SSD na dopalaczach — przyspieszanie dysku SSD

Mając dysk SSD, nie chcemy nawet słyszeć, o przesiadce z powrotem na HDD. Co jest zrozumiałe, bo jest to ogromny skok wydajnościowy. Jednak chyba każdy z nas chciałby, aby jego sprzęt był możliwie najszybszy i bezawaryjny przez cały okres jego eksploatacji. 

Dysk SSD z biegiem czasu zaczyna chodzić wolniej z różnych względów. Nawet na starcie możemy nie osiągnąć jego pełnej wydajności, o czym nie będziemy nawet wiedzieć. Dlatego warto wykonać parę rzeczy, które wyciągną z niego maksymalną szybkość, a zbędne elementy nie będą mu w tym przeszkadzać.

Jeśli jeszcze nie masz dysku SSD, to warto zakupić chociażby tylko na system i programy, różnica jest kolosalna.

Przedstawione porady/sposoby na przyspieszenie dysku SSD przedstawione są na systemie Windows 10. Nic nie szkodzi na zastosowanie ich na innych systemach, jednakże trzeba liczyć się z ewentualnym błędem Windowsa.

Funkcja TRIM - Informacja dla dysku SSD o wolnym miejscu

Aby SSD mógł pracować cały czas na maksymalnej szybkości, potrzebne jest wykonywanie przez system co jakiś czas funkcji TRIM. Funkcja ta polega na wysłaniu informacji poprzez system do kontrolera dysku SSD o zwolnieniu danego sektora.

Dzięki tej opcji dysk SSD wie, które bloki nie są już zapisane i mogą zostać ponownie wykorzystane do zapisu danych. Znam przypadki, w których ta operacja dała znaczne przyspieszenie dysku.

Na początek sprawdzimy, czy funkcja nie jest już włączona. W tym celu potrzebujemy uruchomić wiersz polecenia w trybie administratora.
Wyszukaj (ikonka lupy) wpisując "wiersz polecenia" lub "cmd". Klikając prawym przyciskiem myszy wybieramy opcję "Uruchom jako administrator"

W wierszu polecenia wpisujemy
fsutil behavior query DisableDeleteNotify

i klikamy ENTER. 

Jeśli w wyniku widzimy 
NTFS DisableDeleteNotify = 0 (Disabled)
ReFS DisableDeleteNotify = 0 (Disabled)

to bardzo dobrze, system ma aktywną ta funkcje. Natomiast, jeśli widnieje zamiast 0 cyfra 1, to musimy ten fakt zmienić. 

Mając otwarty wiersz polecenia wpisujemy w nim
fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0
I kliknij ENTER.

Teraz po ponownym sprawdzeniu powinno być wszystko w porządku.

Indeksowanie plików - Szybsze wyszukiwanie, zbędne w SSD

System indeksowania plików powoduje szybsze wyszukiwania plików na naszym dysku, jednakże różnice na SSD są niewielkie, a samo indeksowanie tylko spowalnia nasz dysk.

Warto więc wyłączyć tę opcję. W tym celu wchodząc w "Ten komputer", klikamy prawym przyciskiem myszy na każdy z dysków/partycję i wybieramy opcję "Właściwości". 

Po wybraniu "Właściwości" zostanie otwarte nam okno, w którym odznaczamy kratkę przy "Zezwalaj na indeksowanie...", klikamy "Zastosuj" i "Ok". 

Defragmentacja dysku - Szkodliwa opcja dla dysków SSD

Dla dysków SSD nie powinno wykonywać się defragmentacji, gdyż nic to nie daje, a dodatkowo niszczy nasz sprzęt... znaczy się, powoduje masę zapisu i odczytu co zmniejsza jego żywotność. 
Niektóre defragmentatory dysków mają opcję defragmentacji plików na SSD co mnie osobiście dziwi, gdyż to i tak nic nie da.

Windows standardowo ma tę opcję włączoną i wykonuje się ona co tydzień. Dla dysków SSD opcja powinna być nieaktywna, tutaj mamy przykład specjalnego postarzania sprzętu !

Aby wyłączyć tę zbędną opcję, wchodzimy w "Ten komputer", klikamy prawym przyciskiem myszy na dysk/partycję i wybieramy "Właściwości". Teraz przechodzimy do zakładki "Narzędzia" po czym klikamy w "Optymalizuj". 

