Oszczędzanie baterii w Androidzie — maksymalne wydłużenie pracy smarfona. Część 2 (aplikacje)

W pierwszy części wpisu dotyczącego oszczędzania baterii w smartfonie podałem sposoby zaoszczędzanie nierzadko kilku procent baterii poprzez ustawienia systemowe. W tej części natomiast chciałem ukazać sposoby na oszczędzanie baterii poprzez wyłączenie zbędnych opcji w aplikacjach, które powodują większe wykorzystanie baterii.
Czy faktycznie jakaś opcja jest zbędna, zdecyduj sam. Ja pokazuję i proponuję na swoim przykładzie.

Wcześniej wspomniany wpis nosi tytuł "Oszczędzanie baterii w Androidzie - maksymalne wydłużenie pracy smarfo...". Gdyby ktoś szukał, to już nie musi :)

Poniżej zostaną przedstawione aplikacje i opcje w nich będące w Huawei P9 działający pod kontrolą Android 7. Niektóre aplikacje mogą różnić się opcjami w zależności od wersji Androida czy możliwości smartfona.

Odinstaluj zbędne aplikacje

Pierwszą czynnością jest odinstalowanie aplikacji, które są dla nas zbędne w systemie. 

Warto zaznaczyć tutaj, że nie mając roota (odblokowanego urządzenia z prawami administratora), nie będziemy w stanie odinstalować niektórych aplikacji. Druga ważna rzecz to zgodzenie się na odinstalowanie aktualizacji (gdy nie da się całej aplikacji). Dlaczego, skoro zaraz znów się pobierze aktualizacja ? O tym w dalszej części wpisu.

Możemy posłużyć się opcją w systemie lub za pomocą zewnętrze aplikacji. 

W moim przypadku jest w Ustawienia - Aplikacje - po czym wchodzę w niepotrzebną aplikację i wybieram opcję "Odinstaluj". 

Drugą opcją jest możliwość, wykorzystania zewnętrznej aplikacji np.: Easy Uninstaller lub Usuwanie aplikacji systemowych. Aplikacje te pozwolą nam zaznaczyć kilka aplikacji na raz, przyspieszy to cały proces odinstalowywania aplikacji. 

Wyłączanie aplikacji

Pisałem wcześniej o odinstalowywaniu nawet aktualizacji aplikacji, które są nam zbędne. Dzięki temu zabiegowi możemy często wyłączyć aplikacje, których nie da się odinstalować.

Zanim jednak wyłączymy, warto wyczyścić dane, jakie zebrała aplikacja.

Ustawienia - Aplikacje - Pamięć - tutaj wybieramy opcję "Wyczyść dane", po czym robimy wstecz i klikamy "Wyłącz"

Wyłączając zbędne aplikacje (ustawienia systemowe, podane wcześniej aplikacje nie mają tej opcji) powodujemy, iż nie będą one działać w tle, a ich ikonki znikną z ekranu. W każdej chwili możemy daną aplikację włączyć, wchodząc w to samo miejsce tylko zamiast "Wyłącz" będzie "Włącz".

Sklep Play - Google Play

Aby wejść w menu aplikacji należy wybrać ikonkę "hamburgera" z lewego górnego rogu.

Play Protect

Po wejściu w ustawienia tej aplikacji zjeżdżamy na sam dół, po czym wybieramy Play Protect i wyłączamy "Skanuj urządzenie pod kątem zagrożeń".
Jeszcze nie zdarzyło mi się, aby cokolwiek zostało wykryte, mimo iż instalowałem setki aplikacji zarówno ze sklepu (który przecież sam wyrzuca groźne apki), jak i stron z aplikacjami czy magazynów danych (typu chomikuj, mega). Sama wątpliwość tego rozwiązania była wielokrotnie poruszana na różnych portalach.

Powiadomienia

Kolejną rzeczą to kliknięcie w "Ustawienia". Tutaj można już zaszaleć. Osobiście zbędne mi są powiadomienia o nowych wersjach aplikacjach, nie obchodzi mnie to - ma działać.

Powiadomienia o rejestracji wstępnej na nowe gry czy okazje i promocje także są zbędne. Miałem na próbę włączone przez miesiąc i nic ciekawego nie dostałem... to chyba tylko taka forma reklamy pewnych aplikacji, nic więcej.

Aktualizuj aplikacje automatycznie

Nie, nie i jeszcze raz nie. Osobiście czytam komentarze czy nowa wersja w ogóle działa i nie ma w niej problemów, których wcześniej nie było. A druga sprawa to bateria, nie chcę, by aplikacja co jakiś czas sprawdzała, czy moje aplikacje są aktualne, je pobierała i instalowała. Osobiście proponuję samemu sprawdzać (niżej podane jak), raz na jakiś czas. Ja sprawdzam co tydzień. Raz porządnie kilka aplikacji. 

Menadżer telefonu

Jest to aplikacja, która umożliwia wiele rzeczy, mam ją w standardzie i nie mogę się jej pozbyć. Możesz mieć coś podobnego lub taka samą opcję w innym miejscu. 

Czyszczenie

Po wejściu w opcję "Czyszczenie" od razu rozpoczyna się skanowanie w poszukiwaniu śmieci... no nie takich śmieci, po prostu danych aplikacji, które sobie zapisała (nie nasze ustawienia). U góry z prawej strony widzę koło zębate, w które klikam i widzę opcje.

