Najszybsza przeglądarka na system Android — wielki test przeglądarek mobilnych. Część 2

Pierwszy test, w którym testowałem mobilne przeglądarki, przyjął się dosyć dobrze. Dziękuję za wszystkie komentarze i uwagi. 

Najszybsza przeglądarka na system Android — wielki test przeglądarek m... - część pierwsza.

Część druga testu to przetestowanie dodatkowych przeglądarek, które są mniej znane... tak myślałem, z komentarzy zauważyłem, że niektóre są naprawdę popularne wśród czytelników.
Więc wychodzę Wam naprzeciw i biorąc pod uwagę Wasze propozycje przeglądarek mobilnych, macie możliwość oglądnięcia ich testu na tym samym sprzęcie i tym samym sposobem, co odda realne odniesienie w stosunku do wcześniejszego testu.

Smartfon wykorzystany do testu

Tutaj nie zmieniło się i nie mogło w stosunku do pierwszego testu. Smartfon, na którym testowane są przeglądarki to Huawei P9, który posiada obecnie Android 7.0 z EMUI 5.0.1. Smartfon wyposażony jest w 3GB RAM i procesor HiSilicon Kirin 955 (4x Cortex-A72 + 4x Cortex-A53; do 2,5 GHz).

Pomocna aplikacja wykorzystana do testu

Tak samo, jak w poprzedniej części wykorzystałem aplikację Greenify, dzięki której mam kontrolę nad aplikacjami działającymi w tle. Nie chcę, aby jakaś aplikacja w tle zjadała zasoby sprzętowe, wszystko ma zostać wykorzystane przez testowaną przeglądarkę.

Sposób wykonywania testu

W drugiej części testu nie może być inaczej i aby zachować miarodajny test i równe szanse każdej z przeglądarki mobilnej spełniłem poniższe warunki.

Działanie innych aplikacji w tle - Nic nie może działać w tle, co wykorzystywałoby podzespoły smartfona i zakłócało przebieg testu. Dlatego wszystko, co w tle zostaje zamknięte i zahibernowane. 

Brak zbędnych danych w pamięci przeglądarki - Każda przeglądarka za każdym razem miała czyszczoną pamięć tymczasową oraz dane, jakie zapisała. Chcę, aby każda przeglądarka za każdym razem, była jak gdyby dopiero co pobrana ze sklepu Google.

Kopiowanie adresu w przeglądarkę - Adres strony testującej przeglądarkę i jej osiągi zostały wklejane w pasek adresu. Pozwala to na uniknięcie zbędnych danych tymczasowych.

Opcje i ustawienia przeglądarki - Żadne dane/opcje nie były zmieniane w przeglądarce, wszystko na standardowych ustawieniach. Akceptowałem tylko po drodze regulaminy i zezwolenia przeglądarki na wykorzystanie dostępu do pamięci masowej.

Powtarzanie testu - Każdy test jest powtarzany 3 razy, aby mieć pewność, że żaden wynik nie jest przypadkiem. Jeśli wyniki będą różniły się wieloma punktami, zostaniecie o tym poinformowani. Natomiast jeśli wyniki są bardzo blisko siebie, zostaje wyciągnięta średnia. 

Przeglądarki biorące udział w teście

Tutaj nie znajdziesz ogólnie testowanych i znanych przeglądarek mobilnych jak Opera, Firefox czy Chrome. Znajdują się tutaj przeglądarki, o których pisali użytkownicy we wcześniejszym wpisie i brakowało im ich we wcześniejszym teście przeglądarek mobilnych.

Poniższa kolejność jest przypadkowa/losowa.

Wersje stabilne:
- X Browser (2.5.4)
- Lightning Web Browser (4.5.1)
- UC Browser (12.2.5.1102)
- Phoenix Browser (2.2.2)
- APUS Browser (2.1.5)
- Brave Browser (1.0.43)
- Via Browser (3.3.2)
- Puffin Web Browser (7.1.2.18064)
- Next Browser (2.17)
- CM Browser (5.22.15.0002)
- Star Safari (1.2)
- Maxthon Browser (4.5.10.1300)
- Mi Browser
- Rocket Browser (4.0)

Test przeglądarek na Androida

Dużą czcionką została podana nazwa testu a linijkę niżej link do niego, abyś mógł sprawdzić swoją przeglądarkę na Twoim urządzeniu.
Pod linkiem do testu znajduje się krótki opis testu, następnie wykres i mój komentarz do niego. Do Ciebie należy decyzja czy któraś z przeglądarek w danym teście wyskoczyła na prowadzenie na tyle, że jest dla Ciebie liderem.

