniem.

Za system, na którym przeprowadzałem test, posłużył mi Windows 10 Professional (cena: x-kom lub ceneo).

Przeprowadzanie testu najszybszej przeglądarki na Windowsa

Aby test był rzetelny i każda z przeglądarek posiadała równe szanse, zadbałem o to, aby każda z nich nie miała w sobie żadnych wcześniej zapisanych danych, czyli startowała na czysto.

Kolejną rzeczą było wklejanie linku do testu z notatnika, tak aby uniknąć przeglądarce ewentualnego ładowania testu jeszcze przed otwarciem strony.

Procesor w tym laptopie szybko się nagrzewa, ale dzięki temu czuć moc. Dlatego po każdym teście dałem laptopowi 3-5min na ochłodzenie się tak, aby wszystkie podzespoły wróciły do swoich standardowych temperatur. W celu przyspieszenia tego procesu, od spodu obudowy dodatkowo dmuchał wentylator. Temperatury sprawdzałem za pomocą programu Speccy.

Ustawienia systemowe, jeśli chodzi o ustawienia baterii, to były ustawione na najwyższe. Czyli zero usypiania i przygaszania ekranu, wszystko cały czas na maksymalnych obrotach, na jakie pozwalało ustawienie baterii w systemie Windows 10 Professional.

Nie zmieniałem żadnych ustawień testowanej przeglądarki, nie włączałem/wyłączałem dodatkowej ochrony, blokowania reklam czy innej rzeczy.

Każdy test był przeprowadzony 3 razy, w przypadku dużej różnicy zostaniesz o tym poinformowany w dalszej części wpisu. W przypadku niewielkiej różnicy zostaje wyciągnięta średnia z trzech wyników testu.

Żadna z przeglądarek nie jest moim faworytem, nie jestem fanboyem żadnej z firm, a wpis nie jest reklamą żadnej z przeglądarek.

Zaczynamy test na najszybszą przeglądarkę na Windowsa

Testy zostaną przeprowadzone na 18 przeglądarkach. W dzisiejszym zestawieniu do testów użyłem aż 21 (dwadzieścia jeden) benchmarków/testów z różnych stron. 

Co z tego wyniknie, jaka przeglądarka najlepiej sobie poradzi ? Zaczynamy !

CSS3 Test

Test znajduje się na css3test.com

Nie jest to test, lecz odpowiedź na pytanie ile procent funkcji CSS3 jest rozpoznawanych i dobrze zaimplementowanych w przeglądarce. 

Zaledwie 67% osiągnęły tylko trzy przeglądarki, a do 100% jeszcze trochę drogi jest. Z tego, co pamiętam, kiedyś jakaś przeglądarka pokazała zgodność na poziomie 72%, ale to było kiedyś. 
Warto zwrócić tutaj uwagę, że przeglądarka dołączona wraz z systemem Windows 10 ma wynik zaledwie 48%.

Najlepsza przeglądarka: Waterfonx, Firefox oraz Comodo IceDragon
Najgorsza przeglądarka: Microsoft Edge

HTML5 Test

Test znajduje się na html5test.com

Strona, dzięki której zobaczymy, ile punktów na 555 możliwych do zdobycia, zdobyły przeglądarki w zgodności ze standardami HTML5.

Wyniki popularnych przeglądarek nie są najgorsze, nawet powiedziałbym, że dobre. Aż sześć (6) przeglądarek osiągnęło wynik 528, tuż za nimi pojawiła się przeglądarka Maxthon z wynikiem 526.
Szkoda, że Pale Moon jest daleko z tyłu z sumą 400 punktów, zabrakło mu aż 128 do czołówki i 63 punkty do drugiego od końca CyberFox.

Najlepsza przeglądarka: Vivaldi, Slimjet, Opera, Chromium, Superbird i Google Chrome,
Najgorsza przeglądarka: Pale Moon

Acid3 Test

Test znajduje się na acid3.acidtests.org

Test oceniający zgodność przeglądarek ze standardami, które zostały wyznaczone przez organizację W3C.

Tutaj wyniki są wyśmienite. Maksymalną ilość punktów, jaką jest liczba 100, uzyskały Microsoft Edge, Pale Moon, UCBrowser, tuż za nimi ze stratą jednego punku są Basilisk i CyberFox. Cała reszta uzyskała 97 punktów, czyli zaledwie 3 punkty zabrakło do maksymalnego wyniku.

