Najszybsza przeglądarka na system Android — wielki test przeglądarek mobilnych

Jak wiadomo, przeglądarki od prawie zawsze toczyły ze sobą bój na wszelkie sposoby. Jedna chciała mieć więcej opcji od drugiej, druga stawiała na design, trzecia na stabilność, czwarta kopiowała opcje i wygląd z innych... jednak wszystkie dążyły do jednego - być tą najczęściej używaną, najlepszą.

Oczywiście było coraz trudniej. Więc przeglądarki zaczęły prawdziwy bój na szybkość wyświetlania stron i szybką obsługę zadań jakie strony "kazały" wykonać przeglądarce. Mam tu na myśli np.: animacje na stronie, wszelkiego rodzaju efekty specjalne, przeliczanie klików w dany link, spersonalizowane reklamy itp. itd.

Strony ciągle puchną, stają się cięższe i bardziej wymagające dla podzespołów komputera. Do tego przeglądarka musi dobrze wszystko odczytywać i planować, aby elementy poprawnie zostały wyświetlone, a ich płynność była możliwie najlepsza.

W sieci pojawiają się często testy przeglądarek, które mają pokazać, która z przeglądarek jest najszybsza. A jak wiadomo, te testy mają duże znaczenie w wyborze przeglądarki przez użytkowników - chociażby dla upewnienia się, że korzystamy z najlepszej przeglądarki internetowej, bo przyzwyczajenia jest trudno zmienić.
A więc oddaję w Wasze ręce test przeglądarek mobilnych dostępnych na system Android.

Słowem wstępu o teście przeglądarek na system Android

Testów jest kilka... kilkanaście więc przygotuj ciepłą herbatkę, usiądź wygodnie i życzę miłego oglądania wyników.

Nie będę opisywał dokładnie każdego z testu, osoby chcące się więcej dowiedzieć i mające pojęcie o programowaniu, webmasteringu itp. mogą przeczytać o nich w sieci lub na ich stronie. Ja zostawię tylko krótki komentarz w każdym teście.
Nie jestem "fanboyem" żadnej z firm, a co za tym idzie przeglądarki, więc test będzie miał charakter obiektywny... nie zapłacili mi :) 

Nie będę tutaj oceniał przeglądarek internetowych w kontekście ich opcji, wyglądu czy intuicyjności w posługiwaniu się nią.

Smartfon wykorzystany do testu

Całość testu została przeprowadzana na Huawei P9, który posiada obecnie Android 7.0 z EMUI 5.0.1. Smartfon wyposażony jest w 3GB RAM i procesor HiSilicon Kirin 955 (4x Cortex-A72 + 4x Cortex-A53; do 2,5 GHz). 

Pomocna aplikacja wykorzystana do testu

Oprogramowanie dbające o to, aby wszystkie aplikacje miały równe szanse to aplikacja o nazwie Greenify służąca do hibernowania innych aplikacji. Aplikację opisywałem we wpisie "Oszczędzanie baterii w smartfonie — Greenify coraz lepsze". Dzięki pomocy tego narzędzia wszystkie aplikacje, które wybudzają się i działają w tle będą zablokowane tak, aby nie przeszkadzały i nie korzystały z zasobów sprzętowych.

Sposób wykonywania testu

Aby mieć pewność, że test będzie miarodajny, muszę spełnić parę warunków.

Działanie innych aplikacji w tle - postaram się, aby nic nie działało w tle, co wykorzystywałoby moc obliczeniową smartfona. Dlatego zamykam wszystkie procesy, które są otwarte w tle, posługując się opcją w systemie Android, a dodatkowo wykorzystuję do tego wcześniej wspomnianą aplikację Greenify.

Brak zbędnych danych w pamięci przeglądarki - Po każdym teście będę czyścił dane stworzone przez przeglądarkę (w tym pamięć podręczną) za pomocą opcji w systemie Android.

Kopiowanie adresu w przeglądarkę - nie chcę, aby przeglądarka miała jakiekolwiek inne dane, dlatego adres do każdego testu będę wklejał z notatnika.

Opcje i ustawienia przeglądarki - Nie będę zmieniał żadnych ustawień i opcji dostępnych w przeglądarce. Wszystko ustawione standardowo. 

