Oszczędzanie baterii w smartfonie — Greenify coraz lepsze

Co to jest "Greenify"?

Greenify to aplikacja dbająca o to by nasz smartfon działał dłużej na baterii. Nie ma tutaj żadnych czarodziejskich sztuczek czy oszukiwania i wmawiania, że działa.
Zasada jest prosta - hibernacja programów po wyłączeniu ekranu. Hibernacja to usypianie, a uśpiona aplikacja nie działa w tle co przekłada się na możliwość dłuższej pracy na baterii.

Nie wierz mi na słowo - sprawdź sam/a ! Nie, to nie jest artykuł sponsorowany... ;)

Skąd pobrać i ile kosztuje ?

Aplikacja Greenify w wersji podstawowej jest bezpłatna.
Dodatek do tej aplikacji, o nazwie Greenify (Donation Package) który kosztuje 5,99zł (na dzień 26.10.2017r) potrafi hibernować aplikacje systemowe co przekłada się na jeszcze lepszy efekt pracy aplikacji.

Czas start - bójcie się baterio-żerne aplikacje

Zainstaluj aplikację i zdecyduj się na płatny dodatek

W smartfonie uruchom Google Play i wyszukaj "Greenify", wybierz pozycję z listkiem obok nazwy programu i kliknij "Zainstaluj"

Zaczynamy prostą konfigurację

Uruchom aplikację poprzez naciśniecie ikonki aplikacji Greenify (zielony listek). Twoim oczom ukazała się pierwsza strona rozpoczynająca wstępną konfigurację.

Nie znasz języka angielskiego (ja też.. damy radę), po prostu zaufaj mi. Naciśnij "Dalej".

W kolejnym kroku aplikacja pyta czy masz ROOT'a czy odblokowane urządzenie. Nie wiesz co to root ? Więc nie masz, wybierasz "My device is NOT rooted". Jeśli wiesz, że masz wybierz "My device is rooted" a jeśli nie jesteś pewny/a wybierz "I'm not sure"
Tutaj warto zaznaczy, że w czasie roota mamy więcej możliwości dbania o to by aplikacje były hibernowane. Dalej

Zaznacz jeśli posiadasz odblokowanie smartfona za pomocą czytnika linii papilarnych. Dalej.

Tutaj zatrzymamy się trochę dłużej.

 • No "Power button instantly locks"
 • - W ustawieniach Androida (nie aplikacji) ustaw opóźnienie blokowania smartfona po naciśnięciu przycisku zasilania na wartość większa niż 0 (np: 5sek, 10sek) Chodzi o to, że aplikacja musi mieć czas na wykonanie działań oszczędzających baterię
 • Delayed auto-lock
 • - W skrócie, prawie to samo co wyżej. Zazwyczaj jest to jedna ta sama opcja w ustawieniach telefonu. Jeśli znajdziesz drugą opcje dotycząca natychmiastowego usypiania smartfona itp to ustaw inną wartość niż 0, jak wyżej np: 5sek czy 10sek.
 • Accessibility service
 • - Aby aplikacja mogła wykonywać swoje dobroczynne właściwości musi (powinna) dostać pozwolenie na wykonywanie automatyzacji, tak by system nie zablokował tych czynności.
  Wybierz "Setting". Ukazała Ci się zakładka ustawień Androida w której przy "Greenify - Automatyczna hibernacja" jest pewnie "Wyłączono", kliknij i uaktywnij opcję włącz zezwalając (OK) na to by aplikacja mogła działać samoczynnie. Poniżej zdjęcia o tym o co mi chodzi:

  Idziemy dalej.

  Aplikacja, a właściwie jej autor informuje nas, że w czasie stosowania hibernacji (robimy tylko wtedy gdy odkładamy telefon i nie jest nam obecnie potrzebny) mogą występować skoki czy mruganie interfejsu itp. To nic złego, to ograniczenia wynikające zazwyczaj z braku ROOT'a lub ograniczeń samego systemu.
  U mojej żony trwa to 3sek. Po czym aplikacje śpią a bateria odpoczywa.

  Kliknij w "Grand Permission" i zaznacz opcję "Zezwól na monitorowanie użycia"

  Ufff... to jeszcze nie koniec ?

  Jesteśmy na końcówce. Spokojnie, do przodu.

  Teraz widzisz to co na grafice wyżej, kliknij na + (Zielone kółeczko z plusem).

  W tym kroku zjedź na sam dół listy i kliknij w "Pokaż więcej aplikacji"

  Wybierz wszystkie aplikacje (klikając jeden raz by zaznaczyły się na zielono) , które nie chcesz by działały w tle i zjadały baterię. Swój wybór potwierdź za pomocą przycisku "ptaszka" na zielonym okrągłym tle.