Automatyczne czyszczenie - Nie chcę, aby system co X czas czyścił mi dane aplikacji. Po pierwsze zjada baterię, a po drugie usuwa "potrzebne" dane. Na przykład: często słuchając muzyki w aplikacji YouTube, czy przeglądając FaceBooka - przeglądane dane są zapisywane, aby późniejszy dostęp do nich był dużo szybszy, a nam nie pobierało danych i dodatkowej energii.
Przypomnienie o usuwaniu rzadko używanych danych - Także zbędne, nie wiadomo jak często aplikacja skanuje te dane, a mając, załóżmy kartę 64GB zapełnioną w 90%, miałoby co skanować, a co za tym idzie bateria była by dosyć mocno wykorzystywana. Lepiej samemu skanować w wygodnym dla nas czasie.
Powiadomienia o spowolnieniu - Czy czyszczenie może przyspieszyć smartfona ? Nie za bardzo, chyba że mowa tutaj o czyszczeniu pamięci ram co czasami przynosi pozytywny skutek, ale lepiej zapobiegać używając Greenify

Inne opcje zostały opisane w poprzednim wpisie na temat oszczędzania baterii smartfona. Ikonki w tej aplikacji to nic innego jak skróty do konkretnych opcji.

Telefon

Aplikacja telefonu posiada także swoje opcje. Tutaj w moim przypadku tylko jedna powodowała zauważalnie większy apetyt na energię.

Połączenie wirtualne HD

Aby zrealizować połączenie w lepszej jakości zazwyczaj potrzebne jest LTE. O ile głos jest trochę lepszy, o tyle na takie polepszenie zużywana jest większa moc, co negatywnie wpływa na energię baterii. Sprawdź sam, jeśli nie widzisz różnicy to lepiej wyłącz.

Wiadomości SMS/MMS

Tutaj nie ma także zbyt wiele opcji oszczędzających baterię, jednakże jest coś, co może pobierać dodatkowo energię.

Identyfikacja złośliwych witryn internetowych

Opcja ta pozwala na pobranie informacji czy dany adres strony podesłany w sms/mms nie jest szkodliwy. Lepiej znajomego opier... nakrzyczeć, po wysłaniu głupiego linku, niż Google miałoby pobierać o tym informacje. Nie wiadomo czy aplikacja pobiera paczkę złych linków, czy skanuje na bieżąco. Dlatego lepiej wyłączyć, nawet jeśli jakaś złośliwa strona zostanie nam podesłana, a my ją wyświetlimy to marne są szanse, aby sama od siebie zaraziła nasz smartfon, a wiadomo, ze stron nam nieznanych nic nie instalujemy. 

Mapy

nawigacja sama w sobie zjada dużo baterii, a co dopiero przy włączonych niektórych opcjach/funkcjach.

Ponieważ opcji powiadomień jest dużo, a screenami bym Was zasypał, więc tutaj będzie tekst ;)

Ruch:
Korki z powodu wydarzeń w pobliżu - Nie mam samochodu i informowanie mnie o tym, gdy np.: jadę rowerem, jest mi zbędne.

Dojazd do pracy:
Czas podróży
- Informacje o natężeniu ruchu i transporcie publicznym na trasie do domu/pracy... po co ? Obiad najwyżej odgrzeję sobie.

Transport publiczny:
Informacje o stacji/przystanku
- Ta opcja gdziekolwiek byłem, działała średnio, ciekawe kto informuje Google o spóźnionym autobusie itp, pewnie my nieświadomie wysyłamy dane.
Mapy stacji kolejowych i metra - Pobieranie map tras metra i pociągów w mojej okolicy, tutaj informacje są zazwyczaj mało aktualne wiec lepiej wykorzystać aplikację do tego stworzoną.

Twój wkład:
Jeśli angażujemy się w rozwój swojego miasta w mapach Google, to wybierzmy sami, o czym chcemy zostać poinformowani, a trochę tego tam jest. Osobiście chciałem, dlatego zbierałem jakieś tam punkty za zdjęcia, informacje itp. ale z biegiem czasu chęci się skończyły, a informacji było mnóstwo. Więc wszystko wyłączone. 

Ludzie i miejsca:
Nie korzystam z aplikacji mapy do rezerwowania miejsc w restauracjach, nie interesują mnie popularne miejsca, nie potrzebuję informacji o tym, gdzie zaparkowałem samochód itp. Jeśli jest Ci coś zbędne-wyłącz.

Usługi przewozowe:
Nie znam się - nie wypowiem się. Wyłączam.

Mapy Offline:
Podróże
- Nie potrzebuję informacji o tym, aby pobrać mapę offline. Sam pobiorę, gdy będę tego potrzebował. Mapy Offline Google ? Tak wiem, znacznie ograniczyli zakres terenu i to jakie dane są pobierane w zależności od przybliżenia (czyt. skali), gdybym pobrał mapy Offline od Google to i tak bym musiał co chwila pobierać nowe. Wyłączam, bo dla mnie zbędne.

Nowości w mapach:
Powiadomienia o nowych funkcjach dowiem się dokładniej, chociażby z dobreprogramy.pl niż konkretnie z informacji, jaką dostanę na smartfonie. 

Ustawienia map offline

Jak pisałem wyżej, kiepsko wyglądają mapy pobrane offline z Google, przez co często trzeba je aktualizować. Lepiej na bieżąco niech mapa pobiera dane, a i tak sporą ilość informacji przechowuje w systemie, więc powrót w to samo miejsce nie zje nam dużo więcej transferu, a zaoszczędzi na kolejnej aktualizacji mapy. 

Inne aplikacje

Udało mi się prawie wszystkie systemowe usunąć/wyłączyć. A każdą inną trzeba sprawdzić samemu, często jest mnóstwo opcji, z których na co dzień nie korzystamy. A pamiętajmy, że więcej powiadomień, większe zapotrzebowanie na wysyłanie/odbiór danych to dodatkowe zjadanie energii baterii naszego smartfona.

Chciałem tutaj opisać ustawienia FaceBooka itp. ale to trzeba by napisać książkę, a każdy i tak ma inne oczekiwania.