Najlepsza przeglądarka: Microsoft Edge, Pale Moon i UCBrowser
Najgorsza przeglądarka: BriskBard, Chromium, Comodo IceDragon, Dooble, Firefox, Slimjet, Google Chrome, Maxthon, Opera, Superbird, Vivaldi, Waterfox i Yandex.

Kraken JavaScript Benchmark

Test znajduje się na krakenbenchmark.mozilla.org

Benchmark, którego twórcą jest firma Mozilla. Strona ta mierzy wydajność silnika JavaScript.

Wynik może zaskakiwać, ponieważ można było się spodziewać Firefoxa na pierwszym miejscu. Niestety znalazł się na drugim ;) Pierwsze miejsce przypadło przeglądarce UCBrowser, oczywiście wynik Firefoxa także jest bardzo dobry w porównaniu od tych z tyłu stawki. Przeglądarka, która poradziła sobie najgorzej to Superbird z wynikiem aż 1523,2ms, jest to bardzo słaby wynik, czyli test był wykonywany o 584,4ms dłużej niż w przypadku UCBrowser.

Najlepsza przeglądarka: UCBrowser
Najgorsza przeglądarka: Superbird 

V8 Benchmark Suite

Test znajduje się na netchain.com/Tools/v8/

Na stronie widnieje test, który także sprawdza przeglądarkę pod kątem JavaScript. Tym razem twórcą testu jest Google. 

Zaskoczenie patrząc na wynik przeglądarki Google Chrome, nawet nie znalazł się w czołówce, wręcz odwrotnie. GoogleChrome poległo i znalazło się na 3 od końca miejscu z wynikiem 32561, do lidera brakuje... 21371. Najgorsza przeglądarka Pale Moon zakończyła test wynikiem 21725, co już w ogóle jest strasznym wynikiem. Najlepszy Comodo IceDragon osiągnął wynik 53932, gratuluję.

Najlepsza przeglądarka: Comodo IceDragon
Najgorsza przeglądarka: Pale Moon

SunSpider JavaScript Benchmark

Test znajduje się na webkit.org/perf/sunspider/sunspider.html

Kolejny test mierzący wydajność JavaScript, tym razem twórcą nie jest Google czy Mozilla.

Przeglądarka Microsoft Edge zostawiła wszystkich daleko z tyłu z czasem 90ms, druga za nią Pale Moon ma czas 159ms. Superbird potrzebował na to samo zadanie 368ms, czyli ponad 6 razy więcej czasu niż zwycięzca Microsoft Edge. Reszta największych przeglądarek (czyt. Firefox, Chrome, Opera) znalazły się w środku stawki, szkoda.

Najlepsza przeglądarka: Microsoft Edge
Najgorsza przeglądarka: Superbird

Compute

Test znajduje się na craftymind.com/factory/guimark3/compute/GM3_JS_Compute.html

Autor tego testu chciał osiągnąć naprawdę wiele obliczeń, przedstawiając to wizualnie. Dlatego stworzył test, który sprawdza, czy dane wyjściowe zachowują się poprawnie. Test ten wyłącza renderowanie, aby sprawdzić wydajność z wykonywaniem kodu, a nie renderingu.

Ilość fps jest spora na większości przeglądarkach, więc tylko nieliczne pokazały gorsze wyniki. 11 przeglądarek zdobyło 62fps, a za nimi Pale Moon i Opera z wynikiem 61fps. Ostatni Comodo IceDragon osiągnął 38fps.

Najlepsza przeglądarka: Basilisk, BriskBard, Chromium, Yandex, Dooble, Slimjet, Google Chrome, Maxthon, Superbird, UCBrowser i Vivaldi
Najgorsza przeglądarka: Comodo IceDragon

Text Test

Test znajduje się na craftymind.com/factory/guimark2/HTML5TextTest.html

Test przedstawia zmieniające się rozmiary okienek z niestandardowymi czcionkami, które zostały wpisane do CSS jako spora ilość bajtów danych. Strona wykorzystuje do renderowania HTML5 i Flash.

