Przenośny hotspot LTE-Advanced M7650 — specyfikacja i co czuwa nad szybkością ?

Testowanie, testowanie i jeszcze raz testowanie. Lubię to robić. Zanim cokolwiek się przetestuje, trzeba poczytać oraz zainteresować się dostępnymi technologiami, jakie daje nam urządzenie.

Ciekawe co LTE-Advanced M7650 (Mobilne Wi-Fi) kryje z zewnątrz oraz co kryje od strony niewidocznej dla użytkownika, a tutaj jest co opisywać ! 

Przenośny hotspot - mobilne Wi-Fi firmy TP-Link od zewnątrz

Na pierwszy ogień sprawdzimy sobie wymiary, wykonanie zewnętrzne oraz wagę testowanego przenośnego hotspotu LTE-Advanced M7650.

Wymiary mobilnego Wi-Fi

Wymiary urządzenia to 112,5mm x 66,5mm x 16mm. Małe i takie też tego typu urządzenie powinno być moim zdaniem. Tutaj nie ma co się rozpisywać - urządzenie jest zgrabne.

Waga urządzenia

Tutaj TP-Link musi popracować. Mimo tego iż urządzenie jest malutkie to niestety potwornie ciężkie , jego waga to 36,5 KG !

A tak poważnie jego waga to około 145g. Więc malutki i lekki. 

Wyświetlacz

Mamy tutaj mały, ale czytelny wyświetlacz 1,44" w technologii TFT. Czyli energooszczędnie i wystarczająco duży. Nie trzeba się przypatrywać się, aby coś wyczytać. 

Wykonanie i spasowanie elementów

We wcześniejszym wpisie (Przenośny hotspot LTE-Advanced M7650 - pierwsze wrażenia) zamieściłem parę zdjęć, z których można wywnioskować trochę o wykonaniu urządzenia. Jednak tutaj postaram się, opisać to dokładniej. 

Z frontu widzimy czarny, twardy i połyskliwy plastik, który wygląda jak szkło - można się w nim przejrzeć. Między czarnym plastikiem widzimy okienko, które odsłania kolorowy wyświetlacz umieszczony w urządzeniu. Po prawej i lewej stronie przyciski są pokryte gumą.
Tył wykonany jest z cienkiego tworzywa sztucznego, które nie odbija światła oraz kolorystycznie został dopasowany tak, aby przypominać gumę, która znajduje się na froncie i rogach urządzenia. Guma ta jest doskonałym pomysłem, z pewnością poprawi odporność na upadki.
Na dolnej części urządzenia jest wejście Micro USB na kabel ładujący urządzenie.

Całość wygląda bardzo dobrze, brak luzów, wszystko odpowiednio spasowane i wykonane. 

Dane techniczne przenośnego hotspot LTE-Advanced M7650

Wszystko można wyczytać ze strony producenta, na której przedstawia swój produkt M7650. Jednak wolę prócz przeczytania informacji ze strony producenta, zainteresować się konkretnymi zagadnieniami... w końcu każdy producent będzie zachwalał swój sprzęt, opisując dane techniczne w sposób super, mega i fantastyczny. Ja zrobię to po swojemu i przedstawię Wam informacje na temat danych technicznych i zastosowanych technologiach w sposób prosty - bez bełkotu marketingowego.

Pełna specyfikacja dostępna na stronie TP-Link.

Cechy sprzętowe

Jak już wspomniałem, urządzenie posiada wejście Micro USB na ładowanie urządzenia, obowiązkowe gniazdo na kartę SIM oraz wejście na kartę MicroSD.


Dzięki czytnikowi kart pamięci MicroSD, M7650 może posłużyć nam jako serwer danych, na którego możemy wgrywać i ściągać pliki. Jest to mały i przyjemny dodatek w czasie korzystania z urządzenia przez kilka osób.
Nie musimy wysyłać wszystkim po kolei jednego pliku, tylko udostępnić (wysłać) do urządzenia, które zapisze X plik na karcie MicroSD, a następnie każda osoba połączona zrządzeniem będzie mogła go sobie pobrać. Nie musimy tutaj korzystać z zewnętrznych serwerów typu Dysk Google itp. Szybko i bez kombinowania, brawo TP-Link ! 

Samo urządzenie jak producent pisze w specyfikacji, obsługuje karty do 32GB. Często wartości te są podawane niższe, niż realnie urządzenie (na ogół) jest w stanie obsłużyć. Sprawdzone i... spokojnie daje radę z Samsung Evo Plus 64GB (karta jest najczęściej polecaną w sieci).

Bateria. Na to chyba wszyscy czekali ! Tutaj mamy baterię 3000mAh, co nie jest złym wynikiem. Producent deklaruje pracę do 15h na pełnej mocy, mało tego... dzięki wyjmowanej baterii, można ją w prosty sposób wyjąć i zastąpić naładowaną (TBL-53B3000).

Obsługa wielu typów sieci (FDD-LTE, TDD-LTE, DC-HSPA+HSPA/UMTS, EDGE/GPRS/GSM) o różnych częstotliwościach pozwala na odstresowanie się przed obawą o niewykorzystanie pełnej mocy dostępnej anteny nadawczej danego operatora komórkowego. Jest tego dużo - brawo TP-Link.

