Oszczędzanie baterii w Androidzie - maksymalne wydłużenie pracy smarfona

Jak wiecie, sposobów na oszczędzenie energii baterii w smartfonie jest sporo, ale niektórzy nadal narzekają lub po prostu chcieliby maksymalnie wydłużyć jej żywotność. 

Nie sposób opisać tutaj w dwóch zdaniach tego, co trzeba zrobić, by zminimalizować użycie baterii. Zajmuje to trochę czasu, ale warto.

Poradnik ten jest dosyć długi głównie dlatego, że zawiera sporą ilość screenów, które pozwolą na szybsze znalezienie potrzebnych opcji. 
Całość wpisu jest posegregowania według opcji w Androidzie (7.0) na smartfonie Huawei P9. 

Tryb samolotowy/wyłączenie smartfona

Chyba każdy wie, że smartfon wyłączony nie zjada baterii. Jeśli nie używasz telefonu w nocy, możesz go wyłączyć lub włączyć tryb samolotowy, jeśli nie jesteś pewny/a czy aplikacja np.: budzika, zadziała prawidłowo.

Tryb samolotowy ? Możesz go włączyć w ustawieniach lub ściągając górną belkę na dół w celu ukazania skrótów, tam czasami jest skrót do tego trybu. Jego ikonka to samolot.

Sieć WiFi 

Wifi - zamiast transmisji/transfer danych (2G, 3G, 4G)

Używaj połączenia z siecią WiFi w zamian transmisji/transferu danych (2G, 3G, 4G). Połączenie z siecią WiFi zużywa dużo mniej energii niż komórkowa transmisja danych, więc gdy tylko masz taką możliwość, przełącz się.

Wyłączenie transmisji/transferu danych odbywa się poprzez zmianę odpowiednich ustawień w smartfonie.

WiFi - wyłączanie przy wygaszonym ekranie

Dobra opcja jeśli nie zawsze pamiętamy, aby wyłączyć WiFi lub nie chcemy co chwila przełączać tej opcji, gdy jesteśmy w stałym zasięgu jednej sieci WiFi. Możemy zrobić tak, aby system sam wyłącza WiFi, gdy telefon jest wygaszony i nie korzystamy z niego.

Zaznaczamy tutaj opcję, która nam najbardziej odpowiada.

Zawsze - WiFi cały czas włączone.
Tylko, gdy podłączony - Jeśli mamy telefon pod ładowarką, a chcemy dostawać powiadomienia, to ta opcja jest dla nas. Gdy telefon śpi i jest odłączony od ładowania, WiFi jest wyłączone.
Nigdy - WiFi jest wyłączone w trybie uśpienia za każdym razem, nieważne czy telefon się ładuje, czy nie.

WiFi - wyłącz gdy nie korzystasz

WiFi wyłącz, gdy jestem poza zasięgiem sieci WiFi lub nie będziesz korzystał z tego połączenia z siecią w najbliższym czasie. Pozostawiona opcja WiFi co jakiś czas skanuje otoczenie w poszukiwaniu sieci, z którymi możesz się połączyć, szkoda, aby korzystało to z baterii niepotrzebnie.

WiFi+ (WiFi Plus)

WiFi+ daje nam możliwość inteligentnego przełączania się pomiędzy WiFi, a transmisją danych oraz włącza automatycznie WiFi, gdy znajdzie się w zasięgu znanej i zapisanej sieci. W praktyce zjada to sporo baterii. Zdecydowanie wyłączamy.

Bluetooth

Bluetooth wyłączamy, gdy jest nam zbędny i nie korzystamy z tego sposobu połączenia smartfona z innym smartfonem, słuchawkami itp.

Sieć komórkowa

Transfer danych

Oczywiście transfer danych najlepiej wyłączać, gdy nie jest używany. Pobieranie i wysyłanie plików/informacji wiąże się zwiększonym zapotrzebowaniem smartfonu na energię. Android co chwila coś sprawdza, przez co nawiązuję połączenie z siecią.

Czyli nie używamy - wyłączamy.