Powtarzanie testu - Każdy test będzie powtórzony 3 razy, aby mieć pewność, że nie nastąpił jakiś błąd, a wynik nie będzie przypadkowy. W przypadku różnych wyników, które nie odbiegają znacząco od siebie, zostanie wyciągnięta średnia. Jeśli natomiast wyniki z jednej przeglądarki będą znacznie się różniły, to napisze o tym.

Przeglądarki biorące udział w teście

Przeglądarki stron internetowych to nie tylko Firefox, Opera i Chrome. W świecie Androida są także inne, które niejednokrotnie są lepsze niż te ogólnie znane i testowane na innych stronach.

Poniższa kolejność przeglądarek biorących udział w teście jest przypadkowa. 

Wersje stabilne:
- Opera (45.1.2246.125351)
- Opera mini (33.0.2254.125672)
- Samsung Internet Browser (6.4.10.5)
- Firefox (59.0.2)
- Dolphin (12.0.2)
- Chrome (65.0.3325.109)
- Yandex Browser (18.1.1.645)

Wersje beta:
- Opera (46.0.2246.126155)
- Firefox (60.0)
- Chrome (66.0.3359.46)
- Samsung Internet Browser (7.2.10.15)
- Edge (1.0.0.1726)
- Yandex Browser (18.1.2.69)

Test przeglądarek na Androida

Rozpoczynamy test. Poniżej dużą czcionką zostanie podana nazwa testu, poniżej link do danego testu/benchmarka, krótki opis i wykres. Pod wykresem krótki komentarz na temat tego, kto wygrał dany test. Uwaga: Nie wymieniam w wygranych i przegranych wersji beta, gdyż w tych wersjach dużo może się zmienić.

FishIE Tank

Link do testu FishIE Tank - Tutaj

Wykorzystuje głównie procesor graficzny GPU. Dzięki temu testowi widzimy, która przeglądarka wykorzystuje najlepiej GPU naszego smartfona.

Włączenie tego testu ukazuje nam akwarium, a w nim pływające rybki. Im więcej rybek tym większe obciążenie dla procesora graficznego.
Na wykresie widać, że jedna z przeglądarek przy 500 i 1000 rybkach niestety się zawieszała i nie była w stanie udźwignąć testu. Nie świadczy to o słabych podzespołach, tylko o słabej optymalizacji przeglądarki pod tym względem.
Stosunkowo duże różnice widać już przy 500 rybkach. ma to duże znaczenie w grach online, gdy jest dużo elementów, które się poruszają.
Najlepsza okazała się przeglądarka - Firefox
Najgorsza okazała się przeglądarka - Samsung Internet Browser

Psychedelic Browsing

Link do testu Psychedelic Browsing - Tutaj

Taki sam opis jak wyżej, w FishIE Tank.

Tutaj także procesor graficzny musi się namęczyć, tym razem, aby rozkręcić maksymalnie plansze z kolorami. Jednym wychodzi to lepiej, a drugim gorzej.
Najlepsza okazała się przeglądarka - Dolphin, Chrome, Opera mini
Najgorsza okazała się przeglądarka - Firefox

Druga część testu polegała na tym samym. Tym razem zamiast kolorów są kostki czarno-białe. Tutaj nie ma zaskoczenia, ponownie jak w pierwszej części testu.
Najlepsza okazała się przeglądarka - Opera, Samsung Internet Browser, Dolphin, Chrome, Yandex, Opera mini
Najgorsza okazała się przeglądarka - Firefox

Vector Charting

Link do testu Vector Charting Test - Tutaj

Test mający na celu "zapchanie" wektorów API poprzez symulację wykresu zasobów strumieniowych.

Tutaj rekord zrobiła wersja beta przeglądarki Chrome, miejmy nadzieję, że w przyszłej stabilnej wersji ten wynik się nie pogorszy. Test wydaje się prosty wizualnie, jednak pod maską dzieją się wszystkie cuda i wychodzą optymalizacje przeglądarki, które muszą obsłużyć ten test. Ogółem przyjęło się, że poniżej 30 klatek żadna gra nie powinna mieć, gdyby iść tym tropem, to nasz test przeszły przeglądarki takie jak Opera mini, Dolphin, Opera, Samsung Internet Browser i Chrome.
Najlepsza okazała się przeglądarka - Chrome
Najgorsza okazała się przeglądarka - Firefox

Vector

Link do testu Vector - Tutaj

Na planszy wykonywany jest test złożonych wektorów oraz gradientów.

