Robienie panoramy smartfonem — wybór najlepszej aplikacji na Androida

Są dni, w których mnóstwo ludzi wyjeżdża odpocząć lub po prostu spędzić czas inaczej niż zazwyczaj. Często wykonują przy tym mnóstwo zdjęć, by uwiecznić te chwile i pochwalić się widokami. Czasami, aby coś pokazać potrzeba nam szerokiego obiektywu, który uchwyci to, co widzimy wokół siebie.... ale czy chcemy kupować specjalny smartfon z szerokokątnym obiektywem ? A gdyby tak zrobić panoramę smartfonem nie mając komputera przy sobie ?

Sam byłem ciekaw jak na mocy obliczeniowej i dostępnej pamięci RAM w obecnych smartfonach będzie sprawować się wykonywanie panoram. Kilka rdzeni procesora, kilka GB pamięci RAM, kilkanaście GB pamięci... no ciekawe. Warto jednak zauważyć, że nie tylko podzespoły naszych smartfonów mają dużo do powiedzenia, co odpowiednio napisana i zoptymalizowana aplikacja, która pozwoli nam na szybkie stworzenie panoramy. Nie wspominając już o dobrym wykonywaniu fotografii.

O ile sam byłem przeciwny wykonywania panoramy smartfonem, o tyle ze względu na stan zdrowia, lenistwu i krótkim spacerkom nie zabiegam ze sobą aparatu i to właśnie smartfon jest moim przyjacielem od fotografii.
Tylko, która aplikacja z mnóstwa dostępnych na Androida będzie tą odpowiednią ? Postanowiłem sprawdzić i wybrać odpowiednią aplikację, przecież nie chcę syfu na smartfonie i kilkunastu aplikacji... a w domu na PC czy laptopie "kur...czak, ale brzydkie wyszło".

Aplikacji mnóstwo, szkoda tylko, że Google nie wyrzuca tych, które są ewidentnie do kitu, które wyświetlają milion reklam, które są zrobione i nastawione na "pobierz inną aplikację", tylko po to, by w tamtej wyświetlić podobny zestaw wkurzających użytkownika czynników. 
Zaraz ktoś napisze, abym wyłączył dostęp do sieci, wtedy nie będzie reklam. Racja, co nie zmienia faktu, że te, co wyświetlają tyle świństw, nie nadają się do czegokolwiek. 

Zainstalowałem dokładnie 23 aplikacje do wykonywania panoram, po wyrzucenia aplikacji śmieciowych zostało 8 sztuk. Siedem aplikacji, które służyły do robienia zdjęć i od razu automatycznemu tworzenia panoramy oraz jedna, która sensownie składała kilka zdjęć w jedno przy dobrej jakości.
Niestety, jak to często bywa w świecie, aby dostać coś dobrego, często trzeba dać coś od siebie. Tutaj trzeba sięgnąć do portfela, płatna wersja = lepsza jakość/większa panorama. Ile ? Jak z jakością i wielkością panoramy ? Zapraszam do dalszego czytania. 

Aplikacji do tworzenia panoram na smartfonie

Do boju w naszym teście stanęły:
- Photaf Panorama (Free)
- Panorama Camera 360
- DMD Panorama
- * Bimostitch Panorama Stitcher

Wersje płatne (ceny na dzień 01.05.2018r):
Panorama 360 camera (HD) (10,99zł)
- DMD Panorama Pro (14,99zł)
- Photaf Panorama Pro (48,99zł)
- A Better Camera Unlocked (1,99zł)

Składanie panoramy ze wcześniej wykonanych zdjęć

W liście powyższych aplikacji widzimy jedną oznaczoną gwiazdką. To właśnie ona posłuży nam do poskładania wcześniej wykonanych zdjęć. Tak dobrze czytasz, wykonujesz zdjęcia, po czym importujesz je do aplikacji, by ta złączyła je w panoramę.

Bimostitch Panorama Stitcher

Mamy kilka opcji, które mogą poprawić tworzenie panoramy, znalazła się także możliwość ustalenia maksymalnego wymiaru w MPx.

Dostępne opcje: blending (nakładanie na siebie fotografii), wygląd panoramy, wygładzanie krawędzi, automatyczne prostowanie, przycinanie, zrównoważenie ekspozycji, maksymalny rozmiar i inne mniej potrzebne. Wszystko to gwarantuje poprawę jakości panoramy, ale możemy eksperymentować.