Dane w roamingu

Roaming to zdolność połączenia się smartfona z inną siecią niż ta, z której jest nasza karta. Co ciekawe, jest to także tzw. roaming krajowy, czyli wybranie odpowiedniej opcji pozwoli nam na lepszy zasięg a lepszy zasięg to mniejsze zapotrzebowanie na energię baterii.

Dobrze, jest wybrać roaming krajowy, nie zwiększy to żadnych kosztów.

Preferowany typ sieci

W tej opcji mam do wyboru:
- Automatyczny LTE/3G/2G
- Automatyczny 3G/2G
- Tylko 3G
- Tylko 2G

Osobiście ustawione mam na "Tylko 2G", bateria wtedy wytrzymuje zauważalnie dłużej, a na zewnątrz, gdy potrzebuję skorzystać z sieci, to przełączam na "Automatyczny LTE/3G/2G". Tak też zalecam Wam... ale sprawdź między 2G a 3G, co w Twoim otoczeniu jest lepszym rozwiązaniem (ilość kresek sygnału - im więcej, tym lepiej).

Transmisja danych zawsze włączona

Wyłączamy tę opcję i to obowiązkowo. Pochłania baterię jak szalone, a to my mamy decydować, kiedy transfer danych mamy mieć aktywny !

Tethering i przenośny hotspot

Przenośny punkt WiFi

Jeśli nie udostępniasz nikomu sieci, to zdecydowanie warto takie coś wyłączysz, nasza bateria nam podziękuje dłuższą żywotnością i większym czasem działania na jednym ładowaniu.

Tethering przez bluetooth

Wyłączamy, już sam bluetooth potrafi ładnie zjadać baterię, a co dopiero udostępnianie łącza przez niego.

Modem USB

Opcja przydatna, gdy nasz smartfon ma robić za modem USB. Połączony pod komputer czy laptop będzie dodatkowo ładowany, ale gdy nie korzystamy z tego, to niepotrzebnie będzie czuwał. Wyłączamy.

Komunikacja NFC

Wyłączamy, gdy nie korzystamy, nie musi być włączone i na czuwaniu cały czas.

Link+

Mi nigdy się nie przydało i nie widziałem żadnej różnicy w działaniu sieci z włączoną tą opcją. Zawsze ta opcja zostawała u mnie wyłączona i Wam też tak radzę.

VPN

Zapewnia to teoretycznie anonimowość i bezpieczeństwo przesyłanych danych, to czy tak jest faktycznie nie będę oceniał. Ważne jest, że zjada to baterię. Jeśli nie posiadasz takiego połączenia to dobrze. Jeśli je posiadasz (ikonka kluczyka na górnej belce) to wyłącz jeśli uważasz, że bateria ważniejsza.

Wyświetlacz ekranu

Tutaj parę zmian możemy wykonać na korzyść baterii w naszym smartfonie.

Tapeta

Tutaj od razu na starcie wyłączamy wszelkiego rodzaju animowane tapety oraz wyłączamy losową zmianę tapety co jakiś czas. 

Drugą sprawą jest ustawienie możliwie najciemniejszej tapety lub nawet czarnego tła. Na tym skorzystają najbardziej użytkownicy ekranów AMOLED, ale i IPS jednak w dużo mniejszym stopniu. Chodzi tutaj o to, ze AMOLED pobiera więcej energii przy wyświetlaniu jasnych barw, najwięcej baterii ciągnie wyświetlanie białego koloru. Potwierdzenie tego, co piszę możesz znaleźć w Google

Wygaszacz ekranu

Wygaszacz ekranu jest zbędny, moim zdaniem. W końcu gasimy smartfon, gdy jest nam zbędny i nie gapimy się na cudowny wygaszacz ekranu ?

Zdecydowanie warto wyłączyć ten prądożerny bajer.

Jasność ekranu + tryb nocny

Sporo osób uważa, ze smartfon daje po oczach, gdy są w ciemniejszych pomieszczeniach. Warto wtedy automatycznie ustawić jasność ekranu na mniejszą, a jeśli najmniejsza jasność jest za duża, to należy skorzystać z aplikacji typu: night screen (tryb nocny), dzięki której nałożony filtr szary dodatkowo ściemni nasz ekran, a my zyskamy sporo na baterii.