Najlepsza w tym teście okazała się Pale Moon z wynikiem 58fps, tuż za nią Opera i Basilisk z 55fps. Więc strata jest niewielka, bo tylko 3fps. Ostatnie, najgorsze miejsce należy do UCBrowser i Dooble, które pokazały 31fps. Tracą one 27fps, czyli prawie drugie tyle, co ich wynik.

Najlepsza przeglądarka: Pale Moon
Najgorsza przeglądarka: UCBrowser i Dooble

Bitmap

Test znajduje się na craftymind.com/factory/guimark3/bitmap/GM3_JS_Bitmap.html

Jest ktoś, kto nie zna tego rodzaju gry, w której chodzi o strzelanie w samoloty lecące naprzeciw nas ? Chyba każdy zna coś typu "Raiden". Test ukazujący ilość fps, jaką osiąga przeglądarka po animowaniu kilkudziesięciu klatek, czyszcząc za każdym razem poprzednią.

Wynik 63fps należy do przeglądarki Yandex, drugie miejsce należy do dziesięciu przeglądarek ze stratą zaledwie 1fps ! Najgorzej spisał się Comodo IceDragon (36fps) i Waterfox (40fps), sporo stracili do czołówki.

Najlepsza przeglądarka: Yandex i Basilisk
Najgorsza przeglądarka: Comodo IceDragon

Vector

Test znajduje się na craftymind.com/factory/guimark3/vector/GM3_JS_Vector.html

Kolejny test z jednej strony, a każdy z nich wykonuje inne operacje, przy których przeglądarka musi się wysilić i je pokazać. Tutaj mamy przykład wykorzystania wielu wektorów i gradientów.

Niesamowite, trzynaście przeglądarek osiągnęło 62fps. Za nimi uplasował się Pale Moon z wynikiem 61fps, a za nim Microsoft Edge z 59fps. Najgorzej poradziła sobie przeglądarka Comodo IceDragon, mając w teście tylko 38fps, Waterfox nie lepiej, bo tylko 40fps.

Najlepsza przeglądarka: Basilisk, BriskBard, Chromium, Yandex, CyberFox, Dooble, Slimjet, Google Chrome, Maxthon, Opera, Superbird, UCBrowser oraz Vivaldi
Najgorsza przeglądarka:  Comodo IceDragon

Vector Charting Test

Test znajduje się na craftymind.com/factory/guimark2/HTML5ChartingTest.html

Próba zapchania wektorów API, symulując wykorzystanie zasobów strumieniowych.

Tym razem zaczniemy od tej przeglądarki, która słabo dała sobie radę. Mowa tutaj o Microsoft Edge z wynikiem 28fps, co jest wynikiem bardzo słabym i gorszym o 31fps w stosunku do najlepszych osiągających 59fps. Najlepsze okazały się takie przeglądarki jak Chromium, Google Chrome i Opera, a za nimi sześć innych przeglądarek ze stratą zaledwie 1fps.

Najlepsza przeglądarka: Chromium, Google Chrome i Opera
Najgorsza przeglądarka: Microsoft Edge 

Bitmap Gaming Test

Test znajduje się na craftymind.com/factory/guimark2/HTML5GamingTest.html

Symulacja gier i różnych zachowań użytkownika przed komputerem to powoli standard w benchmarkach. W tym przypadku widzimy grę typu "Tower Defender" (Obrona wieży), która także jest każdemu znana, może nie ta konkretna, ale gry na tej zasadzie.
Ogromna liczba zmian na planie, przeglądarka musi usuwać i wyświetlać na bieżąco każdą kratkę/klatkę.

Najgorsza przeglądarka w tym teście, to podobnie jak wcześniej Microsoft Edge z 45fps, ale nie ma tragedii. Doskonale poradziło sobie sześć przeglądarek, niestety jest mały niedosyt, nie osiągnęły 60fps.

Najlepsza przeglądarka: Chromium, Google Chrome, Basilisk, CyberFox, Vivaldi oraz UCBrowser
Najgorsza przeglądarka: Microsoft Edge

FishIE Tank

Test znajduje się na testdrive-archive.azurewebsites.net/Performance/FishIETank/

Kto by pomyślał, że pływające rybki w akwarium mogą sprawić problem w osiągnięciu maksymalnego wyniku... oczywiście przy renderowaniu i obliczeniach, jakie musi wykonać przeglądarka to już inna sprawa. 