W teście pojawiają się różnokolorowe punkty, które "rosną" pojawiając się i znikają. Wszystkie przeglądarki wykonały test na medal, wszystkie osiągnęły minimum 30klatek/sek. Jedynie Firefox stąpał czołówce po piętach ze stratą zaledwie 4 klasek/sek.
Najlepsza okazała się przeglądarka - Opera mini, Yandex, Chrome, Dolphin, Samsung Internet Browser, Opera
Najgorsza okazała się przeglądarka - Firefox

Bitmap Gaming

Link do testu Bitmap Gaming Test - Tutaj

W tym teście autor chciał symulować grę typu "obrona wieży" (tower defense).
Test jest obciążeniem dla wiele zasobów bitmapowych jednocześnie, które animują każdą klatkę. Za każdym razem widok każdego prostokąta musi zostać wyczyszczony i wczytany od nowa, tak aby można było uwzględnić zmiany na scenie, którą widzimy.

Bardzo fajny i "szalony" (czyt. szybko przemieszczające się elementy) test, który symulując grę ukazuje, które przeglądarki się do tego nadają. Tutaj każda przeglądarka dała sobie radę, jedne gorzej, drugie lepiej. Jednak żadna z nich nie zeszła poniżej 40klatek/sek (wersje stabilne). 
Najlepsza okazała się przeglądarka - Dolphin
Najgorsza okazała się przeglądarka - Yandex

Bitmap

Link do testu Bitmap - Tutaj

Test rysuje mapy bitmap, tak aby symulować strzelankę zręcznościową typu "Raiden". W przeciwieństwie do wcześniejszego testu nie obejmuje skalowania, wygładzania, rotacji oraz komponowania "pół-pikseli"

Podobnie jak symulacja gry z wcześniejszego testu pozwoliła ocenić, która przeglądarka poradzi sobie z grą na przeglądarkę. Tutaj także wszystkie dały radę gdzie minimum to aż 59 klatek.
Najlepsza okazała się przeglądarka - Opera, Samsung Internet Browser, Dolphin, Chrome, Yandex, Opera mini
Najgorsza okazała się przeglądarka - Firefox

Text Column

Link do testu Text Column - Tutaj

Ten ciekawie zaprojektowany test ma na celu przesunięcie układu tekstu i "uruchomienie" mechanizmu renderowania w HTML i Flash. Aby było ciekawiej, test zawiera niestandardowe czcionki, które zostały wprowadzone za pomocą CSS3 oraz ciągów znaków o wielu bajtach danych.

Te z pozoru niewinnie wyglądające kolumny z tekstem dały popalić naszym przeglądarkom. Najwyższy wynik to 23klatki/sek, więc nie ma tutaj minimum 30 klatek, które dałyby płynny obraz. Najniższy wynik to tylko 10klatek/sek - kiepsko.
Najlepsza okazała się przeglądarka - Dolphin
Najgorsza okazała się przeglądarka - Yandex

Compute

Link do testu Compute - Tutaj

Jest to symulacja i wykorzystanie sztucznej inteligencji . Jest to test, w którym wykorzystana jest matematyka "Euclidean Vector". Sam test jest stosunkowo lekki, sprawdza on czy dane wyjściowe zachowują się poprawnie i czy nie posiadają błędów obliczeń. W przypadku tego testu wykorzystany jest kod do obliczeń z pominięciem renderowania.

Na planszy testowej pojawiają się latające kropeczki, kto by pomyślał, że takie "coś" potrafi obciążyć podzespoły. Jak okazało się, ten test przeglądarki ogarnęły temat na ocenę celującą. Najniższy wynik to 58klatek/sek, a największy aż 63klatek/sek.
Najlepsza okazała się przeglądarka - Chrome, Opera mini
Najgorsza okazała się przeglądarka - Firefox

Kraken Benchmark

Link do testu Kraken Benchmark - Tutaj

Jest to benchmark stworzony przez Mozillę i bazuje on na SunSpider, który sprawdza wydajność JavaScript. Teoretycznie w tym teście Firefox powinien prowadzić, ale jak wyszło w praktyce, możesz zobaczyć na poniższym wykresie.