Pobieranie i wysyłanie danych jest tutaj zaskoczeniem, pozytywnym zaskoczeniem. Producent deklaruje maksymalne pobieranie na poziomie do 600Mb/s a wysyłanie 50Mb/s. Wyczytałem na szybko, że trudno będzie mi osiągnąć w mojej okolicy ten wynik. Nie tylko u mnie w miejscowości, ogółem w Polsce pobieranie za pomocą modemu LTE tak szybko jest bardzo "trudne", mam tu na myśli, że dla nas Polaków jest to urządzenie przyszłościowe. Jednakże pamiętajmy, iż tutaj mamy agregację łącza.

Antena w tym przypadku jest wewnątrz urządzenia. Ma to swoje plusy, ponieważ nic nie wystaje poza obrys urządzenia, więc nie uszkodzimy przypadkowo bardzo ważnego elementu, jakim jest antena.
Minusem może być brak możliwości wystawienia anteny na zewnątrz, wówczas gdy mobilne Wi-Fi stałoby w środku pomieszczenia. Tutaj producent mógłby się pokusić o wyjście antenowe jako dodatek. To już czepialstwo, a nie o to chodzi. 

Właściwości transmisji bezprzewodowej

Standardy bezprzewodowe jakimi, może pochwalić się TP-Link w swoim mobilnym Wi-Fi M7650 to IEEE 802.11.a/b/g/h/ac 300Mb/s w 2.4GHz oraz aż 867Mb/s w 5GHz. Dla zwykłych użytkowników oznacza to - szybko i bezproblemowo. Nie powinno być problemów z szybkością, a wybór między 2.4GHz i 5GHz pozwoli bezproblemowo przesyłać "internet" w nawet "zatłoczonych" miejscach przez różne inne sygnały.

EIRP to moc wyjściowa nadajnika. Dla 2.4Ghz mamy mniej niż 20dbm, a dla 5Ghz mniej niż 23dbm co jest bardzo dobrym wynikiem. 

Nad bezpieczeństwem transmisji bezprzewodowej czuwa filtrowanie adresów MAC, szyfrowanie WPA-PSK lub szyfrowanie WPA2-PSK. To wystarczy w tego typu urządzeniach, mimo tego, iż czytamy, że ze wszystkich stron nas atakują i wszystko jest dziurawe.

DHCP, czyli protokół dynamicznego konfigurowania hostów, to nic innego jak przydzielanie adresu IP dla każdego urządzenia i umożliwieniu połączenia dzięki temu z siecią. Oczywiście napisane w możliwie najprostszy sposób, bez zgłębiania tematu. 

TP-Link, szybki przenośny mobilny hotspot Wi-Fi - M7650

Firma TP-Link reklamuje na swojej stronie swoje urządzenia jako mega szybkie - pobieranie do 600Mb/s dzięki obsłudze 4G LTE Cat.11 (w tym 3G i 2G) i technologii 256-QAM.

Obrazki ładnie wyglądają, a krótki opis dobrze ubrany w słowa. Jednak nie wszystkim to wystarczy. Dlatego postaram się, przybliżyć jak to działa. 

4G LTE + Cat.11 

Żyjemy w czasach gdzie LTE (4G) to niemal obowiązkowa opcja w smartfonach i różnego rodzaju urządzeniach łączących się z nadajnikami operatora.

LTE to nic innego jak kolejny standard, który poprawia szybkość przesyłu danych i zmniejsza opóźnienia - to nas interesuje, resztę zostawię. 4G w teorii pozwala na przesłanie aż 300Mb/s, jest to obecnie najszybszy standard.

Pobieranie i pobieranie, a co z wysyłaniem ? Wysyłanie przy 4G to wartości do 50Mb/s. 

Cat.11 jest to jeszcze szybsze połączenie z LTE. Mowa tutaj o "LTE Advanced" pozwala to na przesłanie aż do 600Mb/s danych, czyli tyle ile tytułowy przenośny hotspot Wi-Fi... tyle że jak pisałem na początku trudno to osiągnąć w Polsce, ale sprawdzę.

Agregacja pasma

Właśnie dzięki LTE z Cat.11 urządzenie ma możliwość wykorzystania agregacji pasma, czyli połączeniu dwóch lub więcej kanałów transmisyjnych w celu zwiększenia przepustowości łącza. W tej kwestii ciągle trwają ulepszenia, ma być jeszcze szybciej. Nawet do 1Gb/s !

256-QAM jeszcze szybciej

Dzięki zastosowaniu kwadraturowej modulacja amplitudowo-fazowa... wszystko rozumiem. 

Zacznijmy od tego, że 256-QAM wyparł 64-QAM (o ~50% szybsze niż 16-QAM), dzięki temu szybkość wzrosła o ~30%, czyli szybko, szybciej - z pełną mocą.

Modulacja 256-QAM to jak gdyby uciśnięcie większej paczki danych w jednym pakiecie. Modulacja ta potrafi przesłać 8 bitów w jednym symbolu (w przypadku cyfrowych systemów telekomunikacyjnych nie są przesyłane bity, lecz symbole).
Rafaello wyraża więcej niż tysiąc słów, tak samo tutaj jeden symbol wyraża 8 bitów... 64-QAM pozwalał na 6 bitów na jeden symbol.

Jeszcze wszystko zależy od włączenia tej modulacji na nadajniku itp. itp.

Nie brnijmy w to dalej, proszę... uwierzcie na słowo, że jest to obecnie najszybsze możliwe rozwiązanie. Podziękowania TP-Link za wprowadzenie tego rozwiązania do urządzenia.