  PAMIĘTAJ, że wybranie messengera w większości przypadków uniemożliwi informowanie Cię o nowych wiadomościach z tej aplikacji. Nie zaznaczaj żadnych aplikacji typu alarm, budzik i innych tego typu - nie dostaniesz powiadomień i będziesz spał a Twoi znajomi będą już pracować lub uczyć się ;)

  Ustawimy coś jeszcze aby mieć pewność, ze aplikacja lepiej będzie wykorzystywała swój potencjał. Kliknij w ikonkę trzech kropek (prawy górny róg aplikacji Greenify).

 • Płytka hibernacja
 • - Pozwala na szybkie wybudzanie aplikacji, aplikacja jak gdyby jest na drzemce, nie śpi całkowicie.
 • Agresywne usypianie
 • - Warto pokusić się wykonać instrukcję lub mając root'a włączyć tą opcję.
 • Wake-up Tracking and Cut-off
 • - Wykrywanie jaka aplikacja wybudza inna i odciąć jej dostęp. Np: budzi Cię dziecko, wynosisz go do innego pokoju i śpisz dalej (taki przykład z życia ojca). Jak wyżej "Warto pokusić się wykonać instrukcję lub mając root'a włączyć tą opcję."
 • Automatyczna hibernacja
 • - Obowiązkowo włącz tą opcję, jeśli zapomnisz kliknąć ikonę skróty wykonująca usypianie aplikacja sama uśpi wcześniej wybrane przez Ciebie aplikacje.
 • Alternatywny tryb wyłączania ekranu
 • - Jeśli korzystasz z czytnika linii papilarnych zaznacz tą opcję.
 • Powiadomienie z menu szybkiej akcji
 • - Ja jestem zdania, ze aplikacja ma sama działać, bez informowania mnie. Zdecyduj sam/a czy tego potrzebujesz.
 • Czynność po długim wciśnięciu...
 • - Nie używałem, nie wiem. Dla mnie zbędne.
 • Nie usuwaj powiadomień
 • - Osobiście skoro daję coś aby spało to ma spać bez przebudzania i wyświetlania powiadomień. Osobiście nie zaznaczam tej opcji.

  Jeśli masz problem z działaniem aplikacji kliknij w opcję "Rozwiązywanie problemów". Widzisz grafikę jak wyżej a w tym opcje:

 • Aplikacje nie są automatycznie hibernowane
 • Zaznacz "Śledzenie wybudzeń".
 • Auto-hibernacja
 • Zaznacz opcję "Usługa ochrony" lub/i wykonaj instrukcje opisane poniżej tej opcji.
 • Ustawienia dostępu
 • Tu musisz poczytać co ustawić by aplikacja nie była zabijana przez system i mogła działać.

  Niektóre opcje są wyłączone przy braku odblokowanego urządzeniu. czyli posiadaniu ROOT'a. Po próbie ich uruchomieniu zobaczymy komunikat jak na grafice wyżej. Mimo braku root'a, czasami udaje się zrobić to z poziomu smartfona podpiętego pod komputer wykonując instrukcję podaną przez aplikację greenify.

  I to jest opcja, której nie włączymy jeśli nie wykupimy paczki dotacji Greenify (Donation Package). Czyli nie możemy hibernować (usypiać) aplikacji systemowych.

  Wybierz z menu aplikacji (prawy górny róg te trzy kropki) i wybierz "Stwórz skrót do hibernacji" (prawy dolny róg na screenie wyżej)
  Ukazują nam się dwie opcje, wybieramy najlepiej "Hibernacja + Blokada ekranu". Ikonka pojawi nam się na ekranie i klikamy w nią za każdym razem gdy chcemy wygasić ekran telefonu (kończymy prace na nim). Czasami zdarza się, że używając czytnik linii papilarnych po kliknięciu w ikonkę nic się nie dzieje, w tle aplikacje są usypiane (hibernowane) a ekran wygaś tradycyjnie przyciskiem zasilania.

  A jakieś inne aplikacje tego typu ?

  Są, korzystałem, ale zawsze wracałem do Greenify gdyż ona jedyna działała zawsze jak trzeba.

  Uwagi ogólne

  1. Dodam jeszcze tylko, że co prawda były już artykuły na temat Greenify, ale aplikacja z aktualizacji na aktualizację jest coraz to lepsza więc zasługuje na większą uwagę.

  2. Nie stosujemy killerów aplikacji ! To zło

  3. Nie czyścimy jak szaleni smartfonów z plików tymczasowych itp (aplikacje typu Ccleaner, Clean master, SD Maid itp)

  4. Warto wyłączyć automatyczne czyszczenie smartfona z śmieci. Róbmy to sami, raz na tydzień wystarczy.

  5. Nie używajmy aplikacji do mega statystyk baterii, niektóre są "fajne" ale nic więcej. A przecież muszą korzystać z baterii by to wszystko zapisywać.

  6... pewnie znajdzie się kilka innych uwag w komentarzach to uzupełnię wpis.