Usypianie po X czasie

Opcja usypiania smartfona ma na celu jego uśpienie, gdy nie korzystamy z niego, a ekran jest włączony. Możemy zapomnieć wygasić lub odłożymy na chwilę, która jak się okazała, zrobiła się dłuższa. Szkoda, aby wtedy wyświetlacz zjadał baterię, dlatego warto ustawić tę opcję na jedną z niższych. Ja preferuję 1 minutę.

Automatyczne obracanie ekranu

Nie wszyscy potrzebują tej opcji, a czasami wręcz ona przeszkadza. Warto wyłączyć, aby ekran nie zmieniał swojej orientacji niepotrzebnie.

Dźwięk

Głośność

Im głośniej gra muzyka, tym więcej energii jest zużywanej. Jeśli jesteśmy w domu lub telefon jest blisko nas, to nie potrzebujemy, aby nasz smartfon informował nas o tym z całych sił. 

Wibracje i dzwonek

Jak dla mnie skoro coś dzwoni, to nie musi przy tym wydawać wibracji. Więc to jest kolejna opcja, którą można wyłączyć.

Różnego rodzaju dźwięki

Dźwięk wybierania numeru - Chyba zbędny nam dźwięk, gdy gdzieś dzwonimy, bo przecież zaraz będzie sygnał połączenia.

Dźwięk przy dotknięciu - Ta opcja jest tylko chyba tak, aby była. Osobiście nie widzę dla niej zastosowania.

Dźwięk blokady ekranu - Niektórym może się przydać, aby mieć pewność, że ekran został zablokowany. Ale jak dla mnie kilkadziesiąt razy dziennie wydawanie takiego dźwięku po pierwsze denerwuje, a po drugie zjada w jakimś stopniu baterię.

Dźwięk zrzutu ekranu - Osobiście zostawiam tę opcję aktywną, screenów robię mało, a czasami nie mrugnie ekran, który sugeruje wykonanie screena... problem w tym, że ekran nie zawsze mrugnie, dlatego przydaje mi się dźwięk.

Dźwięk przy włączaniu - Skoro włączam telefon, to chyba nie muszę o tym informować wszystkim naokoło mnie, chyba że szpan mając dźwięk Apple :)

Wibracje przy dotknięciu

Czy może być coś również denerwującego jak wibracje przy każdym dotknięciu ekranu ? Albo ja jestem jakiś choleryk, albo ta opcja została wymyślona przez blĄdynkę (nie urażając blondynek), która myślała, że w tej sposób da sobie trochę przyjemności... masaż dłoni, wróć... opcja dla mnie zdecydowanie zbędna i to chyba pierwsza opcja, jaką wyłączam przy nowym smartfonie. 

Wiadomości sieciowe

Osobiście nie chcę żadnych wiadomości od sieci, ani też informowaniu mnie, że za parę minut wleci we mnie bomba. I tak nie zdążę uciec. Wyłączamy wszystkie opcje prócz możliwości okienka rezygnacji powiadomienia alarmu CMAS.

Powiadomienia i pasek stanu

Włączanie ekranu przy powiadomieniu

Osobiście nie chcę, aby za każdym razem, gdy dostanę powiadomienie, ekran mojego smartfona włączał się. W ten sposób również dobrze mógłbym go w ogóle nie wyłączać - w moim przypadku. W zamian zostawiam zawsze aktywną opcję "Pulsująca dioda".

Pokaż nazwę operatora i szybkość sieci

Mnie osobiście niepotrzebna informacja o tym, z jakim operatorem jestem akurat połączony, więc tę opcję odznaczam i zyskuję jakiś ułamek procenta baterii.

Natomiast opcja ukazująca szybkość sieci na górnej belce potrafi już zjeść sobie trochę baterii. Nie są to duże procenty, ale jest odczuwalne. Prędkość jest bardzo zmienna, więc cyferki sobie skaczą i nic mi tak naprawdę nie mówią. Miałoby to sens przy pobieraniu dużego pliku, wtedy wiemy, jaka jest aktualna szybkość pobierania danych.

