Składanie panoramy ze zdjęć na Androidzie — Bimostitch Panorama Stitcher

Zdjęcie panoramiczne to nic innego jak fotografia, która obejmuje większy zakres sfotografowanej sceny. Można to osiągnąć na kilka czynników, jednym z nich jest łączenie już wykonanych zdjęć.

We wcześniejszym wpisie testowałem aplikacje na Androida, które pozwalają na wykonywanie panoram na żywo oraz te, które składają panoramę ze zrobionych zdjęć. Aplikacją, jaka pozwalała na zrobienie panoramy ze wcześniej wykonanych zdjęć, jest Bimostitch Panorama Stitcher, którą można pobrać ze sklepu Google Play.

Jest także wersja Bimostitch panorama Stitcher Pro, która zmienia trzy rzeczy, jakie ?
Czytaj dalszą część wpisu.

Bimostitch Panorama Stitcher vs Bimostitch panorama Stitcher Pro

Sporo osób pisało do mnie, abym rozwinął wpis na temat tworzenia panoram na Androidzie za pomocą aplikacji wcześniej wymienionej.

Postanowiłem zrealizować prośby, a przy okazji z czystej ciekawości sprawdzić, która z dostępnych opcji w aplikacji jest najlepsza i czy faktycznie wersja Pro, pozwala szybciej tworzyć panoramy na Androidzie.

Tworzenie panoramy na Androidzie - Bimostitch panorama Stitcher Pro

Wersja Pro od zwykłej różni się, jak wcześniej wspomniałem trzema elementami.

Usunięte reklamy
Jak autor napisał, tak zrobił. Wersja Pro nie zawiera reklam, które i tak były w bardzo małej ilości w wersji darmowej.

Maksymalny plik wyjściowy 225MPx
Fotografia o tak ogromnych rozmiarach... czy się przyda ? Myślę, że trudno jest zrobić tak ogromną panoramę, choć z drugiej strony dla chcącego nic trudnego. Tak czy inaczej, wersja Pro pozwala na stworzenie panoramy 225MPx wówczas gdy wersja darmowa "tylko" 100MPx.

Przyspieszenie tworzenia panoramy
Oj, oj, oj. Lubię takie nowości, ciekawe czy faktycznie panorama jest szybciej tworzona ? Sprawdzę to w dzisiejszym wątku wraz z innymi elementami ! 

Test "Speed improvements", "Faster stitching" w Bimostitch panorama Stitcher Pro

Test polega na zmierzeniu czasu między wersją darmową, a płatną aplikacji. Płatna wersja powinna szybciej tworzyć panoramy ze zdjęć, a czy tak jest, zaraz przekonacie się z wykresów.

Jako stoper posłużyła mi systemowa aplikacja zegara na Huawei P9, a całość testu była przeprowadzana na Huawei P10.

Test szybkości przeprowadzany był na każdej możliwej konfiguracji "Blending" (mieszania zdjęć) i "Projection" (kształt wynikowy panoramy). 
Blending posiada opcje: good (dobry), best (najlepszy), voronoi (diagram Woronoja) oraz non (bez mieszania).
Projection posiada opcje: equirectangular (prostokąt), cylindrical (cylinder), planar (planarny), auto-detect (automatyczna detekcja).

W teście udział brało 13 scen (nazwy pod spodem wykresu), z czego każda scena miała od 3 do 8 części (tzn. zdjęć robionych tak, aby można było zrobić z nich panoramę, czy po prostu większe zdjęcie).

Opcja tworzenia panoramy "Good"

Jak widzimy już po pierwszych wykresach, wersja Pro aplikacji, która miała przyspieszać składanie panoram działa czasami nawet na wydłużenie tego czasu.

Warto zwrócić uwagę, że dla opcji "Good" z wersją "Planar" nie ma wykresu, gdyż aplikacja po 15 minutach przestała dawać odznaki życia, a pasek postępu zatrzymał się w połowie.

Nie skreślajmy jednak wersji płatnej, przed nami jeszcze trzy inne sposoby mieszania zdjęć, tzn. zostało "Best", "Voronoi" i "Non".

Opcja tworzenia panoramy "Best"

Niestety i tutaj wersja płatna nie popisała się wynikami.

Jeśli chodzi o różnicę między "Good" a "Best" to jakościowo wypada lepiej "Best", ma to swoją wagę w postaci plików wynikowych większych o parę MB.

Jak widzicie po wykresach, tutaj opcja "Planar" także nie dała wyniku wyjściowego we wszystkich scenach.

Opcja tworzenia panoramy "Voronoi"

Kolejna opcja, tym razem "Voronoi" i tutaj także "Planar" miał problemy. A testowana szybkość tworzenia panoram niestety, raz pomaga, a za drugim razem pogarsza czas składania zdjęć.

Pliki wyjściowe były dosyć dziwne w niektórych sytuacjach, a za innym razem ta opcja lepiej poradziła sobie ze składaniem "części".

Opcja tworzenia panoramy "Non"

Pliki wyjściowe w większości okazały się kiepskie. Nie ma co się dziwić, gdyż ta opcja możliwie najmniej ingerowała w nakładanie i zespalanie ze sobą zdjęć.

Czas tworzenia panoramy z paru zdjęć niestety, nie dał jednoznacznej odpowiedzi czy wersja płatna zasługuje na swoją cenę. 

"Planar", to chyba dosyć trudne do stworzenia, skoro i w "Voronoi" niestety zostały braki, a aplikacja się zawiesiła po 15 minutach.

Podsumowanie testu tworzenia panoramy przez Bimostitch Panorama Stitcher

Całość testu zajęła dosyć sporo czasu, gdyż aby uniknąć przypadkowych wyników była wyciągania średnia z 3 czasów.

Wersja płatna miała przyspieszać tworzenie panoram i robi to, tyle że jest to mało widoczne. Oczywiście nie obyło się bez wpadek (w sporej ilości), gdzie wersja płatna programu gorzej (trwało to dłużej) radziła sobie ze składaniem zdjęć niż wersja darmowa.

A jak wyglądają pliki wynikowe ? Jak na aplikację na smartfona, która ma do dyspozycji procesor HiSilicon Kirin 960 (Huawei P10), nie poradziła sobie tak źle. 
Faktem jest niestety, że niektóre pliki wyjściowe wyglądały źle... bardzo źle. Poniżej przykłady (aby pokazać zdjęcia, pliki zostały skompresowane z możliwie najmniejszą stratą na jakości) - czyli jest nad czym jeszcze popracować.

Takich "wypadków przy pracy" jest więcej, tego nie da się uniknąć. jednak jeśli scena nie ma zbyt dużo podobnych barw wokół siebie i nie nakładają się one, można osiągnąć bardzo dobre wyniki. Przykłady niżej.

Całość testu do pobrania z TEGO LINKU, rozmiar pliku 7z do pobrania to 4,28GB. 

Dodam tylko, że program ICE (Image Composite Editor) także miał drobne problemy.