FishIE Tank

Link do testu FishIE Tank - Tutaj 

Przy tym teście GPU dostaje wycisk, można łatwo sprawdzić, która przeglądarka jest do tego najlepsza i posiada najlepsze optymalizacje pod tym względem.

Już przy 250 rybkach w akwarium przeglądarki oddawały różne ilości fps (klatek/sek), jednakże wszystkie nie mniej niż 30klatek/sekundę. Niektóre z nich jak np.: Puffin Web Browser mimo pokazywania 60 klatek, animacja strasznie lagowała, tzn. nie działała płynnie. Dlatego tej przeglądarki nie ma w wykresie.
Dyskwalifikacja przeglądarki: Puffin Web Browser
Najlepsza przeglądarka: UC Browser (za wynik 1000 rybek), X Browser (za wynik 500 rybek)
Najgorsza przeglądarka: Next Browser (za wynik 1000 rybek), Maxthon Browser, Star Safari, Via Browser (za wynik 500 rybek)

Psychedelic Browsing

Link do testu Psychedelic Browsing - Tutaj

Tak samo, jak test wyżej, daje wycisk naszemu procesorowi GPU.

Szalona kolorowa plansza osiągała bardzo duże wyniki. Jest tutaj dużo przeglądarek na równi ze sobą, ale i są takie, które mają tylko 15pkt straty do czołówki. 
Tutaj także Puffin Web Browser mimo dużej ilości punktów nie wyświetlał animacji płynnie.
Dyskwalifikacja przeglądarki: Puffin Web Browser
Najlepsza przeglądarka: X Browser, Lightning Web Browser, Phoenix Browser, APUS Browser, Brave Browser, Via Browser, CM Browser, Maxthon Browser, Rocket Browser
Najgorsza przeglądarka: Mi Browser, Star Safari

Co tu dużo pisać, w drugiej części tego testu wszystkie przeglądarki osiągnęły ten sam wynik, niestety znów Puffin Web Browser odpadł z tego samego powodu co wcześniej.
Dyskwalifikacja przeglądarki: Puffin Web Browser

Vector Charting

Link do testu Vector Charting Test - Tutaj

Zapchane wektorów API nie jest wcale takie trudne, więc przeglądarki muszą sobie z tym poradzić, aby uniknąć ich zawieszania się. Tutaj autor próbuje przeprowadzić ten "atak" poprzez symulację wykresu zasobów strumieniowych.

Jak widzimy, nie wszystkie przeglądarki osiągnęły minimum 30 klatek na sekundę. Jest to minimalna wartość przyjęta do płynnej rozgrywki i płynnego obrazu.
Puffin... znów dawał szarpany obraz.
Dyskwalifikacja przeglądarki: Puffin Web Browser
Najlepsza przeglądarka: Brave Browser
Najgorsza przeglądarka: Mi Browser, Rocket Browser

Vector

Link do testu Vector - Tutaj

Złożone wektory oraz gradienty to wyzwanie dla przeglądarek, ale dobra optymalizacja powinna dać dobre wyniki - brak zawieszeń i lagów.

Tutaj minimalny wynik to aż 55 ! Więc wszystkie (prócz jednej - Puffin) przeszły test idealnie.
Dyskwalifikacja przeglądarki: Puffin Web Browser
Najlepsza przeglądarka: Via Browser, Next Browser
Najgorsza przeglądarka: UC Browser

Bitmap Gaming

Link do testu Bitmap Gaming Test - Tutaj

Chyba każdy grał kiedyś w grę, w której trzeba było obronić wieżę przed atakiem. Tutaj autor chciał zasymulować właśnie tego typu grę, każda klatka prostokąta musi zostać wyczyszczona i na nowo wczytana, aby oddać zmienność ataku wroga.

Tak samo, jak wcześniej, przeglądarki wyszły tutaj śpiewająco, tylko Puffin ponownie ukazywał lagi.
Dyskwalifikacja przeglądarki: Puffin Web Browser
Najlepsza przeglądarka: Mi Browser, Via Browser
Najgorsza przeglądarka: UC Browser

Bitmap

Link do testu Bitmap - Tutaj

Stary typ gry, mający na celu strzelanie w przeciwników będących przed nami, którzy to dodatkowo nas próbują ustrzelić. Autor zasymulował tą grę poprzez odpowiedni skrypt. Ten test jest mniej wymagający niż poprzedni, nie ma tutaj wygładzania, rotacji i komponowania "pół-pikseli".