W jednym wykresie przedstawiłem dwie ilości rybek. Dla 500 rybek pływających na ekranie nie było większych problemów, tylko Comodo IceDragon (51fps), Firefox (50fps) i Waterfox (46fps) nie osiągnęły tego, co cała reszta, czyli 60fps. Natomiast dla drugiej części testu (1000 rybek) do przeglądarek, które nie osiągnęły 60fps, dołącza Superbird z wynikiem 58fps.
Najsłabszą przeglądarką w obu testach był Waterfox, który z wodą w nazwie powinien być najlepszy ;)

Mniejsza ilość rybek nie sprawiała problemów żadnej z przeglądarek.

Najlepsza przeglądarka: Dooble, Basilisk, BriskBard, Chromium, Yandex, CyberFox, Vivaldi, Slimjet, Google Chrome, Microsoft Edge, Maxthon, Pale Moon, Oper i UCBrowser
Najgorsza przeglądarka: Waterfox 

Psychedelic Browsing

Test znajduje się na testdrive-archive.azurewebsites.net/performance/psychedelicbrowsing/De...

Przeglądarka ma za zadanie rozkręcić możliwie najszybciej to, co na ekranie. W pierwszej części jest to paleta kolorów, a w drugiej kostki czarno białe.

Jeden wykres, dwa wyniki. Pierwsza, jak i druga część nie sprawiła żadnej przeglądarce większych problemów, a różnice w wynikach nie są kolosalne.
W pierwszej części 12 przeglądarek osiągnęło wynik 1890 obrotów, a za nimi z wynikiem 1885 znalazły się UCBrowser, Dooble oraz Maxthon. 
Druga część pokazała, że aż 15 przeglądarek zdobyła 637 obrotów, za nimi Firefox z 616, WaterFox i Microsoft Edge z 613 i najgorsza w tym teście Comodo IceDragon z 610 obrotami.

Najlepsza przeglądarka: Basilisk, BriskBard, Chromium, Yandex, CyberFox, Slimjet, Pale Moon, Opera, Superbird, Google Chrome oraz Vivaldi
Najgorsza przeglądarka: Comodo IceDragon 

MotionMark

Test znajduje się na browserbench.org/MotionMark/ 

Ogromny i mocno obciążający test graficzny z mnóstwem animowanych elementów. Potrafi zagiąć słabsze laptopy i PC.

Microsoft Edge potrafi pokazać czasami swój potencjał, w tym teście zostawił rywali z tyłu. Microsoft Edge do drugiej najszybszej przeglądarki Opery miał przewagę 52 punkty. Microsoft Edge zdobył 386,25 punktów. Najgorszy okazał się Comodo IceDragon z wynikiem 154,56.

Najlepsza przeglądarka: Microsoft Edge
Najgorsza przeglądarka: Comodo IceDragon 

ARES-6

Test znajduje się na browserbench.org/ARES-6/

Najnowsze funkcje JavaScript to wyzwanie dla przeglądarki, test ten sprawdzi, która radzi sobie najlepiej.

Mamy pierwszą niespodziankę w teście, która może dziwić. Mianowicie Pale Moon i UCBrowser odpadły już na starcie, no szkoda. Najlepsza okazała się przeglądarka Google Chrome z wynikiem 24,44ms, po piętach depcze mu Vivaldi, wykonując test w 24,61ms, a za nim Opera z czasem 24,72ms. Ostani natomiast Cyberfox potrzebował 129ms, a odrobinę lepszy Basilisk 128,2ms.

Najlepsza przeglądarka: Google Chrome
Najgorsza przeglądarka: Cyberfox
Odpadła przeglądarka: Pale Moon i UCBrowser

JetStream

Test znajduje się na browserbench.org/JetStream/

Kolejny benchmark JavaScript, ten tutaj skupia się na najbardziej wymagających i zaawansowanych zadaniach. 

Microsoft Edge jak chce, to potrafi. Wynikiem 218,58 punktów wyprzedził drugiego w tabeli Vivaldi mającego 184,75 punktów, natomiast Vivaldi czuje oddech na plecach UCBrowser z 184,67. Najgorzej wypadł Superbird z 133,48 puntów.