Fotki do pobrania: Dysk Google (prywatny)

Plusy:
+ Kilka przydatnych opcji
+ Kilka opcji wyboru lokalizacji zdjęć, które posłużą do zrobienia panoramy

Minusy:
- Brak ? Ja osobiście nie zauważyłem żadnej wady tej aplikacji. 

Aplikacje do wykonywania panoramy w trybie "na żywo"

"Na żywo" mam tutaj na myśli, aplikacje, które na bieżąco tworzą panoramy bez potrzeby wykonywania wcześniej zdjęć i wrzucania ich do aplikacji, tak jak to miało miejsce we wcześniejszej aplikacji.

Panorama 360 camera (HD)

Pierwsza opisywana aplikacja z możliwością wykonywania zdjęć i automatyczne ich łączenie w panoramę. Mamy kilka mało potrzebnych opcji.

Wersja darmowa robiła tak słabe panoramy, że już po pierwszej zrobionej panoramie wykupiłem możliwość wykonywania panoramy w HD. Dlatego brak zdjęć z wersji bez HD.

Nie ma tutaj zbytnio co opisywać. Ustawiamy aparat najlepiej pionowo, stukamy raz w ekran smartfona na ikonkę spustu migawki, po czym przesuwamy telefon na bok, aby w okręgu znalazło się kółeczko. W czasie wykonywania zdjęć nie ruszajmy smartfonem przez chwilę, po zrobieniu obracamy się dalej i znów nakierowujemy, aby kółeczko było w okręgu. Gdy będziemy już zadowoleni, z szerokości uchwyconej scenerii klikamy ikonkę "stop".

Fotki do pobrania: Dysk Google (prywatny)

Plusy:
+ Łatwe wykonywanie panoramy

Minusy:
- Mała ilość ustawień 

Photaf Panorama (Free) / Photaf Panorama Pro

Kolejna aplikacja, dzięki której wykonamy panoramę. Tutaj przesuwamy smartfona w kierunku podanym przez strzałkę, a gdy pojawia się ikonka aparatu w miejsce strzałki, czekamy chwilę, aż aparat wykona zdjęcie. 

Aplikacje posiadają kilka opcji, oczywiście wersja Free ma ograniczenia takie jak: brak możliwości wykonywania panoramy w trybie portretowym, nie można ustawić rozdzielczości zdjęć, nie da się włączyć identycznej ekspozycji dla każdego zdjęcia oraz usuwania niedoświetleń na rogach panoramy. Każdą z tych opcji można wykupić osobno za ~11,60zł (na dzień 01.05.18r).

Wersja Free wykonuje panoramę w rozdzielczości 640x480 (teoretycznie, praktycznie robi trochę większe), wówczas gdy w wersji Pro możemy wybrać dodatkowo 1280x730 i 2048x1536 (robi i większe). Tryb portretowy jest jak dla mnie obowiązkiem dla panoramy. Dodatkowo w Pro dostajemy kilka opcji więcej (czyt. wcześniej). Tylko płacić prawie 50zł (na dzień 01.05.18r) ? Czy się to opłaca, sprawdzisz pobierając wykonane panoramy.

Fotki do pobrania: 
- Dysk Google (prywatny) - Free
- Dysk Google (prywatny) - Pro

Plusy:
+ Jest parę przydatnych opcji jak np.: niezmienna ekspozycja. Ale tylko w wersji płatnej
+ Łatwe wykonywanie panoramy

Minusy:
- Bardzo małej rozdzielczości panoramy
- Zbyt duże ograniczenia w wersji Free 

Panorama Camera 360

Tutaj mamy pierwszą aplikację, która do wykonania panoramy wykorzystuje płynny ruchu ręką ze smartfonem w jednym kierunku. Brak jakichkolwiek opcji i dużo reklam. 

Jednak mimo mnóstwa reklam aplikacja znalazła się tutaj, gdyż nie spotkałem na problemy z jej działaniem, a sposób wykonywania panoramy jest przyjemny. Oczywiście im wolniej będziemy obracać smartfonem, tym lepszej jakości i bezbłędną panoramę otrzymamy.

Fotki do pobrania: Dysk Google (prywatny)

Plusy:
+ Łatwy sposób wykonywania panoramy

Minusy:
- Brak jakichkolwiek ustawień
- Mnóstwo reklam

DMD Panorama / DMD Panorama Pro

Te aplikacje do tworzenia panoramy są przyjemne i proste w obsłudze, wystarczy kierować ruch w jednym kierunku, a gdy dwa elementy się połączą zatrzymać się i pozwolić smartfonowi wykonać zdjęcie. Aby zacząć panoramę wystarczy stuknąć w ekran smartfona.