Minimum 49 klatek to wynik doskonały. Prócz przeglądarki Puffin, która ponownie ukazywała szarpany obraz mimo 60klatek - nie do przyjęcia.
Dyskwalifikacja przeglądarki: Puffin Web Browser
Najlepsza przeglądarka: Phoenix Browser, Maxthon Browser
Najgorsza przeglądarka: Mi Browser

Text Column

Link do testu Text Column - Tutaj

Na co dzień nikt tak nie przesuwa tekstu będącego w komórkach, jednak ten tekst jest wymagający pod względem HTML i CSS. Zobaczcie jak niewinnie wyglądające komórki z różnym niestandardowym tekstem, przesuwane na lewo i prawo potrafią obciążyć komputer/smartfon.

Tutaj widzimy jak wykorzystanie niestandardowej czcionki w połączeniu z CSS i HTML potrafi dać wycisk przeglądarce. Żadna z przeglądarek nie osiągnęła nawet 20 klatek na sekundkę. A Puffin tradycyjnie.
Dyskwalifikacja przeglądarki: Puffin Web Browser
Najlepsza przeglądarka: Maxthon Browser
Najgorsza przeglądarka: Brave Browser

Compute

Link do testu Compute - Tutaj

Sztuczna inteligencja jest coraz bliżej nas, tutaj mamy przykład jej wykorzystania. Test ten wykorzystuje nie tyle renderowanie, a obliczenia i ich wyświetlanie. Sprawdza, czy dane wyjściowe zachowują się poprawnie i nie posiadają błędów.

Tutaj widzimy, że przeglądarka, która jest standardową na smartfony z Xiaomi, nie radzi sobie na innym sprzęcie. Wszystkie pozostałe (prócz... Puffin) ukazały minimum 54 klatek na sekundkę, doskonale.
Dyskwalifikacja przeglądarki: Puffin Web Browser
Najlepsza przeglądarka: Rocket Browser, Maxthon Browser, Phoenix Browser
Najgorsza przeglądarka: Mi Browser

Kraken Benchmark

Link do testu Kraken Benchmark - Tutaj

Benchmark, który bazuje na SunSpider i jest autorstwa Mozilli. Sprawdza wydajność JavaScript w przeglądarce.

Pierwszy z testów dotyczących JavaScript i od razu ukazuje nam się zdecydowany lider, gdyż obliczenia tej przeglądarki wykonywane są głównie na zdalnych maszynach. Puffin uzyskał aż o ponad połowę lepszy wynik.
Najlepsza przeglądarka: Puffin Web Browser
Najgorsza przeglądarka: APUS Browser

SunSpider

Link do testu SunSpider - Tutaj

Tutaj także testowana jest wydajność przeglądarki pod kontem JavaScript.

Kolejny test silnika JavaScript i proszę jakie wyniki. Puffin zdecydowanie wygrywa, a przeglądarka ze smartfonów Xiaomi daleko za rywalami.
Najlepsza przeglądarka: Puffin Web Browser
Najgorsza przeglądarka: Mi Browser

V8 Benchmark Suite

Link do testu V8 Benchmark - Tutaj

Mozilla ma swój test, który mierzy osiągi silnika JavaScipt, więc i Google zrobiło test silnika JavaScript. Oczywiście z pewnością zastosowano inne dane, które JavaScript wykonuje.

Większość przeglądarek osiągnęła podobne wyniki, zdarzały się jednak wyjątki. Wyjątkami są UC Browser, który wykonał najmniejszą ilość obliczeń, a Puffin pokazał, że wykonywanie takich operacji na zdalnych urządzeniach to strzał w dziesiątkę.
Najlepsza przeglądarka: Puffin Web Browser
Najgorsza przeglądarka: UC Browser

Octane

Link do testu Octane - Tutaj

Następca V8 Benchmark wykorzystujący silnik JavaScript. Im więcej różnych testów JS, tym większy wgląd w to, która przeglądarka ma przewagę w tej kategorii.

Brak zaskoczenia... po prostu...
Najlepsza przeglądarka: Puffin Web Browser
Najgorsza przeglądarka: UC Browser

JetStream

Link do testu JetStream - Tutaj

Zaawansowane aplikacje internetowe niemalże niemożliwe są bez zastosowania zaawansowanych skryptów JavaScript. Ten test ukazuje większe wykorzystanie silnika JS niż testy wyżej.

Zaawansowane obliczenia JS wymagają lepszego sprzętu i lepszej optymalizacji przeglądarki pod tym kontem. Wygrany w tej kategorii nie dziwi, a dużo słabszy wcześniej UC Browser dźwiga się powoli z kolan, chodź nadal zostaje na ostatnim miejscu, niestety.
Najlepsza przeglądarka: Puffin Web Browser
Najgorsza przeglądarka: UC Browser

ARES-6

Link do testu ARES-6 - Tutaj

JavaScript ciągle się zmienia, funkcje są coraz to nowsze, usprawniane, poprawiane itp. test mający na celu zweryfikowanie czasu wykonywania najnowszych funkcji JavaScript.