ID odcisku palca

Jeśli masz smartfon wyposażony w czytnik linii papilarnych, wtedy masz kilka opcji więcej w smartfonie. Niektóre opcje są jak dla mnie zbędne i omyłkowe ich wywołanie będzie skutkować zjadaniem baterii.

Przytrzymanie palca

Przytrzymanie palca na czytniku linii papilarnych nie powoduje tylko odblokowanie ekranu, ale także inne czynności. Ja często trzymam palec w tym zagłębianiu, gdyż tak mi wygodnie lub "bawię się". 
Dlatego, aby przypadkowo nie wywołać danej funkcji telefonu, a przy tym zaoszczędzić trochę baterii można oznaczyć zbędne opcje. 

Zrób zdjęcie lub film - Nie, nie chcę robić zdjęcia lub filmu tą opcją.
Odbieranie połączeń - Wolę przejechać palcem po ekranie i mieć kontrolę. Słyszę dzwonek połączenia, to odbieram, nie chcę przypadkowo odebrać telefon np.: od szefa bawiąc się zagłębieniem z tyłu aparatu (tam Huawei P9 ma czytnik linii papilarnych).
Zatrzymanie alarmu - jednak wolę wybrać między "drzemką" a zamknięciem alarmu. 

Przesunięcie palca

Nawet przesunięcie palca ma swoją akcję, którą można wywołać za pomocą czytnika linii papilarnych.

Panel powiadomień - jak już pisałem, za dużo się bawię tym zagłębieniem i wszystko uruchamiałbym przypadkowo
Przeglądaj zdjęcia - jednak logiczniejsze jest przesunięcie paluchem po ekranie, chyba że go wyczyścimy i pokazujemy komuś zdjęcia, to nie chcemy go ponownie ubrudzić. Tak czy inaczej, dla mnie zbędne.

Blokada ekranu i hasła

Blokada z magazynem

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się wyświetlanie na ekranie blokady losowych zdjęć. Nie chcemy, aby coś pobierało naszą baterię bez naszej wiedzy ?

Inteligentna pomoc

Kontrola głosowa

Niestety moja wersja systemu nie posiada kontroli głosowej w języku polskim, a więc włączanie tej opcji dla mnie jest zbędne. Jeśli nie korzystamy z kontroli głosowej, można to wyłączyć.

Inteligentna pokrywa

Widzimy czasami jak ktoś mimo zamkniętej obudowy widzi ładny zegarek na ekranie. Jest to właśnie "Inteligentna pokrywa". Smartfon z włączoną tą opcją wyświetla zegarek i datę przy zakrytym czujniku światła i zablokowanym ekranie.
Ładnie wygląda, ale strasznie zjada baterię. Lepiej odblokować smartfona na parę sekund, zobaczyć godzinę i datę.

Tryb wyłączenia dotyku

Dobra opcja, aby nie wybudzać przypadkowo naszego smartfona dotykiem i nie aktywować przypadkowo jakiś akcji. Włączam osobiście tę opcję i Wam też tak radze.

Tryb obsługi w rękawiczkach

Opcja dobrze się spisuje w zimne dni, gdy na palcach mamy rękawiczki. Jednakże, gdy rękawiczek na sobie nie mamy, to ekran nie musi być bardziej czuły i pobierać tyle energii. Więc wyłączamy - lato idzie !

Bateria

Tryb oszczędzania baterii/Tryb Ultra-oszczędny

Wybieramy tryb, który potrzebujemy w obecnej chwili. Tutaj zostawiam Wam tę decyzję, osobiście wolę mieć pełną moc smartfona, a moje ustawienia systemu i aplikacji powodują oszczędzanie baterii.

Zamknij aplikacje po zablokowaniu ekranu

Cudowna rzecz, która oczywiście nie zawsze działa :) Ale jak już jest, to z niej skorzystamy. Zaznaczamy wszystkie aplikacje, którym chcemy uniemożliwić działanie w tle, co przełoży się na dużo większą żywotność baterii. 
Jeśli chcemy mieć pewność działania takiej funkcji, możemy skorzystać z hibernowania aplikacji dzięki aplikacji Greenify.