Tutaj przy obliczeniach JavaScript jest zaskoczenie jak dla mnie, w teście od Mozilli, przeglądarka Firefox nie osiągnęła najlepszego wyniku, została przegoniona przez Yandex, Operę i Samsung Internet Browser. Przeglądarka Samsung Internet Browser osiągnęła zaskakująco dobry wynik, aż o prawie połowę szybciej niż druga w szybkości Opera.
Najlepsza okazała się przeglądarka - Samsung Internet Browser
Najgorsza okazała się przeglądarka - Dolphin

SunSpider

Link do testu SunSpider - Tutaj

Test ten podobnie jak wcześniej sprawdza wydajność JavaScript w przeglądarce.

Test nie należy do żadnych z firm typu Google czy Mozilla więc jego wyniki powinny być bardziej wiarygodne od Kraken benchmark.
I tutaj zaskakuje przeglądarka Samsung Internet Browser, która rozłożyła swoich rywali na łopatki, uzyskując czas prawie dwukrotnie szybszy niż drugi w kolejności Firefox. Tutaj niestety także najgorsza okazała się przeglądarka opera mini, a tuż za nią Dolhpin.
Najlepsza okazała się przeglądarka - Samsung Internet Browser
Najgorsza okazała się przeglądarka - Opera mini

V8 Benchmark Suite

Link do testu V8 Benchmark - Tutaj

Ten test także sprawdza wydajność JavaScript, tym razem test jest autorstwa Google. Skoro Google zrobiło test, to teoretycznie ich przeglądarka Google Chrome powinna być na czele. A w praktyce - patrz wykres.

W tym teście zaskoczenia brak, przewidywałem, iż skoro Samsung Internet Browser, wcześniej poradził sobie bardzo dobrze, to i teraz także pokaże swoją przewagę. Nie myliłem się, konkrecja niech się patrzy i uczy. Przeglądarka Chrome w teście Google zajmuje środkowe miejsce w tabeli. 
Najlepsza okazała się przeglądarka - Samsung Internet Browser
Najgorsza okazała się przeglądarka - Opera

Octane

Link do testu Octane - Tutaj

Jest to następca powyższego testu (V8 benchmark), który testuje więcej przypadków wykorzystania silnika JavaScript

No i mamy potwierdzenie, że w obsłudze JavaScript Samsung Internet Browser nie ma sobie równych. Samsung zdobył znacznie lepszy wynik niż inne przeglądarki, co umacnia go do kandydowania, na najszybszą przeglądarkę pod względem obsługi JavaScript. Najgorszy Firefox zdobył o połowę mniejszy wynik niż Samsung z swoją przeglądarką.
Najlepsza okazała się przeglądarka - Samsung Internet Browser
Najgorsza okazała się przeglądarka - Firefox

JetStream

Link do testu JetStream - Tutaj

Za pomocą tej strony przetestujemy działanie JavaScript w zaawansowanych aplikacjach internetowych.

Nikogo nie powinno dziwić, że ponownie najlepsza jest przeglądarka Samsung Internet Browser. Co prawda nie ma tu już takich dużych różnic jak wcześniej, ale nadal jest na czele. Firefox ponownie niestety staje na najniższym podium.
Najlepsza okazała się przeglądarka - Samsung Internet Browser
Najgorsza okazała się przeglądarka - Firefox

ARES-6

Link do testu ARES-6 - Tutaj

Test ten mierzy, w jakim czasie zostają wykonane najnowsze funkcje JavaScript.

Szok, Samsung i Samsung Beta odpadł na starcie z informacją "Test failure - Error in console". Najlepszym wynikiem może pochwalić się Dolphin, ale Chrome depcze mu po piętach. Natomiast Mozilla musi się wziąć solidnie za optymalizację Firefox'a...
Najlepsza okazała się przeglądarka - Dolphin
Najgorsza okazała się przeglądarka - Firefox

WebXPRT

Link do testu WebXPRT - Tutaj

Testuje obsługę i szybkość działania przeglądarki w czasie wykorzystywania HTML5. 

Samsung szaleje i znów zostawia konkurencję za sobą... tym razem niestety w drugą stronę. Test nie był taki krótki, trochę trwał, ale wynik jest za każdym razem taki sam, więc można uznać, że test jest naprawdę miarodajny.
Najlepsza okazała się przeglądarka - Firefox
Najgorsza okazała się przeglądarka - Samsung Internet Browser

CSS3

Link do testu CSS3 - Tutaj

Test ten sprawdza zgodność przeglądarki ze standardem CSS3.