Zmieniane funkcje, poprawiane, dodawane wpływają na silnik JS przeglądarek dosyć porządnie. Nie ma tutaj przepaści wynikowej, ale różnice są.
Odpadła na starcie: UC Browser (Error)
Najlepsza przeglądarka: Puffin Web Browser
Najgorsza przeglądarka: Mi Browser

WebXPRT

Link do testu WebXPRT - Tutaj

Obsługa HTML5 i JS to jedne z najważniejszych rzeczy w dzisiejszych czasach. HTML5 i JS pozwala na coraz więcej, test ukazuje, która przeglądarka radzi sobie z tym najszybciej. 

Szok, przeglądarka Puffin szaleje. Pozostałe przeglądarki niemal na równi.
Odpadła w połowie testu: UC Browser
Najlepsza przeglądarka: Puffin Web Browser
Najgorsza przeglądarka: Mi Browser

CSS3

Link do testu CSS3 - Tutaj

Standardy, jednym z nich jest CSS3.

Duża ilość przeglądarek zdobyła 60%. Czyli jest ogromna jeszcze ilość rzeczy, które przeglądarki mogłyby lepiej interpretować, zwiększając tym samym swój wynik w standardzie CSS3.
Najgorsza przeglądarka: UC Browser, Puffin Web Browser

HTML5

Link do testu HTML5 - Tutaj

Standardy, jednym z nich jest HTML5.

Obsługa HTML5 jest bardzo ważna. Są lepsi i gorsi, zwycięzca pokazuje pazurki ! Szkoda, że autorzy Puffin skupiają się na obliczeniach zdalnych, a nie na standardach co z pewnością poprawiłoby niektóre wyniki.
Odpadła na starcie: UC Browser (Error)
Najlepsza przeglądarka: Brave Browser
Najgorsza przeglądarka: Mi Browser

Acid3

Link do testu Acid3 - Tutaj

Standardy, jednymi z nich są standardy wyznaczone przez organizację W3C.

UC Browser zdobył maksymalną ilość punktów w sztandarach wyznaczonych przez W3C, szkoda, ze wynik ten nie przełożył się na lepszy wyniki w testach.
Najlepsza przeglądarka: UC Browser

Basemark Web 3.0 - Test tutaj

Ogólne testy wydajnościowe, które testują wszystko od A-Z, mają ogromną moc do "zajechania" sprzętu. Niestety, mój smartfon nie był w stanie je uciągnąć, nawet niektóre komputery/laptopy mają z tym problem.
Sprawdź, może Twój smartfon da radę ?

MotionMark - Test tutaj

Złożone animacje to także wyczyn dla przeglądarki mobilnej, która musi być odpowiednio zoptymalizowana dla tylu danych, jakie trzeba obsłużyć i wyświetlić. Smartfon przechodził ten test około ~30minut (jedna przeglądarka), ale wyniki były +/- 30% więc bez sensu byłoby wykonywanie testu i zamieszczanie tutaj wyników. Zdecydowanie nie na mój smartfon. 

Podsumowanie testu przeglądarek na Androida

Za nami druga część testu przeglądarek mobilnych. Trochę tego było i wyniki są... kolejny raz oddaję Wam głos. Nie chcę decydować, która przeglądarka wyszła najlepiej, a która najgorzej. 
Wspólne wykresy dla wszystkich przeglądarek możecie zobaczyć we wpisie - 

Mało opisu, gdyż wszystko lepiej zostało opisane wcześniejszym wpisie - "Najszybsza przeglądarka na system Android — wielki test przeglądarek m..." do którego zapraszam.

To tyle, możliwe, że za jakiś czas test będzie ponowiony, aby sprawdzić, czy coś się pogorszyło/polepszyło, a może wyłoni nam się ewidentny faworyt i wszyscy jednogłośnie będziemy mogli to powiedzieć/napisać ?
Kto wie, obserwuj bloga i bądź na bieżąco ! 

Miejmy nadzieję, że dostanę od losu inny (szybszy) smartfon, aby test był przeprowadzony szybciej (obecnie trwa dłuuuuugo), a Wy nie musieliście tyle czekać ;) 
Ciekawe jak wyglądałby taki test w smartfonach z iOS... ktoś chętny na wykonanie ? Niestety nie posiadam smartfona od Apple.