Ukaże nam się nowe okienko, w którym wybieramy opcję "Zmień ustawienia" gdzie odznaczamy ptaszka przy "Uruchom zgodnie z harmonogramem".

Wstępne ładowanie do pamięci - Zbędna opcja dla posiadaczy SSD

Kolejna zbędna funkcja w przypadku korzystania z SSD. Powoduje ona duże zużycie dysku i w przypadku SSD jest zbędna.

Aby wyłączyć funkcje Prefetch i SuperPrefetch, musimy zmienić pewne opcje w rejestrze systemowym. 
W tym celu klikamy jednocześnie klawisze Windows+R, w okienku, które nam się ukaże, wpisujemy "regedit" i zatwierdzamy, klikając ENTER lub OK.

Po uruchomieniu rejestru ukaże nam się okienko, w którym przechodzimy kolejno po gałęziach: 
HKEY_LOCAL_MACHINE - System - CurrentControlset - Control - Session Manager - Memory Management - PrefetchParameters
Tutaj mamy EnablePrefetcher oraz EnableSuperfetch. Ustaw ich wartość na 0 w systemie szesnastkowym i zatwierdź za pomocą "OK" Aby to zrobić, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na dany wpis w rejestrze i wybrać "Modyfikuj".

Włączenie AHCI - Wyciskanie większych szybkości dysku SSD

AHCI jest to zaawansowany interfejs kontrolera hosta. Odpowiada on za zaawansowane metody konfiguracji urządzeń, które magazynują dane oraz odpowiada za komunikacje ich z pamięcią systemową. Dzięki AHCI zostaje włączony NCQ, który odpowiada za optymalizację odczytu i zapisu danych na dyskach twardych.

Aby aktywować tę opcję w BIOS-ie, należy ustawić AHCI zamiast IDE lub Compatibility. W zależności od BIOS-u ustawienie te jest ukryte pod nazwą OnChip SATA, SATA Contoller, OnBoard SATA/IDE itp.

W razie pojawienia się BlueScreena (błędy Windowsa), wejdź z powrotem do BIOS-u i ustaw poprzednia wartość, a później po uruchomionym systemie przejdź do rejestru (Klawisz Windowsa+R i wpisz "regedit")

Następnie przejdź po gałęziach: 
HKEY_LOCAL_MACHINE - System - CurrentControlset - Services - Msahci
Tutaj w wartości nazwanej "Start" i zmieniamy wartość na 0 (prawy przycisk myszki - "Modyfikacje")

Następnie przejdź po gałęziach:
HKEY_LOCAL_MACHINE- System - CurrentControlset - Services - iastorV
Tutaj wartość nazwaną "Start" także ustawiamy na 0.

Teraz wejdź ponownie w BIOS i zmień z IDE czy Compability na AHCI, nie powinno być żadnego błędu.

Buforowanie zapisu na urządzeniu i opróżnianie buforu zapisu - Zwiększanie ilości zapisu danych

Aby włączyć buforowanie zapisu na urządzeniu wystarczy wejść w "Menadżer urządzeń".

Wyszukujemy "Menadżer urządzeń" i uruchamiamy.

Po jego uruchomieniu ukaże nam się okienko, w który po lewej stronie wyszukujemy stacje dysków (klikamy raz na strzałkę obok), a następnie wybieramy nasz dysk i klikamy na niego prawym przyciskiem myszy, wybierając opcję "Właściwości".

 
W nowym oknie przechodzimy do zakładki "Zasady" i zaznaczamy dwie krateczki (bufor zapisu i opróżnianie zapisu bufora). Po wybraniu tych opcji zatwierdzamy je, klikając "OK".

Optymalizacja pracy dysku SSD na Linuxie

W przypadku Linuxa pracy związanej z oszczędzeniem dysku SSD, by ten służył nam dłużej, jest trochę więcej. Ponadto kilka poleceń trzeba wpisać w konsoli poleceń oraz zmienić pewne pliki systemowe. 

Doskonale wszystko wyjaśnia kolega IT-Fun we wpisie zatytułowanym "Optymalizacja pracy dysku SSD - pamięć na lata :)", do którego zapraszam wszystkich posiadaczy Linuxa.