Im większa zgodność, tym większe prawdopodobieństwo, że strony będą wczytywać się bez błędów.
Najlepsza zgodność ze standardem CSS3 - Firefox
Najgorsza zgodność ze standardem CSS3 - Samsung Internet Browser

HTML5

Link do testu HTML5 - Tutaj

Sprawdzanie zgodności przeglądarki ze standardami HTML5.

Tak samo, jak w przypadku CSS3 im większa zgodność, tym większe prawdopodobieństwo, że strony będą wczytywać się bez błędów.
Najlepsza zgodność ze standardami HTML5 - Chrome
Najgorsza zgodność ze standardami HTML5 - Firefox

Acid3

Link do testu Acid3 - Tutaj

Test zgodności przeglądarki ze standardami wyznaczonymi przez organizację W3C. 

Najlepsza zgodność ze standardami organizacji W3C - Samsung Internet Browser
Najgorsza zgodność ze standardami organizacji W3C - Opera mini, Yandex, Chrome, Dolphin, Firefox, Opera

Basemark Web 3.0 - Test tutaj

Test jest testem ogólnym, który obejmuje testy systemowe i graficzne, wykorzystuje do tego najnowszych standardów i funkcji internetowych.
Niestety przy tym teście się poddałem, a właściwie to mój sprzęt. Test jest niesamowicie ciężki nawet dla komputerów czy laptopów, a co dopiero dla smartfonów ze średniej półki cenowej.
Sprawdź, może Twój smartfon będzie w stanie uciągnąć ten test. Jeśli tak to poświęć chwilę i napisz w komentarzu, która przeglądarka wypadła najlepiej.

MotionMark - Test tutaj

Jest to test graficzny, który sprawdza zdolność przeglądarek do animowania złożonych scen z docelową ilością klatek na sekundę.
W tym teście przeglądarki przechodziły go bez większych przeszkód, ale przedstawianie wyników +/- 35% byłoby bez sensu... więc odpuszczam wstawianie tutaj wykresu i jakichkolwiek danych. 
Sprawdź, może u Ciebie +/- będzie jakiś realniejszy, co pozwoli na wywnioskowanie, która przeglądarka najlepsza w tym teście.

Podsumowanie testu przeglądarek na Androida + Ciekawostki

Najlepsza przeglądarka to...
Jestem trochę zaskoczony tym całym testem, trudno tutaj jednoznacznie określić najlepszą przeglądarkę, jeśli chodzi o jej ogólną szybkość. A bardzo chciałem, aby okazało się, że X przeglądarka jest najlepsza we wszystkich testach.
Każdy niech sam wyciągnie z tego wpisu swoje wnioski i wybierze najlepszą dla siebie przeglądarkę.

Testy w sieci - niewiarygodne !
Okazało się, że testowanie jednym czy dwoma benchmarkami/testami przeglądarek jest niewiarygodne ! A to zjawisko można zaobserwować na większości stronach, które obecnie test wykonywały... źle, bardzo źle.

Czas spędzony przy teście
Całość testu zajęła mi ponad 16 godzin, nie licząc przerw. Jest to ogromna ilość czasu, sam nie spodziewałem się, że tyle to zajmie. Mało tego... mam zrobione testy, wszystko zapisane i nagle aktualizacje. Zaktualizowane, testy danej przeglądarki ponowione... ech. Po tym wszystkim z czystym sumieniem mogłem dać Wam realne i rzetelny testy, czego nie spotkałem na innych portalach/forach.
Biedny smartfon, co jakiś czas musiałem robić mu odpoczynek, gdyż był gorący i mogło to wpłynąć na obniżenie taktowania procesora. Nie mówiąc już o ładowarce, która była często podłączana. 
Jeśli chodzi o sam wpis, opis, wrzucanie zdjęć, przeniesienie danych do Excela, wykresy itp. to kolejne 2h. 
Piszę to dlatego, aby każdy, kto będzie chciał zrobić taki test, liczył się ze sporym czasem, jaki będzie musiał na niego poświęcić. 

Część druga testu - przeglądarki czytelników

Druga część testu dobiegła końca - Najszybsza przeglądarka na system Android — wielki test przeglądarek m...