Pamiętaj, aby nie zaznaczać aplikacji, z których chcesz dostawać powiadomienia np.: budzik, kalendarz. 

Oszczędzanie baterii w niskiej rozdzielczości

Ustawienie tej opcji, spowoduje gorszą jakość wyświetlanego obrazu. Czasami zmiana ta jest ledwo zauważalna, a możemy zaoszczędzić w ten sposób trochę energii. Można włączyć na próbę i sprawdzić, czy widzimy różnicę, jeśli nie lub jest ona minimalna, proponuję włączyć tę opcje.

Ustawienia baterii - Zamykanie energochłonnych aplikacji

Po wybraniu koła zębatego także mamy opcje... jak gdyby nie mogły być w okienku, które przed chwilą oglądaliśmy. Ale dobra, klikamy na koło zębate.

 
Widzimy tam wiele powielonych opcji z wcześniejszych ustawień, ale nowością tutaj jest "Zamykanie energochłonnych aplikacji".

Zaznaczamy tę opcję, aby energochłonne aplikacje w tle były zamykane. Jednak będą one miały możliwość wybudzania się, aby pobrać powiadomienia itp.

Ustawienia zaawansowane

Nie wiem kto wymyślił, aby podstawowe opcje były w "zaawansowanych", no ale cóż. Trzeba jakoś żyć. 

Język i wprowadzanie

Tutaj znajdziemy opcję klawiatury i języka systemu. Każdy ma inne preferencje, jeśli chodzi o ustawienia klawiatury. Dlatego sam przejrzyj opcje i wyłącz te zbędne. 

Dobrze by było wyłączyć poprawianie pisowni, sugerowane wyrazy itp. Pozwoli to na zaoszczędzenie jakiś procentów baterii.

Dostęp do lokalizacji

Tutaj ustawimy sobie tak, aby lokalizacja nie pobierała baterii, gdy nie jest używana. Oczywiście nieużywaną wyłączamy.

Jak to przystało na Androida, nic co ważne nie może być na widoku ludzi, a ważne opcje są ukryte. Klikamy na 3kropeczki pionowe (menu) i wyłączamy lokalizowanie po WiFi i Bluetooth. Co prawda polepsza to w jakimś stopniu (czasami) szybkość działania lokalizacji, ale je ogromną ilość baterii. Mało tego !! Przy wyłączeniu lokalizacji system nie wyłącza tych opcji i są one cały czas aktywne, co powoduje dalsze zjadanie baterii bez naszej wiedzy !

Czyli wyłączamy "Skanowanie WiF"i i "Skanowanie Bluetooth" z ustawień lokalizacji.

Opcje programistyczne

Aby dostać się do opcji programistycznych musimy najpierw je odblokować tak, aby ukazały się w menu. 

Aby to zrobić, wystarczy wejść w Informacje o urządzeniu i kilkukrotnie nacisnąć "Numer kompilacji"

Po wykonaniu tych czynności widzimy "Opcje programistyczne".

Skala animacji okna/przejścia i długość animacji

Animacje w niczym nam nie pomagają, a wyłączeni ich wizualnie przyspieszy naszego smartfona, a system nie będzie musiał obsługiwać animacji, co w jakimś stopniu na pewno odciąży baterię. Wyłączamy animacje ;)

Ustawienia aplikacji

Tyle ustawiania i grzebania, a to jeszcze nie wszystko. Teraz musimy wejść w każdą z aplikacji z osobna i wyłączyć zbędne dla nas rzeczy, powiadomienia, bajery itp. 

Tak, dobrze czytasz... musimy wejść w każdą z aplikacji z osobna ! To uzupełnienie tego wpisu znacznie wydłuży czas pracy na baterii, a my nie będziemy widzieć zbędnych powiadomień i innych rzeczy, które mogą nam być kompletnie nieprzydatne.

Dla tych podstawowych aplikacji została napisana cześć druga poradnika ;)
A już teraz polecam także przeczytać wpis na temat aplikacji Greenify, która czyni cuda dla naszej baterii.