Najlepsza przeglądarka: Microsoft Edge
Najgorsza przeglądarka: Superbird

Speedometer

Test znajduje się na browserbench.org/Speedometer2.0/

Benchmark mierzący czas reakcji aplikacji internetowych za pomocą symulowania ruchów i kliknięć użytkownika. Czyli kolejny ciekawy test, który pokaże nam, która przeglądarka stanie na wysokości zadania.

Pierwszy do mandatu za przekroczenie prędkości jest Slimjet, który wysunął się na prowadzenie z wynikiem 92,19, a tuż za nim Vivaldi 89,63. Bez mandatu zostanie Cyberfox z wynikiem tylko 29,5, czyli prawie trzykrotnie mniejszym niż Slimjet, Basilisk nie ma się z czego cieszyć, bo jego wynik nie jest dużo lepszy - 29,9. 

Najlepsza przeglądarka: Slimjet
Najgorsza przeglądarka: Cyberfox

Basemark Web

Test znajduje się na web.basemark.com

Ten benchmark także potrafi zagiąć nie jeden laptop i komputer. Jest to test, który testuje najnowsze funkcje i standardy, a jak z tym jest, można zobaczyć na początku testów, gdzie przedstawiłem wyniki CSS3, Acid i HTML5.

Najwięcej punktów zdobyła tutaj Opera, mając ich 565,23, za nią Vivaldi z wynikiem 537,37. Najgorzej natomiast spisał się Pale Moon, zdobywca 253,32 punkty, czyli prawie połowę mniej niż lider.

Najlepsza przeglądarka: Opera
Najgorsza przeglądarka: Pale Moon 

Octane JavaScript Benchmark

Test znajduje się na chromium.github.io/octane/

Jest to następca V8 Benchmark Suite posiadający więcej możliwości testowania JavaScript.

Skoro test jest przygotowany przez Google, to wypadałoby, aby właśnie ta przeglądarka wygrała wyścig. Stało się inaczej, wygrał Vivaldi z wynikiem 36563 punktów, za nim Opera (36391), a później dopiero Google Chrome (35258). Ostatni jest Pale Moon, zdobywając zaledwie 22493, przez co dosyć bardzo został w tyle, zabrakło mu aż ponad 6300 punktów do Superbird.

Najlepsza przeglądarka: Vivaldi
Najgorsza przeglądarka: Pale Moon

WebXPRT

Test znajduje się na principledtechnologies.com/benchmarkxprt/webxprt/2018/3_v5/

Obsługa HTML5 jest coraz to ważniejsza, która przeglądarka radzi z tym sobie najlepiej, można zobaczyć w poniższym wykresie.

Na początku dodam, że Yandex postanowił dać szanse konkurencji, nie biorąc w ogóle udziału w wyścigu. Nie chciał odpalić testu. Wcześniej Pale Moon w Java Script poległ, nadrabia w HTML5, gdzie zdobywa pierwsze miejsce z wynikiem 231, wyprzedzając Waterfox o 5 punktów. Najsłabiej poradziła sobie przeglądarka UCBrowser, osiągając 105 punktów, drugi od końca jest Superbird mając 164punkty.

Najlepsza przeglądarka: Pale Moon
Najgorsza przeglądarka: UCBrowser 
Odpadła przeglądarka: Yandex

Podsumowanie testu na najszybszą przeglądarkę na system Windows

Bardzo chciałbym móc jednoznacznie przyznać komuś fotel lidera, ale niestety nie da się... no nie mogę, nie umiem wybrać tej najlepszej bez specjalnej punktacji.

Podobnie jak w przypadku testu przeglądarek na Androida zostały przyznawane punkty. Przeglądarka/i, które zdobyły najlepszą pozycję w danym teście dostały 3 punkty, druga/ie w kolejności 2 punkty, trzecia/e w kolejności 1 punkt. Dodając punkty do siebie ze wszystkich testów, pozwoliło nam wyłonić zwycięzcę.

Pierwsze miejsce: Vivaldi - 43 pkt.
Drugie miejsce: Opera - 42 pkt.
Trzecie miejsce: Google Chrome - 40 pkt.