Nie znajdziemy tutaj wyszukanych opcji, jest ich mała ilość. Znajdziemy za to np.: dostosowanie panoramy do Cardboard i okularów VR.

W wersji płatnej mamy do dyspozycji wykonanie panoramy w HD oraz możliwość włączenia HDR. Czy to coś poprawia ? Sprawdź sam, pobierając wykonane panoramy.

Fotki do pobrania:
- Dysk Google (prywatny) - Free
- Dysk Google (prywatny) - Pro

Plusy:
+ Łatwe wykonywanie panoramy

Minusy:
- Mało opcji
- Opcja HDR jest chyba dla ozdoby, żadnej różnicy po jej włączeniu

A Better Camera / A Better Camera Unlocked

Ostatnią opisywaną aplikacją jest aplikacja do wykonywania zdjęć, która posiada w sobie także opcję tworzenia panoramy. 

Zanim zaczniemy wykonywanie panoramy, warto wejść w opcje aplikacji i zmniejszyć ograniczenie pamięci RAM. Ustawienia - Ustawienia trybów robienia zdjęć - Panorama - Więcej - Zmniejsz ograniczenia pamięci.

Po tych ustawieniach wybieramy opcję "Panorama", u góry upewniamy się, że ukazuje nam się napis HD (lepsze panoramy) i wykonujemy pierwsze zdjęcie. Następne zdjęcie wykonuje się automatycznie, gdy przesuwając na boki "nacelujemy" na podświetlony ekran. Wykonujemy zdjęcia do momentu nas zadowalającego i klikamy ikonkę kwadrata w okręgu (stop). 

Aplikacje posiadają jeden ważny problem. Często brakuje im pamięci RAM, w ogóle dziwnie aplikacja ocenia, ile może wykonać zdjęć. Za jednym razem może zapisać spokojnie nawet 9 zdjęć, a za innym tylko 4... nie rozgryzłem, co ma na to wpływ. Możliwe, że szybkość wykonania następnego zdjęcia, bo o aplikacjach w tle nie wspomnę (w tle najlepiej, aby nic nie działało. Hibernacja aplikacji za pomocą Greenify da radę.) 

Wersja nieodblokowana (bez Unlocked) wykonuje tylko 5 panoram. 

Fotki do pobrania: Dysk Google (prywatny)

Plusy:
+ Aplikacja dająca większe możliwości niż tylko panorama
+ Kilka fajnych i przydatnych opcji

Minusy:
- Szaleństwo z RAM-em, aplikacja wykonuje panoramy raz ze 4 zdjęć, a za drugim razem z 9... 
- Darmowa pozwala na tylko 5 panoram

Podsumowanie aplikacji do robienia panoram na Androida

Myślałem, że wybór będzie prosty, że nie będzie zabawy w wybieranie tej najlepszej aplikacji do wykonywania panoramy. Niestety, jedna poradziła sobie lepiej, druga gorzej a na innym zdjęciu przy innych warunkach oświetleniowych wyszło odwrotnie.

Ja osobiście każdą panoramę (nie te zamieszczone tutaj do pobrania) poprawiam dodatkowo aplikacją Snapseed lub HDR Max. Więc tutaj można czasami zdziałać cuda. 

Ja stawiam na aplikację Photaf Panorama Pro. Tak, cena jednak ma znaczenie i mało kto się na to zdecyduje, ale osobiście wydaje mi się, że zdjęcia panoramy tą aplikacją wychodzą najlepsze.
Drugą aplikację, jaką bym wybrał to Bimostitch Panorama Stitcher, tworzenie panoram z wcześniej wykonanych zdjęć. Co prawda jest z tym więcej zabawy no i czekanie aż panorama się wykona, jednakże jakość tej panoramy i jej rozmiary są także na wysokim poziomie. Dodatkowo aplikacja jest za darmo. 

Chciałem napisać o każdej płatnej aplikacji czy warto wydać na nią pieniądze i wiecie co ? Doszedłem do wniosku, że każdy ma portfel innych rozmiarów. Ja poświęciłem ~115zł (~77zł za te w wpisie), abyście mogli bez wydawania pieniędzy i bez pośpiechu ocenić, która aplikacja jest najlepsza. 

Tak, są jeszcze inne. Ale ich jakość wykonania, błędy, finalna fotografia... ech. 

Cały test wykonywany za pomocą Huawei P9.

Pozdrawiam i miłego wykonywania szerokich zdjęć ;)